HOME

SmartPhone Killer

GSM telefon s rotační číselnicí



Myšlenka na přestavbu klasického starého telefonu na GSM "mobil" mě provází od samého počátku rozšíření kapesních GSM mobilů u nás. Tedy mnohem dříve, než se na trhu objevil podobně koncipovaný přístroj, dnes známý jako "mobil pro seniory". Na rozdíl od něj já tam ale od začátku chtěl mít rotační číselnici. Původní idea byla vestavět do starého telefonu celý malý mobil. Číselnice by byla obsluhována jednočipem a ten by ovládal mobil tak, že by byl přímo napíchnutý na matici kláves. Sluchátko a mikrofon by byly z mobilu vyjmuty a zabudovány do mikrotelefonu (to je to, co se drželo v ruce a běžně se tomu říkalo sluchátko). Zvonek by se používal na tom malém mobilu. Jenže to od začátku vypadalo komplikovaně a tak jsem to zase strčil k ledu. I přes to, že jsem později našel na netu stejně koncipovanou vestavbu, ale do starého tlačítkového telefonu. Tam to díky těm tlačítkům bylo jednodušší a nebyl potřeba žádný další hardware.


Nostalcomp Smartphone Killer
Nostalcomp Smartphone Killer
Nostalcomp Smartphone Killer
Nostalcomp Smartphone Killer


Druhá vlna myšlenek na GSM rotačák u mě nastala v době, kdy se objevily mobily se sériovým rozhraním, které se daly ovládat po sériovém portu za pomoci standardních modemových AT příkazů. Takovým typickým byl Siemens C35i, který měl systémový konektor, kam se kromě sériáku dal připojit i externí mikrofon a sluchátko. Jeden takový jsem kdysi provozoval jako GSM hlásič zabezpečovačky a fungovalo to dobře. Ale pořád to nebylo ono a tak jsem to zase odložil.


Nostalcomp Smartphone Killer
Nostalcomp Smartphone Killer
Nostalcomp Smartphone Killer
Smartphone Killer s nabíječkou


Třetí a finální vlna zájmu se dostavila s dostupnými a levnými samostatnými GSM moduly a vývojovými kity s těmito moduly. Tyto moduly jsou přímo určeny pro vestavbu do různých zařízení připojených do mobilní GSM sítě jako jsou různé hlásiče, dálková ovládání apod. Ovšem mají i rozhraní pro přenos zvuku (hlasu) a tudíž nic nebrání tomu, postavit z nich telefon. To již bylo ono! Jeden takový kit PGSM-1 s GSM modulem Quectel M10 jsem zakoupil u tehdejšího Pandatronu. Výhodou byla dostupná obsáhlá dokumentace, jak k samotnému modulu, tak ke kitu jako celku a také řada ukázkových příkladů. Z dnešního pohledu je jedinou nevýhodou tohoto kitu poměrně velká anténka, která mi z telefonu vzadu vyčuhuje. Ovšem po pozdějších skušenostech s novějším kitem s modulem SIM800L to musím naopak prohlásit za výhodu.


Kit PGSM-1 s modulem M10
Kit PGSM-1 s modulem M10
Kit PGSM-1 s modulem M10
Kit PGSM-1 s modulem M10


Prvním, problémem, který bylo nutné vyřešit, bylo napájení. Modul je původně určen pro napájení z jednoho lithiového akučlánku a tedy očekává nějakých 3,7V až max 4,3V. Naštěstí v dokumentaci i ukázkových příkladech bylo dost důrazně napsáno, že proudový odběr může být (zejména při přihlašování do GSM sítě) až 2A! Díky tomu jsem zapudil myšlenky na první pokusy s napájením ze 3-4 AA tužkovek v klasickém držáčku a několika srážecími diodami. Rovnou jsem použil olověný akumulátorek 6V/1,3Ah a nastavitelný DC-DC měnič (levný modul s LM2596 z Aukra). To bylo klíčové rozhodnutí!

Druhý problém byl převod úrovní na TX a RX signálech sériáku. Zde totiž modul očekává 2,8V logiku a napětí by nemělo překročit 3V! Těch 3,3V co všichni používali je už podle dokumentace moc! Naštěstí je přímo v originální dokumentaci ke Quectelu M10 zakresleno jednoduché zapojení převodníku úrovní s obyčejnými bipolárními tranzistory. Zbastlil jsem to na nepájivém poli a pomocí USB / UART TTL převodníku jsem kit připojil k PC a zkoušel se s modulem spojit Hyperterminálem (9600N8, no_flowcontrol).

Už první hrátky s modulem vypadaly nadějně. Modul se poslušně přihlašoval do sítě, ochotně přijímal AT příkazy a vůbec komunikoval přesně tak, jak bylo v dokumentaci popsáno. Zkoušel jsem nejprve posílat SMS. Později jsem připojil externí elektretový mikrofon a sluchátko a zkoušel i přenos hlasu. Vše fungovalo parádně a muselo vypadat komicky, když jsem vyřizoval hovory upraveným mikrotelefonem (sluchátkem) připojeným do nepájivého pole a odtud do PC:-)


Nostalcomp Smartphone Killer
Pinouty Atmel AT89C2051 a kitu Pandatron PGSM-1


Další fází bylo vyřešit ovládání modulu jednočipem. V době stavby pro mě byl jedinou alternativou jednočip na bázi řady x51, konkrétně můj oblíbený 20 pinový Atmel AT89C2051. Jako první přišla na řadu obsluha číselnice. To se nakonec ukázalo jako velmi jednoduché a jelikož jsem hrátky s číselnicí a (nejen) AT89C2051 vydal jako samostaný článek, nebudu se tím zde podrobněji zabývat. Úspěšné zvládnutí číselnice mě nabudilo a rozhodl jsem se, že můj GSM rotačák, později přejmenovaný na SmartPhone Killer bude zvonit.

Tedy zvonit... Že bude opravdu drnčet! Že zkrátka zkusím využít původní zvonek a zkusím ho rozezvonit z toho akumulátorku 6V, který jsem do telefonu chtěl vestavět. Jenže originální zvonek starého telefonu potřebuje střídavé vyzváněcí napětí obvykle 60-75V AC. Jeho frekvence by prý měla být 25Hz, ale funguje to i na 50Hz. Minimem prý je nějakých 36V AC a jak se ukázalo, ten můj slušně drnčí i při cca 24V AC. Jenže 24V AC a 6V DC, to je prostě rozdíl:-) Vzpomněl jsem si na jednu konstrukci z Amára (PE 12/2000), kterou jsem si kdysi postavil a používám ji dodnes. Šlo o takové Vánoční osvětlení ve tvaru hvězdiček, které byly vyrobeny z jakési modře svítící folie. Hvězdičky ke svému svitu potřebují poměrně vysoké střídavé napětí, obvykle 80-120V/400Hz. K získání tohoto napětí z bezpečných 9V je v konstrukci použit měnič, jehož základem je notoricky známý NE555 a obráceně připojený síťový transformátorek 230V/9V.

Zkusil jsem tedy podobný měnič postavit s tím rozdílem, že jsem použil transformátor s dvojitým sekundárem 230V/2x15V a jednotlivá vinutí spínal v režimu Push-Pull tranzistory řízenými přímo jednočipem. Protože x51 po (re)startu nastavuje všechny porty na log.1, použil jsem dva tranzistory NPN, aby to spínalo na log.0. Alternativou by bylo použití PNP tranzstoru. Jelikož kvůli místu v telefonu jsem použil opravdu maličký transformátorek, při napájení ze 6V zvonek nezvonil. Ale snahu měl. Zkusil jsem aku 12V a to už fungovalo. Jenže já to prostě chtěl napájet z toho 6V aku. Takže jsem trafíčko vyměnil za 230V/2x7,5V (1,9VA) a už to frčelo! Napětí na zvonku je již zmiňovaných cca 24V AC. Je to hodně měkký zdroj, ale stačí. Výkonnější trafo by se mi tam asi stejně nevešlo. A že by na výstupu obráceně zapojeného trafa mohlo být 230V AC se opravdu netřeba bát. Jednak je to hodně měkký zdroj a druhak do něj pouštíme obdélníky, čímž klesá účinnost. Je asi lepší nevědět, co se v tom trafu děje... :-)


Telefon Tesla As10
Telefon Tesla As10
Telefon Tesla Bs10
Telefon Tesla Bs10


V tuto chvíli jsem měl otestované všechny klíčové části budoucího SmartPhone Killeru a mohl jsem to začít zabudovávat do přístroje a taky začít programovat. Celá léta jsem měl pro podobné účely schované staré telefonní přístroje, konkrétně As10 a Bs10 (oba Tesla Liptovský Hrádok). Jenže ve starším As10 je opravdu málo místa a tak jsem zvolil Bs10. Ještě, než jsem se dal do úpravy, jsem ale usoudil, že by to chtělo telefon v červené barvě. Prostě šéfovský telefon:-) Na Aukru zrovna jeden byl a za pár kaček byl můj. Oba ty staré šediváky jsem nakonec použil jako domácí telefony.


Telefony Tesla As10 a Bs10
Telefony Tesla As10 a Bs10
Nostalcomp Smartphone Killer
Červený (šéfovský) Bs10


Z původního telefonu jsem využil skoro všechno. Pryč musela jen původní "deska elektroniky", tlačítko tzv. zpětného dotazu a uhlíková mikrofonní vložka. Sice jsem chvíli uvažoval, že ji taky použiju a postavím k ní nějaký předzesilovač, ale použití elektretového mikrofonu bylo mnohem jednodušší a tudíž lákavější. Namísto tlačítka zpětného dotazu jsem namontoval dvoubarevnou LED v takovém tom "retro" reflektorovém pouzdře. Tato LED je jediný signalizační a indikační prvek SmartPhone Klilleru. Stačí to, displejů netřeba. A světýlka já rád:-) Jedinou mechanickou úpravou starého telefonu byla montáž koncového mikrospínače s páčkou pod vidlici mikrotelefonu a montáž vypínače a nabíjecího konektoru, viz dále.


Nostalcomp Smartphone Killer
Tohle zbylo
Nostalcomp Smartphone Killer
Hrátky s číselnicí


Jelikož modul M10 umožňuje přímo připojit sluchátko s minimální impedancí 28Ω, ponechal jsem v mikrotelefonu původní sluchátko 50Ω. Hlasitost je perfektní (lze ji ještě nastavit softwarově v modulu). Namísto uhlíkové mikrofonní vložky jsem vyrobil vložku s elektretovým mikrofonem připájeným spolu s doporučenými kondenzátory na kousku univerzálky. Celek je přišroubován na plastový disk, který přesně sedne do mikrotelefonu. Duté madlo a lože sluchátkové a mikrofonní vložky jsem pro jistotu vycpal molitanem, aby nevznikala akustická zpětná vazba. Přívodní kroucená šňůra je také původní. Jelikož je jen 4-žilová, musel jsem doporučené kondenzátory zapojené proti zemi umístit do telefonu a ty zbylé dva jsou vždy u příslušené vložky. Není s tím žádný problém. Přenos hlasu je čistý a bez ruchů. Kit PGSM-1 sice obsahuje jack konektor pro připojení headsetu, ale já mikrofon a sluchátko připojil přímo na piny SPK1 a MIC1 dle dokumentace k M10.


Nostalcomp Smartphone Killer
Úprava mikrotelefonu (sluchátka)
Nostalcomp Smartphone Killer
Úprava mikrotelefonu (sluchátka)


K napájení celého přístroje slouží olověný akumulátor 6V/1,3Ah, který se akorát vešel pod lože mikrotelefonu. Úpravu napětí pro elektroniku mají na starosti dva levné stavitelné DC-DC moduly s LM2596. Jeden je nastavený na 4,2V a napájí GSM modul. Druhý stabilizuje na 5V a napájí jednočip. Střídač zvonku je napájen přímo ze 6V. Druhý stabilizátor (pro jednočip) není nutný. Použitý Atmel 89C2051 by měl spolehlivě pracovat i při 4,2V, ale já to tak prostě chtěl. Jsem na 5V zvyklej:-) Oba stabilizátory jsou oboustrannou lepící páskou přilepeny přímo na akumulátor. Telefon se dá zcela vypnout. K tomu účelu jsem do šachty (kam se strkají ruce při přenášení aparátu) v zadní části přístroje vestavěl páčkový spínač. Dále je zde schovaný nabíjecí konektor (5,5/2,1 mm). Díky vestavěnému výkonovému odporu lze telefon dobíjet v podstatě libovolným (i nestabilizovaným) síťovým adaptérem 9V. Velikost odporu je stanovena tak, aby do zcela vybitého akumulátoru tekl proud max. 0,1C, tedy v tomto případě 130 mA. Jelikož má použitý Atmel komparátor napětí, využil jsem ho k hlídání stavu baterie. Pokud napětí poklesne pod nastavenou mez, je toto indikováno tou dvoubarevnou LED vestavěnou namísto tlačítka zpětného dotazu. Mez vybití se nastavuje víceotáčkovým trimrem.


Nostalcomp Smartphone Killer
Obvody napájení
Nostalcomp Smartphone Killer
Základní zapojení AT89C2051


K převodu napěťových úrovní signálů RX a TX slouží již míněný převodník s bipolárními tranzistory popsaný přímo v datasheetu modulu. Směrem od MCU TX by sice stačil jen odporový dělič, ale já chtěl vyzkoušet to zapojení s tranzistorem. Další převodník úrovní je nutný také u výstupu RI (RING), jímž modul ohlašuje příchozí zvonění a také u vstupu PWRKEY, kterým se modul aktivuje (zapíná). Jelikož kit PGSM-1 již obsahuje spínací tranzistor na PWRKEY, předřadil jsem mu ještě jeden, aby bylo sepnutí modulu aktivní v log.0. Vše je snad jasné z uváděných fragmentů zapojení. Originální dokumentace k PGSM-1 a M10 je přiložena u firmware níže.


Nostalcomp Smartphone Killer
Připojení číselnice
Nostalcomp Smartphone Killer
Připojení PGSM-1


Ve fragmentech zapojení je také jumper označený TEST. Původně sloužil k vypnutí čekání na odpovědi z modulu jen při ladění. Ale nakonec jsem byl rád, že tam je, protože jsem si při finálním ladění nechtěně zkratem odprásknul TX výstup z modulu M10. Od té doby jsem s modulem mohl komunikovat pouze jednosměrně a musel jsem tedy zrušit čekání na potvrzení o úspěšné registraci do GSM sítě a další odpovědi. Jenže už jsem to měl stejně odladěné a tak stačilo jen pro jistotu prodloužit čekací smyčky a s modulem mohu komunikovat pouze naslepo. Nikdy nebyl problém a vždy vše fungovalo.


Nostalcomp Smartphone Killer
Měnič pro zvonek
Nostalcomp Smartphone Killer
Sluchátko a mikrofon


Více ke konstrukci snad není co dodat. Jednočip je spolu s dalšími součástkami umístěn na kousku vrtané (oboustranné) univerzálky. Jsou zde osazené i dutinkové lišty, do kterých je nacvaknut PGSM-1 kit. Celek je umístěn vlevo vedle vidlice v místě, kde je vyvedena kroucená šňůra k mikrotelefonu. Zde bylo nejvíce místa. Tranzistory a trafo střídače zvonku jsou na samostatné destičce umístěné vedle číselnice.



Možná zjednodušení zapojení

Zde je ještě shrnu možná zjednodušení zapojení nastíněná výše. Druhý stabilizátor (DC-DC měnič) na 5V není nutný. Procesor a související obvody by se daly napájet z napětí 4,2V. V datasheetu procesoru je uváděný rozsah napájecích napětí 2,7-6V. Ze 6V bych to nenapájel, protože při nabíjení může na akumulátoru být napětí vyšší. Již od těch 2,7V je MCU schopen běžet na 12 MHz. Kromě olověného akumulátoru lze bez úprav zapojení použít i jiný typ s minimálně 6V. Jen bude nutné vyřešit jeho nabíjení. Při použití lithiového jednočlánku 1S by nebyl nutný vůbec žádný stabilizátor napětí a vše by se napájelo přímo z aku. Otázkou je, zdali by se z něj podařilo dostat potřebné vyzváněcí napětí pro zvonek. Ale dá se sehnat i trafíčko 230V/2x6V a to by mohlo stačit.

Druhým zjednodušením je převod napěťové úrovně z MCU TX na GSM RX. Zde by stačil pouhý odporový dělič, aby na GSM RX vstupu napětí nepřesáhlo 3V. Obě tato zjednodušení nemají vliv na firmware a bude to chodit bez jeho úprav. Připojovat výstupy GSM TX a GSM RING přímo na vstupy MCU nedoporučuji, neboť x51 má na vstupech trvale připojené pullupy ke svému napájecímu napětí. Procesor AT89C2051 lze bez úprav zaměnit i za AT89C4051.



Firmware pro AT89C2051 a funkce telefonu

Obslužný software je napsán v assembleru x51. Je to v podstatě první verze, která byla hned od začátku natolik "chodivá", že jsem se k zamýšleným úpravám už nedostal. Nebyl důvod:-) Telefon se chová jako klasický starý telefon připojený do pevné sítě. Po zapnutí nejprve jednočip aktivuje GSM modul. Je nutné mít na SIMce vypnuté zadávání PINu po zapnutí! Následuje časová prodleva, během které se modul registruje do GSM sítě. V závislosti na nastavení jumperu TEST se buď jednočip periodicky dotazuje, zdali je modul již registrován, nebo mu dá ještě trochu času a spoléhá, že registrace bude úspěšná:-) Po dobu čekání na registraci svítí kontrolní LED červeně. Není-li registrace během nastavené maximální doby úspěšná, nastává chybový stav krátkými bliky červené LED. Počet bliků odpovídá typu chyby (ERRCODE), jež lze nalézt ve zdrojáku firmware k AT89C2051.

Následně telefon přechází do klidového stavu, což oznámí trojitým bliknutím zelené LED, po kterém zůstane zelená LED svítit trvale. Po nastavené době nečinnosti je LED zhasnuta a procesor přechází do tzv IDLE režimu se sníženou spotřebou. Probudit procesor může jen přerušení, jež může vyvolat buď příchozí zvonění, nebo kontakt vidlice - zvednutí mikrotelefonu.

Příchozí zvonění GSM modul indikuje samostatným vývodem RING, není tedy nutné periodicky číst sériový kanál a čekat na textové oznámení z modulu. To je obrovské usnadnění práce a funguje to i s odprásknutým TX na modulu:-) Po probuzení signálem RING jednočip začne vrtět zvonkem a zvoní tak dlouho, dokud buď nedojde ke zvednutí mikrotelefonu (sluchátka), nebo nepřestane být aktivní signál RING. Zvonění je přerušované, jako tomu bývá u pevné sítě. Je to velmi realistické! V případě zvednutí sluchátka je vyslán do modulu příkaz ke spojení hovoru a můžeme se vykecávat do doby, než je opět položeno sluchátko. Poté telefon přechází do klidového stavu a posléze procesor "usíná". Pokud to nezvedáme a během zvonění skončí aktivita na RING pinu, telefon se vrací do klidového stavu a za chvíli zase "usne".

Je-li v klidovém stavu aktivován kontakt vidlice (zvednutí sluchátka), začne procesor kontrolovat číselnici a očekává vytočení čísla. Po vytočení čísla (viz. dále) je hovor automaticky spojen a trvá do doby, než opět zavěsíme. Pak telefon přejde do klidového stavu a procesor za chvíli usne.

Pokud procesor zrovna nespí, periodicky kontroluje stav baterie. Poklesne-li její napětí pod stanovenou mez, dvoubarevná LED se rozsvítí oranžově (červená + zelená současně). To je jediná reakce na tuto událost. Chtěl jsem to ošetřit nějak lépe, ale už nebyla vůle...

Během vytáčení čísla i během hovoru jsou další příchozí zvonění zcela ignorována. Taktéž jsou ignorovány SMS zprávy.

A nyní k vlastnímu vytáčení čísla. Pokud jako první číslici vytočíme 2-9, telefon očekává standardní vnitrostátní 9-místné telefonní číslo. K tomuto číslu je programem automaticky přidána předvolba +420 a celé číslo je odesláno sériákem do modulu, neboť GSM modul vyžaduje číslo v plném formátu. Pokud jako první číslici vytočíme 1, telefon očekává 3-místné číslo tísňového volání. Pokud jako první vytočíme 0, telefon čeká na další číslici v rozsahu 0-9 a na jejím základě vybere jedno z 10 předprogramovaných čísel. Čísla musíme zapsat do zdrojového kódu programu před kompilací a nahráním do jednočipu. Zde se čísla zadávají i s mezinárodní předvolbou!

Z výše uvedeného plyne: telefon umí volat na všechna vnitrostátní 9-mistná čísla a 3-místná čísla tísňového volání. Telefon neumí přímo vytáčet zahraniční čísla. Ale zahraniční čísla lze naprogramovat do paměti (až 10 čísel) a vytáčet je z paměti. Pochopitelně by se to dalo ještě dalece rozšířit, ale jak jsem již psal. Tohle byla první verze a byl jsem jí natolik uspokojen, že nebyl důvod to dále rozvíjet. To nechám na jiných zájemcích. Zdroják je myslím luxusně komentovaný, tak by to neměl být problém dále upravovat. Pokud byste to chtěli opravdu použít přímo, nezapomeňte na konec zdrojáku napsat svých 10 telefonních čísel do paměti a znovu to přeložte přiloženým BAT souborem.

SmartPhone Killer 2051



SmartPhone Killer s Arduinem

O pár let později jsem se pustil do stavby druhého SmartPhone Killeru. Po připojení tlačítkáčů k domácímu telefonu mi totiž zase zbyl ten šedivý aparát Bs10. Tentokrát už jsem chtěl použít Arduino, resp. jen v Arduinu naprogramovanou samotnou Atmegu 168 nebo 328. K napájení už měl sloužit skutečný lithiový akumulátor (modelářský pohonný 2S cca 2-3 Ah). Použil bych jen jeden DC-DC měnič nastavený na 4,2V pro GSM modul a z něj bych pomocí srážecích diod vyráběl 3,3V pro Atmegu. A nebo ji napájel přímo z těch 4,2V. Dvoučlánek 2S jsem uvažoval kvůli vyzvánění. Pokud by se podařilo vyladit měnič vyzváněcího napěti natolik dobře, že by zvonek zvonil i při napájení měniče 3,6-4,2V, pak by stačil jednočlánek 1S a odpadla by jakákoliv stabilizace napětí (DC-DC měnič) pro GSM modul. Jelikož má Atmega plnohodnotný analogový vstup, bylo by i měření stavu baterie jednodušší a odpadá práce s komparátorem z 89C2051.


Smartphone Killer s Arduinem
Ladění zvonku s Arduinem
Smartphone Killer s Arduinem
Ladění číselnice s Arduinem


Jelikož kity PGSM-1 s modulem Quectel M10 už se nevyráběly a Pandatron skončil, koupil jsem levný kit s modulem SIM800L. Celou stavbu jsem chtěl podrobně dokumentovat a vydat ji ve formě takového tutoriálu. Jenže... Zkrátka mě nebaví stavět stejnou věc podruhé a hlavně ten modul SIM800L... Ne, že by nefungoval, ale tak nějak mě to s ním nebavilo (občas se nechtěl přihlásit do GSM sítě). Tomu Quectelu M10 nesahá ani po kotníky. Takže jsem jen vyzkoušel ho připojit k PC a posílat SMS, naprogramovat do Arduina střídač pro zvonění a obsluhu telefonní číselnice a nechal jsem toho... Zbytek už je jen otročina. Ale každý trochu zkušený bastlíř by s konverzí výše popisovaného x51 konceptu na Arduino neměl mít absolutně žádný problém. Přikládám fotky z prvních pokusů s Arduinem UNO a SIM800L.


Smartphone Killer s Arduinem
GSM modul SIM800L
Smartphone Killer s Arduinem
GSM modul SIM800L


Jelikož Arduino po (re)startu nastavuje výstupní piny na log.0, použil jsem pro spínání vinutí trafa střídače zvonku pouze jediný NPN tranzistor v každé větvi. Pokud byste chtěli raději použít dva tranzistory, musí to být kombinace PNP a NPN. Aktivní úroveň je log.1. Je to tedy přesně opačně, než u zapojení s x51 výše.



Polička pro SmartPhone Killer

Abych mohl SmartPhone Killer snadno přenášet a měl obě ruce volné, vyrobil jsem si k němu závěsnou poličku na krk:-) Na poličce je dostatek místa pro položení malého zápisníčku a tužky, jež nahrazují paměť telefonních čísel:-) Polička se však ukázala býti vhodná i k jiným účelům:


Nostalcomp Smartphone Killer
Polička pro Smartphone Killer
Nostalcomp Smartphone Killer
Polička pro Smartphone Killer



Pár poznámek na závěr

SmartPhone Killer jsem stavěl před více jak 5 lety před vydáním tohoto popisu a také před tím, než tuzemská novinářská žumpa uchcávala nad jiným mobilem s číselnicí. A i když jej pořád mám, nechce se mi to už rozebírat, a proto nejsou k dipozici snímky vnitřku. Stejně byste to nechtěli vidět:-) Ale popis je myslím natolik jasný, že by to měl zvládnout postavit každý. Jen jednu perličku z provozu. Telefon pochopitelně budí zasloužený rozruch. Ale jen u lidí, kteří si tyto telefony pamatují. Mladí, kteří je už nemohou pamatovat, to považují za tovární výrobek. Myslí si, že takhle opravdu staré mobily vypadaly a vůbec je nenapadne (a ani nemůže), že tohle se nikdy nedělalo a je to mistrovský kousek domácího kutění a bastlení:-) Možná je to tím, že někdy někde na obrázku spatřili starý přenosný NMT telefon - ikonu prvních tuzemských velkopodnikatelů počátku 90. let minulého století:-) A proto s tím mladé lidi neokouzlíte. Je to pro ně staré a co je staré je podle nich na hovno...

A proč zrovna SmartPhone Killer? Nemám rád SmartPhony (patlafouny, šmudlafouny). Co rád... nenávidím je. Ale nikoliv pro ty přístroje samotné. To jsou naprosto úžasné kousky moderní techniky. Ale nenávidím je pro to, co dělají s lidmi, nebo alespoň většinou lidí, jež je používá.


Publikováno: 4/2020    



« RET          ↑ TOP ↑          HOME