HOME

Jednoduchý servotester

s obvodem NE555



Pokud bastlíte nějaký mechanismus ovládaný klasickým modelářským servem, narazíte na potřebu mít po ruce nějaký jednoduchý řídící obvod pro to servo, abyste mohli činnost mechanismu ověřit a odladit. Já na tuto potřebu narazil při stavbě servy poháněného robotu ZENIT. Postavil jsem si tedy jednoduchý obvod, který jsem následně využil i při stavbě závor pro vláčkodráhu, svého prvního Line Followera, "žížaláka" Useless Machine a při stavbě různých RC modelů včetně RC kačera a mých RC PET glyzerů na led i vodu.

Dnes je na trhu nepřeberné množství servotesterů. Jejich posláním je ale něco jiného, než jsem potřeboval já. Klasický servotester je určen především k testování samotných serv jako takových. Z toho důvodu jsou dnes tyto testery řízeny jednočipovými počítači a dokážou otestovat celou řadu parametrů serva. Jenže já tohle nepotřeboval a ani se mi nechtělo nic programovat. A už vůbec jsem nechtěl kupovat hotový výrobek. A tak jsem si vzpomněl na zapojení řídícího obvodu s legendárním timerem NE555. Toto zapojení bylo zejména v předmikrokontrolérové éře mnohokrát publikováno.


Servotester s 555
Zapojení servotesteru s NE555


Zapojení jsem realizoval na kousku univerzálky a to hned 2x. Vznikl tak dvojitý servotester, který jsem využil při testování součinnosti dvou serv při stavbě robota Zenit. Serva jsou napájena z testeru a ten je napájen ze stabilizovaného zdroje 5V. Při současném provozu dvou serv ale docházelo k jejich cukání. V tomto případě je tedy vhodné použít k napájení vhodný akumulátor 6V. Paraleně připojené časovací odpory 15K jsou ze dvou důvodů. Za prvé jsem neměl potenciometr 10K, ale jen 25K a za druhé jsem chtěl délku servopulsů trochu "vyprecizovat". S klidem ale můžete použít to zakroužkované zapojení s odporem 4K7 a potenciometrem 10K. Ve finální verzi pochopitelně nechybí indikační LEDka, vždyť světýlka já rád:-)


Servotester s 555
Dvojitý servotester s 555
Servotester s 555
Dvojitý servotester s 555


Zapojení jsem později využil i při stavbě první verze Useless Machine, kde je pouze doplněn druhý trimr a přepínač a změněny některé hodnoty součástek. Při stavbě Useless Machine verze druhé s AT89C2051 a stejně tak při stavbě závor k vláčkodráze jsem tento tester používal k nalezení vhodných poloh serva. Následně jsem čítačem změřil délku servopulsu generovaného testerem a tuto již naprogramoval do jednočipu.


Update: Při provozu dvou serv současně občas docházelo k jejich cukání. Proudové odběrové špičky klasických 3 kg (a větších) serv jsou dosti velké a dlužno podotknout, že napájecí konektor 5,5/2,1 není na takové proudy stavěn. Částečně pomohlo dodatečné osazení elektrolytického kondenzátoru 470 uF do napájení a hlavně přidání keramických kondenzátorů 1 nF mezi výstupy 3 z NE555 a GND. Tato úprava je ostatně doporučována i v aplikační literatuře NE555, pokud má jeho výstup ovládat jiné elektronické (zejména TTL logické) obvody. Někdy se též doporučuje mezi PPM řídící vstup serva a výstup 3 z NE555 vřadit ještě odpor cca 10-100 R. Uvedené úpravy nejsou zakresleny ve schématu výše!


Publikováno: 3/2020    
Update: 3/2024    



« RET          ↑ TOP ↑          HOME