HOME

Prozváněčka (šlusmetr)

snadno, rychle, levně



Prozváněčka, alias šlusmetr, je asi nejpoužívanější "přístroj" v dílně bastlířově. Většinou využíváme příslušný rozsah běžného digitálního multimetru, ale to je nepraktické. Multimetr využíváme i k měření dalších veličin, a tak neustále přepínáme (nejčastěji) mezi šlusmetrem, ohmetrem, voltmetrem a dalšími veličinami. Už dlouho pokukuju pro nějaké odporové sondě, která by uměla nahrubo určit odpor mezi hroty a pochopitelně by akusticky indikovala i zkrat (šlus). Měl jsem vytipovaných pár takových zapojení, ale znáte to. Pořád nebyl čas a přeci jen to pár součástek a nějakou tu práci vždy vyžadovalo.

Pak se ale (téměř současně) staly dvě jinak nesouvisející věci: objevil jsem na netu konstrukci primitivní prozváněčky a do rukou se mi dostaly tyto tuby od Lentilek:


Prozváněčka
Pouzdra od Lentilek


A já se rozhodl, že si takovou jednoduchou prozváněčku s piezopískátkem konečně postavím. Vždyť k čemu nějaké sofistikované odporové sondy, když nás stejně většinou zajímá jen ten šlus. Na zbytek máme ohmetr...

Na rozdíl od původní konstrukce jsem se rozhodl k napájení použít nikoliv jednu, ale dvě baterie 1,5V (AAA mikrotužky). Díky napětí 3V lze "prozvánět" i polovodičové přechody vč. LED diod. Piezopískátko má rozsah napájecího napětí obvykle od 3 do 12V (např. 640-087 z GME.cz), ale ožívá již od cca 0,5V (nutno vyzkoušet vaše konkrétní). Zkratový proud mezi měřícími hroty při napětí 3V nepřekračuje 1,5 mA. Díky tomu se dá předpokládat, že baterie vydrží v sondě několik let. Přesto jsem použil držáky baterií s kontakty a neřešil jejich připojení přímým připájením vodičů, jako u prozváněčky, jež mě inspirovala. Znám se natolik dobře, že by se mi po letech do jejich výměny s použitím páječky moc nechtělo:-)


Prozváněčka
Zapojení prozváněčky


Do zapojení jsem také přidal jednu diodu (Schottkyho s malým úbytkem) jako symbolickou ochranu před cizím napětím obrácené polarity. Hlavní hrot je ze šroubu M3x30 s vybroušenou špičkou (na stojanové brusce). Druhý kontakt tvoří banánek, na který lze volitelně nasouvat krokosvorku, nebo hrot sestavený ze zdířky a naletovaného kousku měděného drátu s vybroušenou špičkou. Vše je vestavěno do výše vyfotografované tuby od Lentilek a "vyšperkováno" potiskem "zalaminovaným" izolepou:-) Původně tvoří špičku tuby vosková pastelka. Tu je nutné odříznout a její zbytky vydloubat malým plochým šroubováčkem. Objeví se plastové dno, do kterého lze vyvrtat otvor pro šroub M3. Šroub je nejlépe použít tak jak je a teprve po jeho dotažení a zkompletování prozváněčky vybrousit špičku. Lépe se manipuluje s celou prozváněčkou, než jen s titěrným šroubkem. Jako kontramatku jsem použil plastový distanční sloupek M3x10, který akorát zaleze do vybrání ve špici. Ta plastová špice v papírovém tubusu zas tolik nedrží, tak jsem to fixnul izolačkou... Je pravda, že by prozváněčka mohla být menší, ale mě to takto vyhovuje. Mám rád velké věci:-)


Prozváněčka


Prozváněčka je fakt úžasná. Na rozdíl od některých multimetrů reaguje ihned (mám jeden multimetr, kde se pískání ozve se zpožděním asi 0,5 sec a je to docela nepříjemné). Spolehlivě lze propískat a otestovat polovodičové přechody tranzistorů a diod (včetně LED, které se i slabě rozsvítí). Lze testovat i elektrolytické kondenzátory cca od 10uF (já slyším tiknutí ještě u 2u2).


Prozváněčka


Jedinou nevýhodou plynoucí ze zapojení a celkové jednoduchosti je to, že zde není ostré ohraničení maximálního odporu mezi hroty. Prozvánečka píská i na odporu cca 22K (za úplného ticha ji slabě slyším ještě na 33K). Pochopitelně s rostoucím odporem klesá její hlasitost. To šlusmetry multimetrů obvykle přestávají (schválně) pískat na 50 Ohmech. Ale to nevadí. Nemá to být náhrada multimetru. Je to jednoduchý přípravek, který je stále po ruce a na drtivou většinu úkonů, na které byl potřeba multimetr se šlusmetrem, bohatě stačí. Doporučuji!


Publikováno: 5/2020    



« RET          ↑ TOP ↑          HOME