ZX 81 z papíruStavba replik historických počítačů a mikropočítačů je v současné době tak trochu módní záležitostí. Někdo staví repliky co nejvěrněji a snaží se dosáhnout stejného vzhledu, zapojení i funkčnosti s originálem. Jiný na vzhled kašle a snaží se jen dodržet zapojení a funkcionalitu. Další zase vůbec nelpí na původních součástkách a klidně emuluje na moderním hardware, hlavně když je zachována funkcionalita originálu. A je taky spousta mezistupňů. Všechny metody stavby repliky ale mají jedno společné: fungující počítač.

Jenže jsou i tací, kteří funkčnost nepožadují a klidně si postaví nefunkční maketu, třeba z papíru. Na jednom francouzském webu, který se věnuje zejména legendárním Sinclairům, jsem našel krásnou vystřihovánku populárního ZX-81 v životní velikosti. Své ZX-ko si tak můžete postavit za jedno deštivé odpoledne a vůbec se nemusíte namáhat se sháněním součástek. Sice nebude funkční, ale jako dekorace do pracovny nostalgika to nemusí být uplně blbý:-))

papírová maketa ZX-81
papírová maketa ZX-81
papírová maketa ZX-81
papírová maketa ZX-81

Vystřihovánky jsou v PDF a kromě samotného ZX-81 si můžete postavit i zdroj, 16KB memory pack, tiskárnu ZX-Printer a originální kazeťák TIMEX TS2020:-) U ZX-81 máte na výběr z několika variant klávesnic. Vystřihovánky jsou poměrně jednoduché a přitom docela věrné. Asi je bude chtít vytisknout na silnější papír (čtvrtku), nebo na normální papír a ten pak podlepit čtvrtkou (kdo lepil věci z ábíčka, ví své). Jestli je vám líto toneru, můžete zvolit bílou verzi vystřihovánky a hotový počítač pak nastříkat černým emailem. Hotové výrobky pak doporučuji nastříkat bezbarvým lakem. Zpevní se to.


ZX-81, memory pack, zdroj, ZX-Printer - černé


ZX-81, memory pack - bílé


TS 2020


A ještě malý tip: máte desku ZX-81 bez plastů? Teď už je shánět nemusíte:-)

Jestli se najde (v dobrém slova smyslu) blázen, co se do toho pustí, tak ať se pochlubí!


Repliky funkční

Ale mezi námi. Stejně je 1000x lepší postavit si repliku funkční. A klidně může mít i jisté vzhledové odlišnosti. Hlavně, když bude zachována 100% funkcionalita:-) Postavit se dá jak ZX-81, tak méně známý, ale o to zajímavější předchůdce ZX-80:


funkční repliky ZX-80 a ZX-81
funkční repliky ZX-80 a ZX-81
RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019