Zásuvka Master-Slave řízená z USB portuPředstavte si následující situaci: máte televizi v místech, kde není externí anténa a jste nuceni používat pokojovku s napájením ze sítě. Televize je postarší a máte u ní tedy set-top-box, DVD přehrávač a bůhví co ještě. Používáte to ale velmi, velmi sporadicky a tak si říkáte, proč to mít všechno pořád napájené. Já sice světýlka rád, ale občas mě ty příliš zářící kontrolky ve Stand-By režimu (zejména modré) fakt serou.

Řešením je zásuvková lišta s vypínačem, popřípadě rovnou celý "napájecí kombajn". Jenže to si pak musíte vzpomenout, že to chcete zapnout, dříve, než se uvelebíte na gauči. Pak už se vám nechce, což ale nemusí být nutně na škodu:-) Takže by přeci jen bodlo, aby ta telka ve Stand-By režimu mohla zůstat. A ta ostatní havěť se zapnula tak nějak sama. Vím, že existují Master-Slave zásuvky, které připojí napájení Slave na základě zvýšeného průtoku proudu zásuvkou Master. Ale je to moc složitý, případně zbytečně drahý a já to jako obvykle chtěl Rychle, Levně a Hned.

Ta telka je sice starej střep. Ještě skleněná CRT, ale už s plochou obrazovkou (vpředu plochou). Podle mě je to poslední prodaný CRT exemplář v ČR:-) Ale ukazuje dobře a dokonce má vzadu USB konektor. A to mě právě zaujalo. Napadlo mě, jestli by se to nedalo využít. A dalo. Zbývalo zjistit, jestli je napětí 5V na USB pouze při zapnuté TV a nikoliv ve Stand-By. Stačilo vzít optickou myšku a zjistilo se to hned. Myška ve Stand-By spořádaně zhasla. Takže pak už nic nebránilo napětím 5V z toho USB spínat relé s cívkou na 5V a dvojicí kontaktů 250V/10A, které připojí zásuvky Slave. Zásuvka Master je připojená trvale a je v ní ta telka. Relé má odběr při sepnuté cívce necelých 100mA a USB by měl být dimenzován na 500mA. Pochopitelně je nutné k cívce relé připojit antiparalelní diodu (nejlépe nějakou rychlou) a nějaký ten kondík. Já tam ze zcela pochopitelných důvodů mám i odpor s LED, páč světýlka já rád:-)


USB Master - Slave zásuvka
USB Master - Slave zásuvka
USB Master - Slave zásuvka
USB Master - Slave zásuvka


Mechanické provedení je na obrázcích. Určitě by to šlo udělat elegantněji a upravit zásuvkovou lištu (tak si to udělal kolega v práci), ale já měl v přebytcích zrovna tyhle zásuvky a krabice, tak jsem to použil. Za tou TV bednou to stejně není vidět. A jak to funguje? Parádně:-)RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019