UTP tester

jednoduchý tester síťových a telefonních kabelůNásledující zapojení jsem realizoval před téměř 20 roky (cca 2000). Tehdy jsem stál před problémem, jak alespoň rámcově zkontrolovat jednak nově tahané ethernetové a telefonní rozvody ve zdi, tak na míru zhotovované UTP kabely k síťovým zařízením, počítačům a telefonům. Už v té době sice existovaly sofistikované komerční testery, ale já chtěl něco v mém oblíbeném stylu rychle, levně a hlavně upatlat sám:-) Jelikož jsem si v té době ještě tolik nehrál s jednočipy, napadlo mě velmi jednoduché řešení z diskrétních součástek řady 74xx. V podstatě se jedná o tzv. běžící světlo realizované klasicky AKO s čítačem 7493 a dekodérem na 1zN. Já sice tehdy použil dekodér 74154, protože jsem jiný po ruce neměl, ale do níže uvedeného schématu jsem dal vhodnější 74145. Použít lze pochopitelně i 74138 (3205) či 7445, 7442 apod.


Zapojení UTP testeru
Zapojení UTP testeru


Tester je rozdělený na dvě části. První část obsahuje kompletní elektroniku a druhá pouze indikační LED diody. Obě části obsahují konektory RJ45. Princip testování je snad naprosto jasný ze schématu. Jeden konec testovaného kabelu zasuneme do konektoru první části s elektronikou a druhý konec do indikační části. V případě, že se testuje rozvod ve zdi opatřený samicemi, použijí se již ověřené UTP kabely jako pomocné propoje. Je-li testovaný kabel zapojený správně, indikační LED diody se postupně rozsvěcují ve stylu běžícího světla. LEDek je 7, protože osmá žíla je použita na napájení anod diod. Pokud nesvítí nic, je zřejmé, že je přerušená právě tato žíla testovaného kabelu. Pokud některá z LED vynechá, opět to signalizuje přerušení příslušné žíly. Pokud se LED nerozsvěcují postupně, ale na přeskáčku, není kabel správně zapojen 1:1. Rozsvítí-li se v jednom okamžiku více LED současně, jedná se o zkrat mezi příslušnými žílami.


Provedení UTP testeru
Provedení UTP testeru
Provedení UTP testeru
UTP tester v činnosti


Pro snadnou orientaci v blikajících LEDkách je vhodné, aby měly sousední LED vždy různou barvu. Pochopitelně i frekvence AKO musí být taková, aby se dalo postupné blikání LED pohodlně sledovat okem. Tím, že napájecí žíla je uprostřed konektoru, je možno testovat kabely od 2 do 8 žil s konektory od RJ11 do RJ45. Pochopitelně pak bliká jen příslušný počet LED, daný počtem žil kabelu minus jedna. U dvoužilového telefonního kabelu s RJ11 tedy bliká pouze jedna LED. Osmá LED na výstupu z oscilátoru pouze indikuje činnost zařízení (světýlka já rád:-))

Celý tester byl narychlo vestavěn do jakéhosi napájecího adaptéru a obsahuje tedy i síťový zdroj. Mechanickou část jsem ovšem nedělal já. To bych rád zdůraznil proto, že to je ještě větší (a horší) bastl, než je u mě zvykem:-) Tester byl velice nápomocný při "tahání" ethernetových a telefonních rozvodů ve firemní budově a dodnes slouží při příležitostné výrobě vlastních síťových a telefonních kabelů, kteréžto si zásadně vyrábím sám na míru. Není to žádný krasavec, ale maká a pomáhá. A ty rozvody pochopitelně slouží dodnes také:-)


RET


Odladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019