Idea only: UT1d

- Univerzální Terminál pro 1-deskyJiž několikrát jsem zde na webu zmiňoval, že mě ani tak nezajímají celé počítače, jako jejich jednotlivé komponenty a zejména (mikro)procesory. Je fascinující kolik firem se zejména v 70., ale i 80. letech minulého století snažilo protlačit svou vlastní koncepci a filosofii procesoru. Rád si s nima pak hraju a zkoumám je. Většinou jen na úrovni jednodeskáčů. Ale i stavět jednodeskáč pro každý CPU zvlášť je docela otrava, a tak mě napadla myšlenka Univerzálního Terminálu pro 1-desky.

Jednalo by se v podstatě o hotový počítač typu školní jednodeskáč akorát bez procesoru. Ten by se osadil na externí desku a připojil k UT1d. Kromě CPU by na této desce mohly být další obvody pro případnou konverzi řídících signálů (dle typu použitého CPU), ale vše ostatní by bylo na univerzálním terminálu. UT1d by v podstatě obsahoval budiče adres i dat, paměti RAM a EPROM i s výběrovými dekodéry (ve formě takových polotovarů), a dále sériový port (8251), nějaký paralelní port 8255 (LEDky, pípák, tlačítka), klávesničku a LED displej (obojí ovládané třeba pomocí 8279). Nechyběl by také krystalový oscilátor (s výměnným krystalem) a děličkou pro nastavení široké škály kmitočtů. Také jsem uvažoval o TV rozhraní (8275), ale to už je moc. To už by byl v podstatě IntelComp:-)

Klíčové by bylo navrhnout rozhraní pro CPU tak, aby to vyhovovalo většině známých CPU. Asi by nebylo možné vyhovět všem, ale většina by postačila. Případné odchylky by se dohnaly na desce CPU.

EPROM by mohla být poněkud větší a třeba binárním přepínačem by se daly přepínat banky. V každé bance by pak byl nějaký monitor (sériový či klávesnicový) a případně i další prográmky pro právě testovaný procesor. Vznikl by tak jakýsi Multicomp.

Stejně jako ostatní projekty v Idea Only sekci, je to v mém případě asi pasé projekt, ale třeba někdy jednou v daleké budoucnosti... Pokud by u mě toto někdy vzniklo, tak jedině v souvislosti s CPU 3000, protože jak jinak ten procesor otestovat? A stavět jednoúčelák už by se mi asi nechtělo, čili bych to postavil univerzální ve smyslu UT1d:-))RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019