Dočasná "náhrada" UPSkyUPS, neboli nepřerušitelný napájecí zdroj, nebo také záložní napájecí zdroj, je opravdu výborná věc pro napájení spotřebičů, kde výpadek napájení způsobuje různé problémy. Týká se to zejména počítačů PC. Mít v práci u písíčka úpéesku je pro mě v podstatě nutností. Provozujeme totiž servisní dílnu pro opravy svařovací techniky. A když se vrtáte v nějaké opravdu výkonné svářečce, čas od času se neubráníte tomu, že vyrazíte až hlavní jistič na baráku. A to přes všechna ta omezení, pomocná jištění a softstartovací udělátka... A takovéto výpadky pochopitelně písidla nesou fakt blbě.

V tom případě opravdu velmi oceníte kvalitní a spolehlivou UPSku. Jenže i sebelepší UPSka občas odejde. Většinou je to jen otázka akumulátoru, který je nutné čas od času vyměnit, ale po mnoha letech provozu se občas odporoučí i ta nejkvalitnější UPSka jako taková. Je pravidlem, že taková situace nastane zásadně a vždy nevhod:-) Co teď? Pokud nemáte ihned po ruce jinou a potřebujete pracovat, nabízí se možnost připojit počítač napřímo do zásuvky. Pochopitelně si nejprve ověříte, že se na dílně momentálně nevyskytuje žádná těžká mrcha a že tedy vlastnoručně způsobený výpadek proudu nehrozí:-)

Jenže pořád není vyhráno. Spotřebiče se do UPSek zpravidla připojují nikoliv klasickými vidlicemi na 230V, ale speciálními konektory typu IEC. Pokud tedy chcete připojit PC a monitor napřímo do sítě, musíte vyměnit i napájecí kabely. Jenže kde je teď narychlo vzít? Jelikož jsem se do podobné situace dostal několikrát, rozhodl jsem se pro zbastlení následující dočasné náhrady za UPS. Já vím, že se prodávají prodlužovací přívody osazené napájecí lištou s IEC konektory, ale já to potřeboval mít zbastlené jako vždy dle hesla Snadno, Levně a Hned!


Dočasná náhrada UPS
Dočasná "náhrada" UPS
Dočasná náhrada UPS
Dočasná "náhrada" UPS


Výsledek je na obrázcích. Příslušné konektory jsou použity z odložené nefunkční UPS. Jelikož nebyla po ruce adekvátní krabička, vyřešilo se to nákupem uzavíratelné misky na potraviny v nejbližších domácích potřebách. Konektory IEC jsou do víka krabičky přilepeny tavnou pistolí. Více k tomu snad není co dodat. Dočasná náhrada se prostě jen připojí namísto původní UPS. Kabely měnit netřeba, vše pasuje. Má to jen jeden háček. Člověka to pak nenutí spěchat s opravou té skutečné UPS. Tedy nenutí... Nenutí jen do prvního výpadku proudu:-)RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019