Idea only: Unicomp 31

- Univerzální počítač pro testování a řízeníV době kdy jsem si masivně hrál s počítačovými obvody a ještě před stavbou IC Testeru, jsem se zabýval myšlenkou na stavbu univerzálního počítače pro různé řídící úlohy, hrátky s robotikou a automatizací a pro testování různých obvodů, nejen programovatelných. Napadla mě koncepce s jednočipem řady x51, u kterého bych využil jeho obojetnost - jednočip i obecný mikroprocesor. A protože by zde nebyla nutná vnitřní ROM jednočipu, a protože jsem hodlal využít některý z brouků 8031 (32), kterých mám dost, dal jsem projektu název Unicomp 31.

Jednalo by se v podstatě o jednodeskáč s CPU 8031, externí SRAM (zálohovaná baterií) a EPROM, případně i EEPROM/FLASH s možností programování přímo v Unicompu. Kromě pamětí by obsahoval několik 8255 pro rozšíření paralelních portů. Některé porty by mohly být rovnou osazeny jednosměrnými budiči a byly by tedy přímo určeny pro vstup nebo výstup. Nebo by se použily obousměrné budiče (74245) a bylo by možné je přepínat. Další porty by zůstaly jen tak, jako přímé výstupy z 8255.

Pro komunikaci s obsluhou by zde byl inteligentní LCD displej (16x2 nebo větší) a klávesnice (asi alfanumerická, nebo prostě něco víc, než hexadecimální:-)). Software by se zadával buď z klávesnice přímo, nebo nahrával z PC po sériáku (nativní sériák x51). Pro snadnou a rychlou tvorbu požadované aplikace by Unicomp obsahoval snadno použitelné rutiny pro obsluhu displeje, klávesnice i portů. Také by obsahoval operační systém pro přímé zadávání a editaci vlastních programů.

Zní to hezky ale nikdy na stavbu nedošlo a již asi nedojde. Pro testování jednoduchých obvodů jsem si nakonec postavil IC Tester a na testování složitějších programovatelných obvodů, stejně jako na jednoduché řídící aplikace, mi bohatě postačilo DUINO52. U těch řídících aplikací jsem pak stejně přešel na Arduino. Ale kdyby se někdo nudil, zde má tip:-)RET
Odladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019