Idea only: TST-03 TNG

- testovací přípravek pro oživování počítačůNa testovací přípravek TST-03 Ing. Eduarda Smutného jsem si vzpoměl při oživování a opravách počítačů (s CPU 8080) mnohokrát. Kdo neví o co jde, nechť si jej nalistuje v modrém amáru 1/1983 - zde nebudu přesně popisovat k čemu slouží, to je ve zmíněném článku. Omezím se jen na zopakování věty z článku, že to je v podstatě takový tlačítkový procesor. A tak jsem si takhle jednou v rámci mentálního cvičení zkusil navrhnout jeho modernizovanou verzi, kterou posléze EC1045 (jako fanoušek Star Treku) pojmenoval jako TST-03 TNG - The New Generation:-)

Vlastní koncepce přípravku by se moc nezměnila, jen by se změnily použité obvody. Na rozdíl od počátku 80. let minulého století jsou totiž i v české kotlině dostupné obvody, které stavbu přípravku zjednoduší a hlavně zlepší komfort obsluhy. Provedení TNG by také mělo být více univerzální a nikoliv orientované jen na CPU 8080. Daly by se s ním oživovat i počítače s jinými CPU té doby.

Tak třeba adresace paměti. Zde bych použil vratné čítače s předvolbou 74193. Pak by bylo možné nastavit nějakou adresu, loadnout ji do čítačů a jen tlačítky inkrementovat/dekrementovat dle potřeby. Ideální pro testování výběrových dekodérů pamětí a periferií. Zobrazení adresy by bylo na hexadecimálních LED displejích. Přes třístavový budič by bylo možné vkládat data, nebo je číst a opět zobrazovat na displeji. Ideální pro kontrolu pamětí a periferií. Dále by tester obsahoval celou řadu bezzákmitových tlačítek a spínačů pro simulaci řídících signálů CPU. Možná by se hodil i krystalový oscilátor s výměnným krystalem a děličkou pro buzení obvodů, jež hodiny vyžadují. Propojení s paticí CPU cílového počítače by se řešilo kablíky s piny jež se dnes houfně využívají u Arduina.

Později jsem koncept ještě zjednodušil. Většinu původně zamýšlených použitých obvodů a displejů bych nahradil jednočipem (x51) s LCD displejem (16x2). Rozšíření počtu vývodů pro adresaci bych provedl pomocí 74595, jako u Poloprogu. Tím by se konstrukce přípravku dále zjednodušila. Myslím, že by to byl opravdu užitečný pomocník pro opravy a oživování počítačů. Ale já se pak "hotovým" počítačům víceméně přestal věnovat a přípravek pro mě ztratil smysl.

Projekt TST-03 TNG však u mě není úplně ztracen. Je možné, že se do něj pustím. Ale bude to taková light verze, která bude určena pro hrátky s číslicovými obvody obecně a ne jen procesory. Bude to spíše Logitronik TNG a vlastně bude mít blíže k přípravku TST-01 ze zmíněného amára:-)RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019