Třetí ruka teď hned!Takzvaná třetí ruka je jednou z nezbytných pomůcek každého elektrobastlíře. A to kupodivu i těch, kteří stále řádí s pistolovou páječkou:-) U nás "mikropájkařů", je situace ještě horší a občas bychom potřebovali ruce čtyři. Ale zaplaťbůh i za tu třetí. Třeba přiletovat kablík na nějaký konektor dvouruč, to nedáte. A nebo jo a jste u mě fakt borci:-) Já to nedám a tak potřebuju alespoň tu třetí (někdy i čtvrtou) ruku.

Přípravků typu třetí ruka se dělá hafo. Sám mám dva. Takovou tu kovovou hrazdu s krokosvorkami a lupou a dále malý hodinářský kloubový svěráček. Jako dobrý. Nemůžu si stěžovat. Jenže tyto a podobný přípravky mají jednu nectnost. Používají se málo a zabírají nemálo místa na stole. Takže je po použití začnete postupně odsouvat a odsouvat a milé třetí ruky se stěhují po stole až do míst, kam už v sedě nedošáhnete:-) A přesně v tu chvíli ji zase potřebujete! Pochopitelně se vám nechce zvedat a jít to hledat na druhej konec dílny, notabene pod nánosem dalšího haraburní, které jste zase někde "zachránili" před vyhozením případně za neodolatelnou cenu vydražili na Aukru. Začnete bádat, jak by se to dalo vyřešit teď a tady. A řešení je jednoduché.


Třetí ruka z kombinaček
Třetí ruka z kombinaček


Stačí vzít klasické kombinačky a na jejich rukojeti navléknout jednu či více gumiček, aby kleště držely sevřené. Kombinačky má snad po ruce každý. A nějaká ta gumička by se měla v šuplíku s bordelem taky vždycky najít. A pokud ne, tak nejste bastlíři. Sílu stisku regulujete jednak typem gumičky (můžete ji dát i dvojmo či ještěvícero) a druhak jejím umístěním na rukojetích. Gumička ihned za čepem čelistí je "malá síla". Gumička vzadu ve vybrání rukojetí je "velká síla" a gumička uprostřed na vrcholu oblouku je "střední síla". Gumička kdekoliv jinde obvykle sklouzne do pozice "malá síla" nebo "velká síla". Několik gumiček mám na kombinačkách pořád a vůbec je nesundavám. Jen je prostě vždy přesunu do pozice "malá síla" a kombinačky můžu používat klasickým způsobem a ještě posiluju prsty:-)


TTL Pulser a TTL sonda
Letování DIN konektoru s "třetí rukou" z kombinaček


Neříkám, že uvedené řešení plně nahradí klasickou třetí ruku, ale v řadě případů pomůže. Připájet kablíky na DIN konektor je pohoda a díky hmotnosti kleští vám to ani těžší kablík nestáhne ze stolu a neshodí na nohu. A ještě poslední věc. Sice jsem si na to přišel sám, ale používá se to asi už léta a určitě to není žádný převratný vynález. Zrovna nedávno jsem stejný tip nalezl při listování starými ročníky časopisu VTM někdy z 1. poloviny 80. let minulého století...RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019