mikropočítač TOP SECRET 537TOP SECRET 537 je další procesorovou deskou, kterou jsem získal na hraní. Přestože se jedná o desku českého původu, navíc vyrobenou po ukončení studené války a nemohla tedy sloužit k řízení odpalu imperialistických raket, název TOP SECRET jsem ponechal. Desku s originálním označením SMC517A totiž vyrobila známá česká firma AMIT a již dva majitelé se pokoušeli vyprosit si k ní dokumentaci. Marně. Je to tajný, je to tajný, je to tajný... Takže proto TOP SECRET 537.

Na rozdíl od TOP SECRET 85 a TOP SECRET 31 mi však tato deska neříká pane. Dostal jsem ji od jednoho nostalgika abych ji zprovoznil a vrátil. Zkrátka mi jednoho dne jistý nostalgik (melsoft to byl:-)) oznámil, že má skvělou desku, má s ní velké plány, ale potřebuje ji zprovoznit. Zprovoznění mělo spočívat v navržení výběrových dekodérů pro periferní obvody na desce i mimo ni. Pro tyto účely jsou na desce dva GAL 16V8, jejichž obsah byl neznámý.

Háček byl v tom, že jsem se předtím PALům, GALům a podobné havěti vyhýbal jako čert kříži, nikdy jsem s nimi nepracoval a neuměl jsem to. Jenže k zadání byl malý dodatek: "Půjčím ti k tomu i knížku. Mě už asi měkne mozek". A to rozhodlo. Nechci, aby mi měknul mozek a už vůbec nechci, aby mi měklo něco jinýho. Takže jsem na to kejvnul:-) Ty GALy jsem se prostě naučil, a protože je takových "vyhejbačů" (jak jsem zjistil) více, chystám i malý GAL tutoriálek. Ale vraťme se k TOP SECRET 537.


TOP SECRET 537

mikropočítač TOP SECRET 537
procesorová deska s 80C537
mikropočítač TOP SECRET 537
procesorová deska s 80C537

TOP SECRET 537 je parádní destička s nabušeným klonem x52 v podobě Siemensu 80C537 (bez vnitřní paměti programu). K procesoru je klasicky připojena vnější EPROM 32KB (27256) a vnější RAM 128KB (551001). RAM je rozdělena do 4 bank po 32KB, přičemž banka 0 může sloužit jak pro data, tak pro program. Banky 1, 2 a 3 jsou pouze pro data. Přepínání bank zajišťuje registr 74259 ovládaný jedním z GAL dekodérů. Procesor si ale signálem /PSEN vždy automaticky "přepne" na banku 0 v případě, že k RAM přistupuje jako k paměti programu. Lze tak mít spuštěný program v bance 0, který ale pracuje s daty v bance 3. RAM je navíc zálohována NiCd akumulátorkem, který se při provozu nabíjí z napájení 5V. Ochranu, před nežádoucím přepisem při výpadku napájení má na svědomí procesorový supervizor MAX 691.

Kromě RAM a EPROM je na desce také sériová EEPROM (93C46), obvod reálného času (RTC72421) a osminásobný konfigurační DIP spínač. Desku lze však dále rozšiřovat. Volné porty (včetně těch, kde jsou signály přerušení a sériového rozhraní) jsou vyvedeny na dvě pinové lišty vespod desky. Vtipným dekódováním adres lze do paměťového prostoru umístit další programovatelné periferní či paměťové obvody. Má to na svědomí druhý GAL, který pomáhá vytvořit jakousi externí sběrnici s oddělovačem 74245. I tato externí sběrnice je vyvedena na zmíněné pinové lišty (na obrázku jsou na pinech nasazeny dutinkové lišty jako ochrana).

Schéma desky se nakonec podařilo sehnat. Bez toho by to nešlo. Je to sice taková mazanice, ale posloužilo to. Zajímavá je na zapojení právě aplikace obvodu 74259, který zajišťuje i přístup k sériové EEPROM. Ale i jiné fragmenty zapojení této desky mohou být leckomu užitečné, přestože je to z roku 1993:


TOP SECRET 537 (SMC517A)


Díky popsaným vlastnostem je TOP SECRET 537 ideálním základem vývojového systému. Stačí postavit nějaký "motherboard", kam se deska jen nasune. Na motherboardu by pak mohlo být sériové rozhraní pro natahování vyvíjeného SW z PC a další obvody dle vyvíjené aplikace (LCD, klávesnice, výkonové spínače, převodníky, apod). Vyvíjený software by se natahoval do nulté banky RAM, kde se dá spouštět. V EPROM by byl jen program zajišťující sériovou komunikaci s PC a případně i nějaké pokročilejší monitorovací funkce.

Zadání se nakonec podařilo vyplnit beze zbytku. Oba GALy mají své nové obsahy. Vše je přístupné, vše je otestováno a vše šlape. Desku jsem prostě zapíchnul do nepájivého pole a pěkně jsem si s ní pohrál:-) Pro natahování programů jsem použil upravený PC Loader a šlapalo to taky.


mikropočítač TOP SECRET 537

Vývojové pracoviště s TOP SECRET 537 :-)

RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019