Tester bateriíNemám ve zvyku zbytečně jen tak mýrnix týrnix propagovat současné komerční hotové výrobky, ale v tomto případě musím udělat vyjímku. Již nějakou dobu jsem uvažoval, že si musím postavit nějaké udělátko pro testování baterií, zejména tužek (AA) a mikrotužek (AAA), a to jak dobíjecích, tak klasických. Tyto baterie a akumulátory jsou v současné době asi nejpoužívanějším zdrojem energie různých malých spotřebičů, jako jsou hodiny, budíky, imitace svíček, dálkové ovladače a zejména hračky. A právě u hraček je největší problém. Hračky mají totiž nejvyšší nároky na napájení, zejména pokud se nějak hýbou (motorky), nebo vyluzují zvuky a světla. Často totiž hračka přestane fungovat v době, kdy baterie ještě nejsou zcela vybité a v pohodě ještě nějakou dobu dokáží napájet třeby ty hodiny či dálkový ovladač televize. Ještě horší situace nastane, když do takové hračky někdo (dítko) "poskládá" baterie z různých článků, co doma najde. Pak stačí jeden vybitý článek a hračka nefunguje, přitom ostatní články mohou být zcela nové. Obvykle pak vyměníme celou sadu, ale vadná je třeba jen jedna. Je tedy záhodno články nějak alespoň orientačně testovat, třídit a vhodně používat. A jelikož se mi v krabici hromadily články neznámého stavu, o kterých jsem ale tušil, že jsou ještě někde použitelné, začal jsem zvažovat stavbu nějakého doplňku k multimetru, kterým bych články mohl testovat s přiměřenou zátěží. Měření multimetrem bez zátěže je totiž v praxi k ničemu, to je snad jasné každému.

Sice jsem nakonec vlastní testerek vymyslel, ale nerealizoval. Než jsem se k tomu dostal, objevil jsem níže popisovaný komerční tester. Ergonomicky je podstatně lepší, než by byl ten můj a stojí opravdu jen pár korun. A jak jsem po zakoupení zjistil, funguje parádně. Tester je napájen přímo z měřeného článku a funguje ještě při napětí 0,85V! To plně vyhovuje i pro zcela vybitý NiCd/NiMH článek s 0,9V. Tester na obrázku je z Alzy, ale dá se pořídit i v jiných kšeftech. Vřele DORORUČUJI!

Kromě klasických tužek a mikrotužek lze testovat i knoflíkové články a shora jsou též kontakty pro testování destičkových 9V baterií. Podle údajů výrobce tester během měření zatěžuje testovaný článek odporem 4 Ohmy.


Komerční tester baterií
Komerční tester baterií
Komerční tester baterií
Komerční tester baterií


PS: to třídění a znovupoužívání baterií není jen o úspoře financí, ale přeci jen taky alespoň maličko šetříme životní prostředí, protože zdaleka ne všechny vyhozené baterie se dostanou k dokonalé recyklaci. Nejsem žádný ekopošuk, ale přírodu mám prostě rád...
Á propos, když jsme u těch baterií, dívali jste se někdy dovnitř? Každý si asi pamatuje, že nejoblíbenější "napájecí zdroj" našich mladých let - plochá baterie 4,5V - byl v podstatě složen ze tří "tužkovek" zalitých v jakémsi "asfaltu". Ploché baterie se dnes již moc nepoužívají, ale stále se dá koupit i jakýsi adaptér - krabička, do které jdou přímo vložit tři tužkovky (AA 1,5V) a který má tvar, rozměry a kontaktní plošky stejné s plochou baterií. Kdysi byla také populární 3V baterie do kapesních svítilen. Baterie se tvářila kompaktně, ale byl to v podstatě jen papírový tubus, ve kterém byly dva 1,5V články v sérii. Úplně stejný princip používá i maličká 12V baterie G23A, která se často používá v dálkových ovladačích aut, vrat, bezdrátových zvonků a podobně. Baterie je opět jen tubus, ve které je 8 knoflíkových článků LR932 (1.5V, 40mAh, 9x3.2mm), viz foto níže. Vtip je v tom, že celá baterie G23A stojí kolem 25-30,-Kč, kdežto samotný článek LR932 cca 12-15,-Kč. Takže pokud potřebujete alespoň tři články LR932, vyplatí se koupit baterii G23A a články z ní vyloupnout:-) Nejsou tam nijak fixovány. Další zajímavostí je tzv. destičková baterie 9V. Pokud ji rozeberete, zjistíte, že sestává ze 6 destiček - článků 1,5V.


Destičková baterie 9V
Destičková baterie 9V
Baterie G23A 12V
Baterie G23A 12VRET

Odladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019