HOME

Světelný had k muzice

s Arduinem



K éře katalogů západoněmeckých zásilkovek (viz. REEL kazetky) patří také éra plechovek od nápojů. Dnes běžná a samozřejmá věc byla kdysi velkou vzácností. Plechovky se tehdy sbíraly a čile se s nima kšeftovalo. Mám na mysli prázdné plechovky. Plné byly ještě o level výše vzácnější a málokdo měl to štěstí. Většina zdejšího plebsu (vč. mě) mohla tak maximálně čuchat k prázdnému plechu. Tedy alespoň do doby, než se u nás začaly objevovat "výběrové" prodejny potravin ESO. Možná se daly pixly koupit i v Tuzexu, to už si fakt nepamatuju.


Světelný had s Arduinem


I já jsem sbíral plechovky zvučných značek. RC Cola, Pepsi Cola, Fanta a další. Svatým grálem pochopitelně byla Coca Cola. Jak jsem již mnohokrát psal, kdo tu éru nezažil, nepochopí:-) No a když jsem jich měl už hezkou řadu, napadlo mě postavit si světelného "disco" hada. Na plechovky totiž krásně pasoval průsvitný (nikoliv průhledný) kelímek od jogurtu zvaného Jovoželé. Jako světelný zdroj přicházela v úvahu pochopitelně žárovka. O použití LED jsem se neodvážil ani uvažovat. Ony i u elektroniků populární "nízkopříkonové" žárovky 6V/50mA byly dosti nedostatkové. Nicméně i běžnější 6V/100mA se daly použít a na KF517 jste mohli bez obav připojit až 4:-) Potíž byly patice. Nejen problém je sehnat, ale ta cena. To ovšem platí dodnes. Patice dražší žárovky, stejně jako knoflík dražší potenciometru. Takže jsem patice vyrobil z měděného drátu (odizolovaný elektrikářský placák) navinutím přímo na žárovku. Ony to vlastně nebyly patice, ale držáky žárovek, protože zprostředkovávaly kontakt jen na závit žárovky a druhý drát na prdelku žárovky byl připájen.


Světelný had s Arduinem


Řídící jednotka hada sestávala z několika základních integráčů tvořících oscilátor, čítač a dekodér 1ze4 posílený zmíněnými KF517. Kmitočet oscilátoru bylo možné řídit potenciometrem. Had obsahoval tuším 12 světel, zapojených jako 3x4 v sérii. Jelikož byly pixly na tehdy typické vysoké nábytkové stěně, ani mi nikdo nenadával za tu příšernou změť zvonkového drátu tam nahoře. Nebylo to vidět. Už tehdá to mělo síťovej zdroj s malým trafíčkem. Na tehdejší dobu to fungovalo parádně a byla to pecka:-)


Světelný had s Arduinem


A jak jsem se dostal k tomu, že jsem si hada po více jak 30 letech postavil znovu? Jednoduše. Jednou jsem držel v ruce prázdnou plechovku od nealko piva (bylo to při obědě ve všední den, proto to nealko) a akorát se ji chystal jako obvykle zmáčknout. Když v tom mi bratr povídá: "Pamatuješ, jak jsme měli toho hada z plechovek v dětským pokoji?" A bylo vymalováno. Plechovku jsem už nezmačkal, vypláchnul ji a uložil do krabice. A střádal další:-) Když jich bylo dostatek, vyrazil jsem do nákupáku. Bylo to ještě před koronavirem a tak to nebyl problém. V oddělení nápojů jsem si vypůjčil plechovku a vydal se do oddělení jogurtů. A neuspěl jsem. Nic vhodného jsem nenašel. Zkusil jsem tedy papírnicví, kde prodávají párty potřeby. To už bylo lepší. Jeden typ kelímku pasoval na plechovku jak prdel na hrnec. Jenže nebyl průsvitnej, alébrž průhlednej. Nakonec jsem usoudil, že ho zprůsvitním pauzákem, který dobře rozptyluje světlo (viz můj lightbox) a kelímky jsem koupil. Ve finále jsem dostal ještě lepší nápad a do kelímků nastříhal světelné filtry z červených kancelářských L-folií. Podobně jsem to kdysi řešil u dětského cvičného semaforu. Kdo by to byl řekl, že člověk bude muset desítky let po škole vzpomínat, jak narýsovat rozvinutý tvar komolého kužele (na vyrobení papírové šablony). Fóliové filtry jsou stočeny, vloženy do kelímků a fixnuty kousíčkem oboustranné lepící pásky. Celek je pak nasazen na plechovku a také fixnut kouskem oboustranky.


Světelný had s Arduinem Světelný had s Arduinem


O světelné zdroji jsem měl představu jasnou. LED o průměru 10 mm (JUMBO), čiré pouzdro, červeně svítící s co největším vyzařovacím úhlem (při zachování co nejnižší ceny). Bylo jasné, že jedna nebude stačit a tak jsem použil 3 kusy na jednu plechovku. Diody jsou vždy naletované na kousek univerzálky a jsou uspořádány do trojúhelníka s tím, že krajní diody jsou vyoseny mírně do stran. Destička s LED je k plechovce přišroubována pomocí plechového úhelníčku vždy dvěma vruty do plechu. Otvor pro vrut jsem do víka plechovky vždy předvrtal 1 mm vrtákem a opatrně zvětšil rýsovací jehlou (za jejího otáčení sem a tam). Vznikl tím lem otvoru, ve kterém vrut docela obstojně drží. Podobně jsem dělal i otvory vzadu pro kabel, jen jsem je rovnou propichoval jehlou a pak rozšiřoval důlčíkem s větším průměrem. Díky vtlačenému lemu nemají otvory ostré hrany. Z elektrického hlediska jsou ty tři diody vždy v sérii. Počítal jsem s napájením cca 10-12V a proudem 20mA na celou trojici diod. Omezovací odpory nejsou v plechovkách, ale v řídící jednotce.


Světelný had s Arduinem Světelný had s Arduinem


Plechovky, resp. jejich LED, jsou k řídící jednotce připojeny tenkou dvoulinkou. V oblasti průchodu stěnou plechovky je dvoulinka chráněna ještě navlečením a smrštěním bužírky. K připojení na řídící jednotku slouží konektor v podobě dvoupólové rozpojovací svorkovnice. Ukázalo se, že plechovky jsou však příliš lehké a dvoulinka je měla tendenci různě natáčet a stahovat dozadu. Kdysi jsem to doma měl natahaný zvonkovým drátem a ten to naopak podržel. Nakonec jsem plechovky zatížil nasypáním cca 250g jemného kačírku (vyrobil jsem si na to speciální trychtýř z kartonu) a je po problému. Uvažoval jsem o písku, ale ten by se sypal zadním otvorem pro kabel.


Světelný had s Arduinem Světelný had s Arduinem


A teď to nejdůležitejší: řídící jednotka. Od začátku bylo jasno, že to bude nějaký jednočipový kompjůtřík. A jelikož lenost stoupá, že to bude Arduíííno. Počet plechovek byl stanoven na 8. Jednak je to v počítačové branži krásně typické číslo (ačkoliv třeba u toho Arduina už je to celkem fuk), ale hlavně jsem už nechtěl používat KF517, nýbrž ULN2803. Jak píšu, lenost stoupá. Navíc se mi těch 8 plechovek tak akorát vešlo do zamýšleného prostoru. Takže ve zkratce: zalité trafíčko s usměrňovačem a kondy (cca 11V nestab.), stabilík 7805 (5V stab.), Arduino Pro Mini 168 (s odpáleným stabilíkem, napájené z toho ext. stabilíku) a ULN2803. Toť vše. Pochopitelně osazeno na vrtané univerzálce. Vlastně ne. Není to vše. Na jeden analogový vstup Arduina je připojen otočný přepínač se 3 polohami (jiný v šupleti nebyl) a odporovým děličem (výstupem je tedy 5V, 2.5V a 0V). Přepínač volí jeden ze 3 režimů blikání. Na další analogový vstup je připojen potenciometr 10K, kterým lze řídít rychlost efektu (blikání).


Světelný had s Arduinem Světelný had s Arduinem


Vlastně ani to ještě není vše. Potenciometr je ve skutečnosti tandemový a druhý běžec ovládá zisk mikrofonního předzesilovače, jehož výstup je zaveden do dalšího analogového vstupu Arduina. Elektretový mikrofon měl za úkol "chytat zvuky", které by Arduino zobrazovalo na plechovkách jako VU-metr, což měl být třetí režim hada. První dva jsou bodový a páskový režim. Bohužel jsem použil první nalezené (a neověřené) zapojení mikrofonního předzesilovače a mikrofon ještě připojil obráceně (přepóloval). Čili to nechodí. A jelikož se mi s tím dál nechtělo babrat, tak jsem vymyslel a naprogramoval ještě jeden režim blikání a VU-metr zatím nechal plavat. Možná jednou časem....


Světelný had s Arduinem


Plechovky s LED jsou tedy připojeny na výstupy ULN2803 a napájeny z nestabilizovaného napětí. Paralelně k nim je připojena ještě jedna sada LED na čelním panelu (světýlka já rád:-)), která slouží pro kontrolu činnosti "velkých" světel a byla nápomocna hlavně při programování efektů (nebylo nutné mít připojeny ty svítící pixly). Celkové provedení je snad jasné z fotek.

Po setmění je efekt dokonalej a báječně se na to balej holky:-)


Publikováno: 3/2020    



« RET          ↑ TOP ↑          HOME