СПЕЦИАЛИСТBylo nebylo. V dobách, kdy Komančové nebyli jen udatnými válečníky z románů Karla Maye, ale vzali na sebe podobu papalášů v oblecích z románu Karla Marxe, kteří se rozhodli vyvést porobené slovanské kmeny z temnot buržoazního chaosu vstříc socialistickému blahobytu, tak v těchto dobách bylo povinné, aby mladí českoslovenští pionýři podpořili vstřebávání jazyka kolébky novodobého komančstva odebíráním jejich skvělých časopisů.

Na výběr byla pestrá směska pestrobarevných plátků, které (často na podřadném papíře) přinášely mládeži krásy světa na východ od našich hranic, velebily světový mír a právem haněly snahy imperialistů o jeho rozbití. Byla zde však jedna vyjímka. Časopis, jehož papír byl tak podřadný, že zežloutl ještě v rotačkách. Časopis, kde prostě nebyly fotografie, protože veškeré fotografické kapacity sloužily propagaci světového míru a krás Matičky Rusi. Časopis, který byl ale plný jiných zajímavých věcí: schémat, výkresů, plánků, nápadů a konstrukcí. A tak zatímco moji spolužáci bez špetky zájmu odkládali došlé propagandistické plátky, já se každý měsíc těšil na svou porci techniky a plánků. A každý měsíc jsem se jí dočkal. Až ze země, kde Zítra vždy znamenalo Včera, do poštovní schánky v našem malém městě dorazil: Modělist - Konstruktor!

logo Modelist - Konstruktor

A že bylo na co se dívat! Podle plánků v časopise se dalo postavit prakticky všechno (no ono muselo, protože jinak v té zemi nebylo nic). Od otvíráku na flašku přes lokomotivu či tank až po obytný dům. A mezi tím spousta modelářských výkresů (často bez skrupulí převzatých z našeho Modeláře), plánků pro mladé techniky (někdy se nápadně podobajícím těm z našeho ABC) a pochopitelně i elektronických schémat (zde kupodivu skoro nic z našeho Amára). Čert vem, že v dobách, kdy se u nás vesele závodilo s RC auty a třeba v Modeláři psali, že "zajímavostí je třetí servo pro seřizování karburátoru za jízdy", tak v SSSR se stavěly neřiditelná upoutaná monstra. Čert vem, že vlastně drtivá většina konstrukcí byla beznadějně zaostalých, což odhalil i malý školák. Čert vem, že úroveň výkresů nesahala našemu Udělej Urob si sám po kotníky. Ten časopis měl své kouzlo.

Jednoho dne jsem při nějakém úklidu narazil na štos svých Modělist-Konstruktorů a najednou jsem si na něco vzpomněl. Kdysi tam vyšel i návod na osobní počítač! A tak jsem se dal do hledání a našel. Bylo to v roce 1987 v číslech 2-7. Oprášil jsem své znalosti azbuky, abych mohl popis tohoto počítače přinést i vám, čtenářům Nostalcompu. Zde je:


mikropočítač SPECIALYST

Únorové číslo Modělist-Konstruktoru léta páně 1987 byl šok. Na obálce se objevil (pochopitelně ručně malovaný) sen mnoha kluků - mikropočítač:

Mikropočítač Specialyst

Mikropočítač "СПЕЦИАЛИСТ"

Sen o vlastnoručně postaveném počítači však netrval dlouho. Uvnitř čísla totiž bylo velmi složité schéma a prakticky nesrozumitelný popis. Vše nad síly malého pionýra. Nyní, po letech, to vše vypadá trochu jinak. Ten počítač byl vlastně velmi jednoduchý:-)


hardware

Jak bylo v té době v této části světa obvyklé, srdcem "specialisty" byl procesor 8080A, respektive jeho ruský klon КР580ИК80A, taktovaný signálem 2MHz. Méně obvyklé bylo, že absentovali jeho největší kámoši. Svatá trojka se tedy nekoná. Přestože bolšani dělali i ekvivalenty 8224 a 8228, oba zde chybí a jsou nahrazeni logikou z diskrétních obvodů. Tím se počítač trochu zesložitnil.

Paměť RAM (v azbuce ОЗУ) mohla mít velikost volitelně 32 nebo 48 KB a byla sestavena z ekvivalentů populárních obvodů 4116. Jednalo se tedy o dynamickou paměť a počítač musel obsahovat i nutné občerstvovací obvody.

Pevnou paměť ROM (v azbuce ПЗУ) tvořily ekvivalenty EPROM 2716, kterých mohlo být použito 1 - 6 ks. Kapacita EPROM tedy mohla dosahovat 2-12 KB. V minimální konfiguraci s 2KB byl v EPROM umístěn pouze jakýsi zavaděč, který uměl jediné - nahrát z magnetofonu pokročilý Monitor nebo BASIC.

Pro zobrazení počítač poskytoval klasický videosignál a na běžné TV s videovstupem dokázal zobrazit grafiku o rozlišení 384x256 bodů, nebo text v rozlišení 64x25 znaků. Pro vstup údajů je k dispozici alfanumerická klávesnice (připojená pomocí ekvivalentu 8255). Jako vnější paměť sloužil klasický kazetový magnetofon. Dokonce i zvuk zde byl. Sice jednobitový, ale byl. Součástí návodu byl i popis výroby membránové klávesnice a dokonce i HW doplňku v podobě programátoru EPROM 2716. A pochopitelně nechyběl ani hexadecimální výpis software.

Kompletní naskenovaný popis a schéma z časopisu je v následujícím PDF. Schéma vypadá jednoduše, ale pozor! Nejsou zakresleny všechny paměti!


    СПЕЦИАЛИСТsoftware

Software je rozdělen do několik tabulek (rusky Tablíca) a vyčetl jsem z té hatmatilky toto:

Tablíca 1 by měla obsahovat již zmíněný zavaděč, který po zapnutí očekává nahrání Monitoru, nebo BASICu z magnetofonu. Zavaděč byl určen pro minimální konfiguraci s 2KB EPROM. Při použití větší kapacity bylo možné Monitor i BASIC uložit do EPROM, ale vypadá to, že při spuštění se obojí kopírovalo do RAM a spouštělo tam. Zavaděč zřejmě obsahuje i jakýsi BIOS a generátor znaků. Co pak tam asi bude:-)

Tablíca 2 obsahuje BASIC pro uložení do EPROM. BASIC je celkem vybavený a to včetně grafických příkazů. Seznam klíčových slov (kupodivu v latince anglicky) je součástí článku.

Tablíca 3 obsahuje Monitor pro uložení do EPROM. Monitor vypadá docela slušně, soudě podle popisu příkazů

Tablíca 4 je pro mě záhadou. Domnívám se, že je to nějaký zavaděč, který dokáže překopírovat BASIC či Monitor do RAM a tam spustit stejně, jako kdyby se programy nahrávaly z MGF.

Tablíca 5 je obslužný program pro programátor EPROM

Tablíca 6 je nějaký demoprogram pro test paměti počítače

Takže zapojení a popis bychom měli komplet. Software by měl být komplet. Co to zkusit postavit? :-)) Odkazy na převodní tabulky značený ruských obvodů naleznete v Pomůckách. Celej svět se drží univerzálního značení, jen oni prostě néé...


obdobné sovětské mikropočítače

Obdobným sovětským amatérským počítačem byl Radio-86RK (pojmenovat počítač "Radio" mohli fakt jenom rusáci). Byl (a je) o něco více známější, než "specialista". Jeho schéma zapojení (ovšem bez větších podrobností) vyšlo i u nás v Amatérském Radiu 10/1987. Zajímavé je na něm třeba použití speciálního řadiče 8275 pro CRT monitor. A také možnost použití systému CP/M. V textu o Specialystu je také hodně odkazováno na zřejmě podobný počítač Mikro-80, který měl mít stejný formát záznamu na MGF jako Specialista, a který byl předchůdcem Radia-86RK i Specialisty.

Note: pokud jste neměli ruštinu na základce povinnou a ta azbuka v názvu vás irituje, tak to jste asi ještě neviděli šišlimišli :-)


    šišlimišli


A jestli vás zaujal časopis Modělist-Konstruktor jako takový, tak spoustu naskenovaných čísel, nebo jednotlivých článků naleznete zde (nutný WinDjView) a také zde.


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019