mikropočítač ŠMS VÚVT ŽILINAŠkolní mikropočítačový systém na bázi procesoru 8080 s podivným názvem ŠMS VÚVT Žilina byl vedle PMI-80 a TEMS 80-03A dalším školním jednodeskáčem, který se v komunistickém Československu vyráběl sériově. A podle všeho byl ze všech jmenovaných úplně první (1980). Byl také nejsložitější a využíval především zahraničních součástek (údajně z bývalé RVHP, ale i kapitalistických výrobců Mitsubishi, NEC a Intel), protože v době jeho návrhu Tesla ještě své "počítačové" obvody řady MHB8xxx moc nedělala, jestli vůbec. Jenže je o něm také nejméně informací. V podstatě znám jen dva články, které se mu věnují: v ARA 3/1987 vyšel návod na přípravek pro krokování instrukcí na ŠMS VÚVT a v Elektronice (někdy kolem roku 1989-90) program pro přehrávání hudby (skeny ke stažení na stránce o TEMS). Nic víc. Naštěstí se to změnilo. Do mailové schránky Nostalcompu totiž jednoho krásného přistála kompletní dokumentace Žiliny. Konečně tedy mohla Žilina dostat samostatnou stránku. Za poskytnutí děkuji panu Horákovi, který svou Žilinu (byť tehdy nefunkční) s v.č. 112 objevil počátkem devadesátých let, kterak se na ní práší kdesi v bazaru. A cena? 70,- Kčs. To by jeden brečel...


mikropočítač ŠMS VÚVT Žilina
ŠMS VÚVT Žilina
mikropočítač ŠMS VÚVT Žilina
ŠMS VÚVT Žilina

ŠMS VÚVT Žilina je klasický školní kufříkový jednodeskáč určený pro výuku mikroprocesorové a mikropočítačové techniky. V elegantním kufříku se skrývá oboustranná deska plošných spojů nesoucí vlastní počítač a také napájecí zdroj. Počítač je vystavěn na mikroprocesoru 8080A, který do klasické svaté trojky doplňují generátor hodin 8224 (krystal 18.432 MHz) a systémový řadič 8228.

Paměť RAM je statická a je tvořena osmi nebo šestnácti kilobitovými (1024x1) obvody typu 2102. Standardně byl počítač dodáván s kapacitou 1KB (8x 2102) a bylo jej možné přímo na desce rozšířit na 2KB RAM přidáním dalších osmi obvodů 2102.

Paměť EPROM byla standardně 1KB, ve které byl provozní Monitor. Na desce ovšem jsou další tři pozice, a tak lze EPROM rozšířit až na celkem 4KB. Používají se výhradně obvody typu 2708 (8708) s kapacitou á 1KB.

Každý počítač potřebuje také porty. Žilina má k dispozici celkem 3 známé obvody 8255, které slouží k obsluze hexadecimální klávesničky s 25 klávesami (16 hexa, 8 řídících, 1 Reset), k připojení kazetopáskového modemu pro záznam dat na/z MGF, k připojení rozhraní RS-232 pro sériovou komunikaci, k obsluze přerušovacího systému, k připojení LED diod a k připojení výkonových spínačů pro ovládání akčních členů (motory, elektromagnety, repro, apod.). Zbylé linky jsou dány k dispozici uživateli pro další rozšíření.

Pokud vám ve výčtu periferií v předchozím odstavci chybí displej, není to náhoda. Displej Žiliny tvoří 8 klasických LED sedmidegmentovek. Unikátní je ale způsob připojení. Displej totiž pracuje autonomně v režimu DMA! Prostě si periodicky "sahá" do stanovené oblasti RAM pro data určená k zobrazení. Procesor (a programátor) se tedy o vlastní zobrazování nemusí starat.

Ve výbavě počítače nechybí ani užitečný čítač/časovač 8253. Již zmíněný přerušovací systém je poměrně rozsáhlý a je vystavěn z diskrétních obvodů. Není použit ani 3214, natož 8259. Jako plnohodnotný výukový systém obsahuje Žilina také A/D a D/A převodník, jehož jádro tvoří obvod ZN425E firmy Ferranti (vyráběla i třeba ULA pro ZX Spectrum).

K dispozici byl na desce pochopitelně i systémový konektor pro další rozšiřování počítače. Na obrázku níže si můžete prohlédnout jak hustě byla deska o rozměrech 420 x 260 mm osázena integrovanými obvody. Červeně jsem vyznačil ty nejdůležitější:


mikropočítač ŠMS VÚVT Žilina
Žilina v chodu
mikropočítač ŠMS VÚVT Žilina
rozmístění součástek

A nyní slíbená dokumentace. V následujících souborech je k dispozici schéma zapojení Žiliny, rozmístění součástek na desce, hexadecimální výpis Monitoru a dvě verze manuálu. Původně jsem dostal jen jednu verzi, ale našel jsem i další a sice na stránkách http://litildivil.cz, kde jsou také informace o Žilině (ale i jiných zajímavých nostalgických záležitostech, počítače nevyjímaje - doporučuji!). Posledním kouskem dokumentace jsou vysokoškolská skripta, která jsou věnována řešení cvičných úloh právě na Žilině. Na tom by nebylo nic divného, kdyby ta skripta nebyla z roku 1991. Budoucí inženýři se tedy v době PC 386/486 učili na beznadějně zastaralém HW starém více jak 10 let u nás a 15 let celkově...


    ŠMS VÚVT: schéma + monitor (10MB)                  ŠMS VÚVT: manuál (80MB)


    ŠMS VÚVT: příručka (50MB)                  ŠMS VÚVT: skripta (3MB)


Velkou zajímavostí je přiložený záruční list na Žilinu v.č. 112 z roku 1981, ve kterém si dovolím poukázat na dobu zahoření počítače v délce 150 hodin!


Záruční list k ŠMS VÚVT Žilina

Záruční list k ŠMS VÚVT Žilina

mikropočítač ŠMS VÚVT Žilina
ŠMS VÚVT Žilina
mikropočítač ŠMS VÚVT Žilina
ŠMS VÚVT Žilina

mikropočítač ŠMS VÚVT Žilina
ŠMS VÚVT Žilina
mikropočítač ŠMS VÚVT Žilina
ŠMS VÚVT ŽilinaStavba repliky?

Teď, když je k dispozici vše potřebné, by stavbě repliky teoreticky nic nebránilo. Jenže... Počítač je příliš složitý (byť by se dal zjednodušit, už jen náhradou 8-16 obvodů 2102 třeba za jediný 6116) a na hraní prostě postačuje mnohem jednodušší PMIčko. Takže stavba repliky je asi blbost, ale jinak jí opravdu nic nebrání...


*** Aktualizace ***

A máme tu další literaturu k Žilině. Sehnal ji litildivil a jmenuje se to Cvičné programovanie na školskom mikropočítačovom systéme ŠMS VÚVT. Vynikající skripta plné praktických příkladů a úloh. Kromě detailního popisu práce s monitorem Žiliny a používáním jeho služeb, je zde celá řada obecných úloh pro procesor 8080. Na své si tak přijdou programátoři i jiných jednodeskáčů, než jen Žiliny. Nechybí však ani úlohy využívající vestavěný HW tohoto počítače.


    ŠMS VÚVT: cvičné programovanie (18MB)


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019