SMRADOCUC 2

- improvizovaný odsavač jedovatých par od pájeníZa svůj život jsem postavil spoustu více či méně užitečných konstrukcí a různých udělátek napříč obory. Nejlepší vždy je, že nejdéle slouží ty provizorní. A ta nejtěžší provizoria slouží trvale. Znáte to:-) Z oboru elektronického bastlení nad nima ale vyčnívá (a to doslova) tzv. Smradocuc - primitivní odsavač par při pájení. První verzi jsem publikoval zde. Dnes už můžu přiznat, že tou "složitější konstrukcí", u které jsem se málem otrávil (byla to nocovka), byl NOSTALCOMP 8080 :-) Bylo to hrozný. Přestože jsem se pochopitelně snažil těm výparům vyhýbat a různě natáčel hlavu, stejně jsem se asi nadýchal dost. Druhý den jsem byl polomrtvej. Kovová pachuť v ústech, motání hlavy, pořád na zvracení. Byl to zrovna Silvestr...

Později jsem o tom vyprávěl známému a ten mi pověděl, že jeho bratr na tohle v 47 letech umřel: rakovina plic - těžké kovy od pájení! Prý tedy pájel opravdu hodně, ale to už mě stačilo vyděsit natolik, že jsem si postavil Smradocuc. Prostě jsem vzal díly co dům dal, ventilátor 80x80 mm na 12V a postavil takovou zrůdičku, která mi pak odtahovala jedy od nosních dírek pěkných pár let. Na obrázku níže je vidět sajrajt zachycený na lopatkách větráku. A to je pouhý zlomek toho, co se všechno odsaje. Jinak to máte v plicích, protože jsem si všiml takové vlastnosti, že ať kroutíte hlavou jak chcete, ten čoud vám jde vždy přímo do čumáku:-)


Smradocuc - odsavač pro pájení
sajrat
Smradocuc - odsavač pro pájení
Smarodocucy 1 a 2


Jenže v poslední době se mé bastlení poněkud zintenzivnilo a původní Smradocuc přestával vyhovovat. Výkon 12V ventilátoru 80x80 je malý (jasně, že by to chtělo více optimalizovat nasávací trubici) a musel jsem ho trochu přetěžovat (cca 15V). I tak musela být nasávací trubice přímo a relativně i nízko na pájeným místem. A kromě toho mi obsazoval i regulovatelný zdroj, který potřebuju na jiné věci (jasně, že by se dal upravit nějaký plonkový adaptér, kterých mám plný šuplík). Prostě jsem zatoužil po něčem výkonnějším, a tak nakonec vznikl Smradocuc 2:


Smradocuc - odsavač pro pájení
Smradocuc 2
Smradocuc - odsavač pro pájení
Smarodocuc 2


Mám ve zvyku před likvidací nějakého předmětu vyjmout a uschovat díly, které by se mohly hodit:-) Ale opravdu jen jednotlivé díly. Celé ty krámy neskladuju. Ono pak jako když to člověk najde:-) Tak třeba: stojánek od reklamní vlaječky, plastová bezpečností tabulka, plastový konus z lustru, flexošňura s vypínačem z lampičky, prázdná plastová trubka od silikonu... Z toho všeho za pár desítek minut vznikl Smradocuc 2. Základem je ovšem výkonný ventilátor 120x120 mm na 230V. Jedinou speciální věcí, která se dělala na míru je držák ventilátoru. Je to trubička s navařenou maticí pro stavěcí šroub a s přivařeným vinglem, který nese větrák. Plastové díly jsou lepeny Chemoprenem.


Smradocuc - odsavač pro pájení


Dělá to sice trochu kravál, ale dá se to v pohodě vydržet i celou noc:-) Naopak. Když to nad ránem vypnu, něco mi pak chybí:-) Výkon je dostatečný a odsavač může stát i mimo pájenou desku. Dýchám čistý vzduch a mám z toho dobrý pocit. Ta chvilka práce za to stojí, doporučuju!


*** nejen odsavač ***

Při programování PROM 74S287 a hlavně 74S571 se tyto opravdu silně zahřívají. Když jsem je programoval poprvé, v panice jsem se začal shánět po nějakém větráku, abych je chladil. První na ráně byl pochopitelně Smradocuc. Stačilo ho otočit chobotem vzhůru a šikovně položit nad PROM. A tak mám pro Smradocuc další využití - chladící ventilátor. Vždyť jinak bych na stole výkonný větrák asi neměl:-)


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019