HOME

REEL 2 REEL kazeta

jak málo stačí k radosti:-)



Pokud jste pobírali (nebo alespoň zkoušeli pobírat) rozum v 70. a 80. letech minulého století. Asi jste taky někdy listovali v katalozích zásilkových obchodů, které někdo dovezl z imperialistické kapitalistické ciziny. Typicky Neckermann a Quelle ze Západního Německa. Věhlas těchto katalogů byl tehdá takový, že je o nich zmínka i v kultovním československém filmu Vrať se do hrobu: Neckermann a Quelle ať jdou do prdele. Pravý Čechů ráj je obchodní dům Máj! Tyto katalogy kolovaly mezi příbuznými a známými a jeden katalog vydržel i mnoho let a k někomu se opakovaně vracel. I já na katalogy vzpomínám rád. Přestože byla většina nabízeného zboží typu oblečení, našlo se tam vlasně všechno. Hračky, elektronika, nábytek, domácí potřeby, nářadí a spousta dalšího sortimentu. Díky šíři sortimentu vůbec nevadilo, když se k vám opakovaně vracel jeden a ten samý katalog. Pokaždé jste si tam totiž vybrali sortiment adekvátně k věku. U kluků se většinou začínalo na hračkách, pak přišla na řadu elektronika či nářadí a končilo se u dámského spodního prádla a plavek... Jak říkám, každý si vybral a bylo nad čím "slintat":-) Kdo tu éru nezažil, nepochopí. Mimochodem, v tuzemsku byl také k mání katalog zásilkové služby. Jmenoval se Magnet. Byl útlý a slintat tam nebylo nad čím...


REEL 2 REEL
Klasická kazeta v decku
(a to tyhle TDK vypadaly ještě fakt dobře)


Ale zpět k tématu. V 80. letech v éře kazetových magnetofonů mě v těch katalozích fascinovaly kazeťáky, které měly vloženou takovou divnou kazetu. Cívky této kazety totiž vypadaly jako by z oka vypadly velkým cívkám kotoučových magnetofonů a uvnitř těch tape decků vypadaly fakt kchůůůl. Copak o to, kazety už jsme tady měli, ale byly takové obyčejné a v porovnání s těmi na obrázcích katalogů byly ošklivé. Jenže tu nádhernou kazetu tady (v mém okolí) nikdo nikdy v reálu neviděl. A tak jsem usoudil, že se jedná pouze o nějakou atrapu za účelem zvýšení atraktivity fotografovaného zboží a že vlastně by to ani nemohlo fungovat, páč by se tam žádný pásek stejně nevešel. Že to byl omyl, a že tyto kazety existují, jmenují se REEL 2 REEL a jsou i funkční, jsem zjistil až o několik let později, jenže to už mě kazety přestaly zajímat.


REEL 2 REEL
REEL 2 REEL kazety


Přišla éra CD, následovaná vypalovatelnými CD, pak MP3, flashky a nakonec streamování. Kazety upadly u široké veřejnosti v zapomění. Novější nosiče či nenosiče (on-line stream) byly prostě pohodlnější. Jenže pak jsem i při práci dostal chuť poslouchat něco lepšího, než streamovanej šunt v plastovejch chrchlácích. A jelikož se mi do práce nechtělo tahat domácí přístroje, začal jsem se rozhlížet po něčem lepším za přijatelný peníz. A najednou jsem zjistil, jak čile se kšeftuje s klasickými Hi-Fi komponenty z období 70.-90. let, a že za klasickýho "referenčního spizenklasse" Marantze s páčkama z pětasedmdesátého dají nadšenci i desítky tisíc...


REEL 2 REEL
Reel kazeta v decku


Nejprve jsem pořídil stereo receiver (neplést se současnými AV receivery), jakože mi rádio s možností připojení PC stačí. Jenže pak jsem usoudil, že bych si občas pustil i něco z domova a že teda CD (z důvodu pohodlnosti). No a nakonec tam přibyl i ten kazeťák. Přeci jen některý rockový a metalový nahrávky z Větrníku na tehdejší stanici Vltava jsou fakt unikáty. A oproti těm sračkám, jež se mainstreamově produkují dnes, je to úplně jiná muzika:-) Pochopitelně s komponenty jdou ruku v ruce i "bedny". Kvalitní regálovky sice dobrý, ale nakonec musely jít o dům dál. Sloupovky jsou sloupovky:-)


REEL 2 REEL
Reel kazeta v decku


Ale vraťme se ke kazeťáku. Najednou jsem si vzpomněl na REEL kazetky. Zkusil jsem Aukro a hle! Jsou doma. Čistě jen jako dekorace do dvířek toho decku. Zajímavé, leč logické je, že tyto kazety mají docela malou stopáž. Nicméně já ani nezkoušel, zdali na nich je něco nahrané. Mám je čistě jen jako dekoraci a taky, aby se neprášilo na hlavy:-) A vypadá to fakt parádně, to musíte uznat.

PS: gramodesky do práce opravdu tahat nehodlám, takže mi stačí gramo doma. Ale přeci jen mám desky nějak zastoupené i v práci, v podobě stylových hodin. A co ještě patří k muzice? No přece světlo!


Publikováno: 3/2020    



« RET          ↑ TOP ↑          HOME