RC PETglizer Water Edition

vodní hydroglizér z PET flašekTatííí, já bych chtěla nějakou lodičku k voděéé! Tak tohle jsem uslyšel od dcery v polovině léta v době těch největších, nejhorších a nejšílenějších veder, co jsem zatím zažil. Jasně. Lodičku. Pochopitelně na dálkový ovládání a pokud možno, tak hned. Jenže kde ji vzít? Koupit něco hotovýho, je pod moji úroveň. To se musí zbastlit doma. Vzpoměl jsem si, že někde v depozitáři mám Melodii. Tedy pro ty mladší, nemyslím nějakou muziku, ale model jachty ze stavebnice komunistické modelářské firmy Modela. Byl to můj druhý RC model. Pochopitelně vlastní výroby. Řídil jsem ho jednokanálovou soupravou Modela MARS (TX Mars II + RX Mini) a kormidlo bylo řízeno vlastnoručně zhotoveným servem typu Spag-O-Matic. Lidově špagomatik. Znalci a pamětníci vědí. Melodii jsem nakonec vyštrachal, ale ouha! Že chyběl pohonný motor ani tak nevadilo, stejně bych tam toho igráčka nenechal. Ale že jsem asi už kdysi "nutně" potřeboval lodní šroub a kormidlo na něco jiného, bylo horší. Neměl jsem to teď rychle čím nahradit. Ovšem vůbec nejhorší bylo, že se model z ABS výlisků lepených tehdy populárním lepidlem Lepí M (tak se to fakt jmenovalo) případně Čikuli, rozpadal pod rukama. Zkrátka to bylo na zcela zásadní přestavbu, na kterou nebyl čas.

A pak jsem si vzpoměl na svůj sněžný RC PETglizer s tím, že jsem ho chtěl taky vyzkoušet na vodě. Jenže by si to zase vyžádalo úpravy. Udělat podvodní kormidlo, přesunout akupak zpět na palubu a pak tu byly obavy z vysokého těžiště... Nehledě na díry ve flaškách kudy procházejí stahovací pásky. Ale bylo zaseto. Leteckej pohon, na rozdíl od lodního, určitě mám, takže to postavím znova a tentokrát rovnou na vodu. Je zajímavé, že až mnohem později jsem si vzpoměl na RC Kačera. Taky se nakonec hodil a mohli jsme si zajezdit spolu:-)

Takže vznikl RC PETglizer Water Edition. Základem jsou opět dvě prázdné PET flašky (tentokrát od Magnesie). Paluba je opět ze 4 mm silné plastové desky. Oproti sněžné verzi je paluba výrazně níže. Asi uprostřed PET lahví a je přilepena tavnou pistolí. V místě lepení je nutné PETky zdrsnit šmirglem. Pak nalepit palubu jen malými "bobánky" lepidla a nakonec to po celé délce shora i zespoda "zablít" lepidlem - vytvořit něco jako koutový svar. Nalepit palubu natupo rovnou po celé délce nešlo, protože lepidlo moc rychle chladlo (i v těch vedrech) a nelepilo. Vpředu je paluba za pomoci horkovzdušné pistole zdvidnuta nahoru a tvoří jakýsi vlnolam.


RC PETglizer  Water Edition
RC PETglizer Water Edition
RC PETglizer Water Edition
RC PETglizer Water Edition


Pylon motoru je ze stejného materiálu jako paluba (jen jiné barvy) a nese jak pohonný motor, tak servo řízení. Pylon je k palubě přišroubován hliníkovými úhelníčky. Zas tolik tomu tavnému lepidlu nevěřím:-) Bohužel jsem neměl servo velikosti Mini, ale jen Micro a Standard. Micro by to sice taky zvládlo na čisté vodě, ale měl jsem obavy, že když se kormidlo zamotá do nějaké trávy či rákosu, že to neutáhne. Tak jsem tam vrazil to standardní servo. Je to sice jak pěst na oko a taky je zbytečně těžké, ale nevadí to. Na příští sezónu to snad vyměním za mini. Palubu i pylon jsem si předem vystřihl z kartonu. Doladil tvary (zejména paluby kolem lahví) a pak to použil jako šablony.

Vpředu na palubě je přes distanční sloupky přišroubována deska ze slabšího plastu (2 mm), která nese RC přijímač (ano, stále používám FM), obousměrný RC regulátor (levný shit z Aukra, které mám pořád v zásobě) a vypínač. Vespod je pak na suchý zip na palubě uchycen akupack. Vyštrachal jsem v zásobách osmičlánek NiMH 9,6V/700mAh a je kupodivu v dobré kondici.


RC PETglizer  Water Edition
Pohled zespodu
RC PETglizer Water Edition
RC vybavení


Kormidlo je vyříznuto z oboustranného kuprexitu a přiletováno na hřídel z poměděného ocelového svářecího drátu o průměru 2,4 mm. Pouzdro kormidelní hřídele je ze dvou sletovaných mosazných kleštin 2,4 mm z TIG hořáku. Pouzdro je přiletováno na destičku z kuprexitu a jejím prostřednictvím přišroubováno do paluby. Řídící páka je opět z kuprexitu a přiletována na hřídel. Jednoduchý, levný, spolehlivý. Táhlo řízení od serva ke kormidlu jsem nejprve narychlo vyrobil z narovnané kancelářské sponky s tím, že SE to pak předělá. Jak asi tušíte, ta sponka je tam dodnes:-)

Pro pohon jsem nejprve použil vyřazenou pohonnou jednotku z nějakého parkflyeru. Jedná se o motor řady 280 s redukční převodovkou a působivě velkou vrtulí s velkým kuželem a stoupáním. Jelikož mi na motor 280 těch 9,6V přišlo trochu moc. Dal jsem na pylon ještě kousek čokolády (pardon, svorkovnice) a do ní výkonový odpor 1 Ohm/5W sériově k motoru. Počítal jsem, že s odpory budu experimentovat, ale ten 1 óm se osvědčil. Odpor je chlazen přímo proudem vzduchu od vrtule a ani se neohřeje. Vypadalo to a jezdilo parádně. Žádnej divoch, ale o to šlo. Jenže ouha! Vrtule byla fakt moc velká a při jízdách v bazénu jsme si párkrát štrejchli o přesahující obrubník. A pak to přišlo. Motor se při přidání plynu začal roztáčet a vrtule naopak zastavovat. Uvolnil se pastorek na hřídeli motoru. Zuby plastové převodovky naštěstí přežily. Pohon se sice dal opravit, ale už jsem ho do modelu nevrátil. Bylo mi ho líto zničit. Takže jsem opět prohledal zásoby a našel motor MIG 400 a k němu vrtuli 6x4 a rozhodl se to použít. Jelikož jsem nechtěl, aby to bylo moc divoký, ponechal jsem tam ten odpor. Později jsem koupil vrtuli 6x3 s menším stoupáním. Na první ježdění to stačilo ažaž.


RC PETglizer  Water Edition
Detail kormidla
RC PETglizer Water Edition
Detail pohonu


Ačkoliv jsem rozmisťoval vybavení na palubě jen tak podle citu, těžiště vyšlo akorát. Pouze při prudkém přidání dozadu model občas nabere vodu. Tu palubu to chtělo kousek výš. Prozatím jsem to omezil trimem zpátečky, ale pokud nahradím to těžké standardní servo lehkým miniservem, bude vše OK. A když nahradím odpor propojkou a namontuju nachystanou třílistou vrtuli 6x4, tak si pořádně zajezdí i tatínek:-)

Celý model jsem za jedno odpoledne a večer připravil jako stavebnici. Sestavil (vyjma lepení) a zase rozebral. Druhý den dopoledne jsme si to s dcerou sestavili a odpoledne už se jezdilo. A že jsme se s tím vyblbli:-) Vím, že to není žádný krasavec, ale zase to přineslo nějaká pozitiva. Dítko se dozvědělo, že se taková věc dá jednoduše vyrobit doma a je na ní vidět jak věci fungují. A o to šlo. Co s nějakou kýčovitou plastovou lodičkou z krámu, která za chvilku omrzí...


RC PETglizer  Water Edition
RC PETglizer Water Edition
RC PETglizer Water Edition
RC PETglizer Water Edition


Jen pro pořádek. Na začátku jsem zmínil, že Melodie byla mým druhým RC modelem. Tím prvním byla opravdová frajeřina. Upravil jsem původně bovdenem ovládaný sporťák De Tomaso Mangusta na špičkový RC automobil:-) Opět řízený jednokanálem Mars, opět s vlastním špagomatikem na řízení směru. Pohonný motor se (stejně jako u Melodie) dal pouze zapnout/vypnout a to tak, že pouze ručně. Tedy bylo nutné nejprve model chytit (což při kličkování špagomatikem nebylo tak jednoduché) a vypnout:-) Znalci a pamětníci jistě dokážou docenit význam těchto slov:-) Jen pro informaci: toho MARSa (na 40MHz) mám pořád, stejně jako tu Mangustu:-) A nevím o jiném RC autě řízeném špagomatikem. Sice v Modeláři vyšel plán na auto MARS INDOCAR také řízené jednokanálovým MARSem, ale na špagomatik si ani jeho konstruktér netroufl:-)


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019