Nostalgické digitální raritkyVložit sekci "Rarity" na stránky o jednodeskových nostalgických mikropočítačích, které jsou samy o sobě raritou, je odvážný čin. Ale kdo se bojí, nesmí do lesa. Já v lese vyrůstal, takže proto jsem raritky založil :-) Ale asi zde nebudou přibývat jako houby po dešti, leda byste s tím trochu pomohli... Kontakt je v kontaktech:-)


Tesla MIB 1000C

První představenou raritkou je níže vyobrazený integrovaný obvod Tesla MIB 1000C. Obvod je v keramickém pouzdře o rozměrech 34 x 34 mm a má celkem 120 zlacených vývodů. V katalozích ho nenajdete. Co to je? Také vás při pohledu na něj a na dobu, ve které byl patrně vyroben, napadá třeba teslácký klon 82286/386? Ale proč se to teda nejmenuje MHB 82286, resp MHB 82386? Protože tohle procesor asi není...

Tesla MIB 1000C
Tesla MIB 1000C

Tesla MIB 1000C


Údajně by se mělo jednat o zákaznický obvod Tesla - hradlové pole s 1000 hradly. Nikdy se prý nedostal do výroby. Tesla to plánovala pro své zákazníky s tím, že hradlové pole by bylo na zakázku programováno přímo ve výrobě. Vyobrazený kousek je údajně nepoužitý kus výrobní série X00 00 00...

Tak co? Je to rarita, nebo ne?


"Keramické" PMI-80

A když jsme u té "keramiky", co takhle "keramické PMI-80" s keramickými obvody Tesla? Jedno takové je popsáno v sekci úpravy PMI-80, 2.

PMI-80

PMI-80 s keramickými integrovanými obvody Tesla


Jenže bacha! Keramické integráče jsou fakt kchůůl, ale dostal jsem i upozornění, že nemusí být vždy ku prospěchu věci: "Jestli se můžu podělit o zkušenosti, Teslácký šváby v keramice do mých konstrukcí nesmí, snad kromě 2716ky. Je to zajímavá rarita, ale tak zapíchnout do molitanu. Do provozu ani náhodou! Několik let jsme s jednou firmou vyráběli nějaký zařízení, kam jsme používali jednak RAMky Tesla MHB4116 a převodníky MDAC08. A protože jsme toho stavěli fakt kvanta, skupovaly se ty šváby z různých zrušených fabrik. A tenkrát jsme za babku nakoupili MHB4116C a MDAC08CC, obě v keramice. No to byl průs... Ty keramický pouzdra totiž tak u 50% švábů po těch letech už netěsní a je porušena hermetičnost. Pokud se tam dostává jen vzduch je to menší průšvih, šváb třeba jen občas náhodně zazlobí, udělá nějakou blbost. Ale pokud se tam vysráží vlhkost, nebo my tenkrát některý desky myli od tavidla, šváb je většinou definitivně po smrti. Těch reklamací co tenkrát bylo, po X měsících to začlo blbnout a jakmile byl uvnitř šváb v keramice, šli jsme už najisto. Po výměně za plasťáka všechno frčelo parádně. Takže od tý doby Tesla v keramice = brrrrrr..."


Ferranti ULA 6C001E-7

- nový přírůstek v depozitu brouků Nostalcompu. Představovat zákaznický obvod ULA, který pomohl velmi zjednodušit a zlevnit výrobu kultovního ZX Spectra a tím dopomoci k masovému rozšíření mikropočítačů, nemá smysl. Stejně tak se určitě podivujete, proč je z něj někdo tak "vyplesklej":-) Ano, samotný brouk není nijak raritní. Byly jich vyrobeny miliony. Co je ale raritní je všechno okolo. Myšlenka a okolnosti za kterých ULA vznikla. Atmosféra té doby...

Ferranti ULA 6C001E-7

I po letech ULA fascinuje tak, že o ní nedávno (2010) byla napsána celá kniha The ZX Spectrum ULA Book. V tuzemsku byla ULA asi nejlépe popsána v modrém "amáru" ARB 1/89, kde vyšel návod na stavbu amatérského počítače MISTRUM kompatibilního se ZX Spectrem. MISTRUM obcházelo použití obvodu ULA pomocí diskrétních obvodů a to pochopitelně znamenalo zanalyzovat a popsat skutečnou Ulu.

The ZX Spectrum ULA book
The ZX Spectrum ULA book
ARB 1/89 s popisem MISTRUM
ARB 1/89 s popisem MISTRUM

Atmosféru té doby dobře vystihuje film The Micro Men, který mapuje asi nejslavnější roky Cliva Sinclaira a jeho počítačů. Ale nečekejte přehlídku tehdejších mikropočítačů. Ten film není o počítačích. Je o lidech a o době. Aby vám vše do sebe zapadlo, je nutné předem znát všechna podstatná fakta, jinak z filmu nic mít nebudete.


K573RF1 = ruská EPROM 2708 (8708)

Dostaly se mi do rukou tyto dva kousky sovětských EPROM K573RF1. Jedná se o kopii jedné z prvních EPROM, kterou Intel vyráběl pod označením 2708. Naše Tesla ji vyráběla pod důvěrně známým označením MHB 8708. Ovšem K573RF1, které pocházejí ze země, kde zítra odjakživa znamenalo včera, jsou docela raritní. Už jen tím, že jejich okované okno spíše připomíná kajutu rybářského člunu, než mazací okénko EPROM...

K573RF1 = 2708

EPROM K573RF1 (2708, 8708)


Ale tím je nechci hanět. Paměti v mém držení mají za sebou dva cykly mazání/zápis a šlapou bez jediné chybičky. A to jsem jednu omylem přepóloval, včetně napětí +12V a -5V! Však si taky na nich zkuste určit, kde je jednička (a odmyslete si tu, kterou jsem tam připsal já). Navíc paměti při programování krásně "zpívají":-)


Nostalgikův pech...

Víte, kdy má nostalgik fakt pech? Když si pořídí několik skvělých čipů s EPROM a všechny jsou OTP... Peklo ať schvátí toho, kdo vymyslel šetřit tak, že se na pouzdra nebude dávat mazací okénko!

čipy s OTP EPROM

čipy s OTP EPROM


Na obrázku vidíte tři čipy. Vezmeme to odspodu:

27128: klasická EPROM 16KB. Tento typ není zas tolik rozšířen. V nabídkách prodejců spíše naleznete 2764 a pak až 27256. Škoda, že je OTP...

8749: jednočipový mikropočítač s EPROM a vlajková loď řady Intel MCS-48. Tedy byla by to vlajková loď, kdyby ta EPROM nebyla OTP...

63701: jednočipový mikropočítač Hitachi. EPROM verze řady HD6301, což je vylepšená (ale kompatibilní) motorolácká 6801 a to je jednočipový mikropočítač odvozený od procesoru 6800. Jedná se tedy o velmi zajímavý kousek. Bohužel s OTP EPROM...

K těm jednočipům lze naštěstí připojit externí paměť (k 63701 až 64 KB!), takže na hraní jsou použitelné, ale ta 27128 je ztracená (prázdná tedy rozhodně není)... Ačkoliv jedna možnost by tu byla. Údajně je možné tyto OTP Eprom úspěšně mazat za použití poněkud tvrdšího záření - paprsků pana Rentgena:-)


UB8830D - jednočip s Basicem

Dostal se mi do spárů východoněmecký integráč UB8830D. Původně jsem mu nevěnoval moc pozornosti a považoval jsem ho za nějaký periferní obvod ze "Z-80 Family", jak by označení mohlo napovídat. Jenže pak jsem trochu zapátral a nestačil jsem žasnout. Tohle že taky dederóni dělali? UB8830D je totiž jednočipový mikropočítač z "family" Z8. To by ještě nebylo nic divného. Jenže právě tento typ nemá u Zilogu přesný protějšek, protože ve své 2KB ROM obsahuje interpetter TINY BASICu! A to je bomba absolutní! Kromě toho BASICU by mu jinak měl odpovídat jednočip Z8601 s OTP ROM 2KB, nebo Z86C93 ROM less od Zilogu.

Při hledání nějakého datasheetu (zatím neúspěšně) jsem zjistil toto: UB8830D je 8-bitový jednočipový mikropočítač odvozený z řady Z8 firmy Zilog. Kromě vlastního procesoru obsahuje na čipu také maskou programovanou ROM 2 KB s interpretrem jazyka TINY BASIC a boot loaderem. Interní paměť RAM 140B sestává z 16 speciálních a 124 univerzálních 8-bitových registrů. K dispozici je dále čtveřice 8-bitových portů, dva timery a jedno sériové rozhraní. K jednočipu lze připojit vnější paměť (ale nelze nahradit tu interní ROM). Adresa i data se multiplexují na portech P0 a P1 a k řízení slouží řídící signály /DS (data strobe), /AS (address strobe) a R/W. Je tedy nutné používat záchytné registry. Procesor s označením UB může být taktován krystalem o maximálním kmitočtu 8 MHz. Obvod je v pouzdře DIP 40.

jednočip UB8830D

jednočip UB8830D s vestavěným TINY BASICem


Comp JU+TE r: zajímavý mikropočítač s UB8830D

Při hledání informací jsem ale narazil na další pecku: mikropočítač Tiny Jugend Technik Computer. Zřejmě se jedná o nějaký poloamatérský projekt osobního mikropočítače z NDR 80. let. Dokonce byla vydána i kniha s kompletním popisem, stavebním návodem a několika programy. Srdcem JU+TE (jak se často označuje) je právě UB8830D a jako programovací jazyk slouží právě vestavěný TINY BASIC. Jinak se jedná o klasický domácí osmibit té doby. Má alfanumerickou klávesnici, výstup na televizi a připojení kazeťáku. K dispozici jsou návody na další přídavné obvody, jako programátor EPROM, rozšíření pamětí a portů a další. Díky použití jednočipu je JU+TE v základní verzi velice jednoduchý. Externí EPROM 2KB obsahuje základní monitor pro obsluhu klávesnice a displeje + editor Basicu. Jako překladač je využit Basic v jednočipu. Takřka vše o JU+TE, včetně naskenované knihy a další dokumentace je na těchto stránkách: http://hc-ddr.hucki.net (Zde také naleznete mraky informací o dalších jednodeskáčích z NDR, a to včetně schémat a listingů monitorů! Jedná se o počítače: LC-80, C-80, VCS 80, SLC1 a LLC1. Vše pochopitelně založeno na CPU U880).

Tiny Jugend Technik Computer

Tiny Jugend Technik Computer s UB8830

V základní verzi (bez rozhraní MGF) obsahuje JU+TE pouze 14 integrovaných obvodů, včetně stabilizátoru. Pokud nahradíme dvojici RAM U214D (2114) nějakou pamětí v jednom pouzdře (6116, 6264), dvojici 4-bitových posuvných registrů D195D (7495), jedním osmibitovým (74165), a pokud si odmyslíme stabilizátor, jsme na 11 obvodech. I obyčejné PMI-80 v plné palbě jich má o jeden víc a to si může o alfanumerické klávesnici a TV displeji nechat jenom zdát! A jako třešničkou na dortu budiž to, že (vyjma procesoru, ale i ten se dá nahradit, viz dále) neobsahuje žádné speciální či nedostupné součástky. Záhadný obvod V 40098 D je šestice hradlovaných třístavových invertorů a lze ho nahradit 74368 nebo běžnějším 74240.

Pochopitelně se staví i jeho repliky. Jedna taková se pochází z roku 2009 a tudíž se jmenuje TINY 2009. Je v ní místo originálního UB8830D použit Zilog Z86C93 (ROM less verze Z86xx) a Tiny Basic je v externí EPROM. To není problém, protože původní obsah ROM z UB8830D je k dispozici na stránkách z předešlého odkazu. Postavit si JU+TE je tak možné i bez vlastnictví originálního UB8830D a to je lákavé sousto. Mezi těmi basicovskými programy je i Autocross:-)

Pochopitelně jsem to nevydržel a i já jsem se pustil do své repliky...


Jednočipy 8742 a 8042 z řady MCS-48

Rodina prvních jednočipových mikropočítačů Intel x48 čítala několik typů. Asi nejpoužívanějším a zároveň nejméně známým byl typ 8042. Jednalo se o tzv. Slave processor, neboli procesor - otrok. A proč otrok? Protože měl vstup /CS. Ano, čtete správně. Tohohle otroka bylo možné kdykoliv odstavit čipselektem stejně jako jakoukoliv paměť, či jiný periferní obvod. A vůbec mu nepomohlo, že je to procesor, který by to vše měl naopak řídit.

Jednočip 8042 je plně kompatibilní s řadou x48. Obsahuje 2KB OTP ROM a 256B RAM. Dělala se i verze 8041 s 1KB ROM a 128B RAM. Nechyběl 8-bitový timer ani 18 I/O pinů k volnému použití. Novinkou byly 2 datové registry pro asynchronní komunikaci s nadřazeným procesorem (Slave to Master). Připojit vnější paměť programu nebylo možné, a tak za velkou vzácnost lze považovat provedení 8742 s okénkem a mazatelnou EPROM, viz foto níže. A proč a kde byl tedy používán? PC klávesnice. Svého času měla každá PC AT či PS/2 klávesnice pod čuflíkama právě 8042, který se často označoval jako PCKB42...

D8742 a M8042

málo známé jednočipy z řady MCS-48: D8742 a M8042Jednočip 8754 z řady MCS-51/52

Dalším málo známým a přitom zajímavým starým jednočipem, který jsem získal, je Phillips P87C54. Jedná se o klasický procesor z řady x52, ale s vnitřní pamětí programu rozšířenou na 16 KB (původní 8052 má 8 KB). RAM zůstala na 256B. Vyobrazený kousek má sice paměť EPROM a lze jej tedy programovat, ale díky absenci okénka jen jednou (OTP) a já předpokládám, že už to někdo učinil přede mnou. Naštěstí lze kdykoliv připojit paměť vnější.

P87C54

málo známý jednočip z řady MCS-51: P87C54Procesor HITACHI H8/532

H8/532 je výkonný 16-bitový jednočip firmy Hitachi s instrukčním souborem optimalizovaným pro jazyk C. Na jednom čipu obsahuje vše potřebné pro řídící aplikace. 1KB RAM, 32KB ROM, několik čítačů/časovačů (8 i 16-bitových), PWM, watchdog, osmikanálový A/D převodník, sériové rozhraní a pochopitelně spoustu I/O portů a dalších vychytávek. Kromě toho, lze připojit vnější paměť až do celkové kapacity 1MB! Procesor může běžet na frekvenci až 10MHz a umožňuje přepnutí až do 3 úsporných režimů. Je toho opravdu hodně, co tenhle (u nás nepříliš známý) jednočip umí. Proto jsem rád, že ho mám, a že se mi k němu podařilo na netu nalézt jak HW, tak SW manuál a dokonce i Assembler. Patici taky mám, takže...:-)

H8/532

jednočip HITACHI H8/532 s 32KB PROMProcesory 80186 a 80188

Každý, kdo trochu zná historii vývoje počítačů PC ví, že původní IBM PC, rozšířené typy PC XT a jejich klony využívaly 16-bitové procesory 8086 či 8088. Následovala populární řada PC AT s procesory 80286, 80386, 80486, Pentii až po současné neidentifikovatelné obludy, které jsou X-tisíckrát výkonnější, přesto navenek stejně pomalé... Jenže on se vyráběl i procesor 80186 a jeho odvozenina 80188. Procesory 8086, 8088, 80186 a 80188 jsou všechny 16-bitové, akorát verze xx88 mají navenek jen 8-bitovou sběrnici (analogií k tomu byly procesory 386SX a 486SX, ale to je jiný příběh). Takže kam se 186/188 v našem výčtu počítačů ztratily?

Není pravdou, že by se z nich osobní počítače nestavěly vůbec a existuje pár vyjímek PC XT s těmito procesory. Ale přesto, že by se jejich použitím konstrukce počítače PC XT výrazně zjednodušila (80186/188 obsahují na čipu řadu podpůrných obvodů, které se k 8086/8088 musejí připojit extra), na jejich masivní uplatnění v PC už nedošlo. Ve stejném roce (1982) byl totiž představen i procesor 80286 a počítačový svět dal pochopitelně přednost výkonu před jednoduchostí. K jejich uplatnění nakonec došlo ve výkonných řídících systémech, kde byla jednoduchost návrhu výhodou. Tolik tedy k jejich historii. Jsou to opravdu zajímavé procesory a jsem rád, že jsem se stal majitelem tohoto krásného SAB 80186 a dokonce jsem objevil i zapojení jednoduchého počítače na hraní s tímhle procíkem. A mám k němu i patici, heč:-)

SAB 80186

procesor SAB 80186-R


Než jsem tuto informaci vydal, získal jsem i procesory 80188. Bohužel všechny pájené (pouzdra PLCC), ale snad by v případě potřeby mohly jít snadno ven. A opět jsem si našel kompík, jehož prostřednictvím by se dalo tomuto procíku podívat na zoubečky:-)

N80C188XL12

procesor N80C188XL12


A když už byla řeč o procesorech 8086/8088 a jejich podpůrných obvodech, tak klasickou "svatou trojku" s 8088 mám taky. A obligátní kompík? J.T. Hyan a ARB 1/1988. Co víc si přát...

8088 + 8284 + 8288

procesor i8088 + podpůrňáci 8284 a 8288Motorola 6802

Původně jsem měl avizováno, že dostanu procesor 6809. No, těšil jsem se moc. Ze spaní jsem cumlal roh polštáře a představoval si hrátky s procesorem, o kterém se i Bill Gates vyjádřil, že je to nejlépe navržený osmibitový procesor všech dob. Když jsem získal podivnou škatuli, lačně jsem se na ni vrhnul se šroubovákem. Jenže ejhle, on tam byl "jen" 6802 (uvedený na trh v roce 1977). Ale to vůbec nevadí. I tak je to zajímavost. Jedná se totiž o vylepšeného klasika 6800. Vylepšení spočívá v integrované paměti RAM 128 bajtů a integrovaném oscilátoru, takže mu stačí připojit jen krystal. A hned jsem si také našel malé počitadélko, které lze s tímto procíkem postavit. A je to sympaticky malé počitadélko, pouze se třemi obvody (které všechny mám). Jmenuje se SB 6802 NANO a bude-li čas a podaří-li se vypájet zaletovaný 6802, tak si ho někdy postavím:-)

Zajímavé je, že mezi typy 6800 a 6802 je vsazen 6801, který již má RAM, ROM i I/O porty a je to již jednočipový mikropočítač, stejně jako známější 6805. Kdežto 6800, 6802 a 6809 jsou "jen" mikroprocesory. Ale vraťme se k té škatuli, ve které deska s mým 6802 je. Kromě procesoru jsou tam i další rodinní příslušníci: 6850 a 6854. A celá ta krabice je vlastně elektronická poštovní schránka, takže se na obrázku níže můžete podívat, jak v minulosti vypadaly elektronické mailboxy:-)

MC6802P
mikroprocesor Motorola 6802P
mailbox řízený CPU 6802
mailbox řízený CPU 6802Toshiba TMP Z84C015

V reakci na hypotetické SuperPMI se Z-180 jsem získal zajímavou desku s ještě zajímavějším procesorem rodiny Z-80. Jedná se o procesor Toshiba TMP Z84C015, který v jediném pouzdře TQFP100 obsahuje tuto fantastickou výbavu:

•  vlastní procesor Z-80
•  CTC (counter timer circuit)
•  PIO (parallel input/outut)
•  SIO (serial input/outut)
•  CGC (clock generator/controller)
•  WDT (watchdog timer)

Jádro by mělo být opravdu klasické Z-80 a rozsah přímo adresovatelné paměti klasicky 64 KB. Můj kousek může běžet na frekvenci 6 MHz, ale dělaly se i 10 MHz verze. To čubrníte, co? To by bylo něco na SuperPMI! Původně jsem si říkal, že půjde z desky ven a pořídil jsem si i klasickou nožičkovou patici pro toto pouzdro, ale nyní se přikláním k názoru, že bych si s ním mohl pohrát přímo v této desce. Je docela jednoduchá a zapojení půjde vysledovat. No uvidíme...

TMP Z84C015
mikroprocesor TMP Z84C015
TMP Z84C015
původní deska s TMP Z84C015
TMP Z84C015
původní deska se sériovým rozhraním
TMP Z84C015
původní deska s TMP Z84C015Řezy CPU 3000

Procesorové řezy řady 3000 až tak raritní nejsou. Kdyby byly, těžko by se jich někteří obchodníci zbavovali po pětikačce. Přesto jsem si jich pár pořídil a nachystal pro ně samostatnou stránku. Třeba se někdy dočkáme realizace nějakého zajímavého procíku z těchto řezů...

procesorové řezy 3001 + 3002 + 3003

procesorové řezy 3001 + 3002 + 3003Procesor 8085 na Marsu

Další raritka se týká populárního osmibitového procesoru 8085, který nahradil legendární 8080-ku. Jeden 8085 totiž momentálně odpočívá na Marsu. Jak se tam dostal? Přistál tam v roce 1997 a tři měsíce (oproti plánovanému pouhému týdnu) tam znamenitě řídil malé výzkumné vozítko The Mars Sojourner Rover, které tam přivezla právě sonda Sojourner. Raritní je hlavně to, že 8085-ka byla použita jako mozek marťanského vozítka více jak 20 let po svém uvedení na trh! V době, kdy běžné byly procesory Pentium! Proč asi konstruktéři nepoužili Pentia? Asi by si s tím vozíkem pak moc nepojezdili... Mimochodem, americké raketoplány po všech těch modernizacích údajně nakonec skončily s řídícímy systémy na bázi procesorů 80386. Že by spolehlivost?

MARS Sojourner - řídící počítač roveru
řídící počítač roveru
MARS Sojourner rover
MARS Sojourner rover

Ale zpět k roveru. Jeho řídící počítač tedy byl osazen procesorem Intel 8085 v keramickém provedení a běžícím na frekvenci 2MHz. Přestože 8085 dokáže přímo adresovat jen 64KB paměti, byla instalovaná kapacita mnohem větší. Využívalo stránkování po 16KB a tak si rover vezl tyto 4 druhy pamětí: 16KB PROM (Harris 6617, Boot code and 'Rover-Lite' backup code), 64KB RAM (IBM 2586, Main memory), 160KB EEPROM (5x SEEQ 28C256 32Kbyte chips Programs, patches and nonvolatile data storage) a 512KB RAM (Micron MT1008, RAM Temporary data storage). Pro další informace se vydejte na oficiální stránky projektu na servery NASA.


OEM obvody Tesla

Zejména stavitelé replik PMI-80 M16, kteří se snažili o osazení pouze součástkami Tesla by teď měli zbystřit pozornost. Dostal jsem totiž toto upozornění:

Mám pro tebe další zajímavost ohledně Tesláckých švábů, a jestli chceš, klidně to dej na web. Když jsem si prohlížel fotky těch všech PMI M16tek, víš že jen jediný člověk tam má skutečný nefalšovaný procesor 8080A od Tesly? Je to Martin. Všichni ostatní, pokud si zakládají na tom, aby jejich "relikvie" byla osazená Tesláckým procíkem, by ho měli vyměnit:-)

Už v době RVHP evidentně existovala v součástkách OEM výroba. Dneska je to běžný. Koupíš televizi Philips, ale z půlky je to LG, nebo Samsung a část je od Sony. A nebo naopak, teď už si to nepamatuju. Je to pár let, co jsem prodával televize. Ale tenkrát? Evidentně, když někdo z nějakýho důvodu nezvládal či nestíhal výrobu nějaký součástky, koupil ji u bratra soudruha jinde a nechal si na ní natisknout svůj typ a název firmy. U MHB8080A je to vcelku pravidlo, většina jich je vyrobená maďarským výrobcem Tungsram. Častým případem je i 8255A taky od Tungsramu. To pouzdro vypadá trochu jinak. Je hranatější a u 1. vývodu je malá dírka. Není tam klasický logo Tesla, ale jen slovo a i ten font znaků je trochu jinej. Připravil jsem takovej obrázek pro porovnání:

OEM TESLA
OEM Tesla a pravá Tesla
Tungsram 8080A
Tungsram 8080A


Procesor pro kalkulačku: MC14007

Jak jsem již mnohokrát uvedl, zajímají mě spíše samotné staré procesory, než počítače. Proto, když někde vidím DIL pouzdro s více jak cca 24 nožičkama, zbystřím a ihned zjišťuji co je to zač. A jednou se mi povedl úlovek vpravdě interesantní: MC14007 polské firmy Unitra - CEMI . Dalo trochu zabrat vypátrání jeho pravé funkce, ale stálo to za to. Tohle je totiž taky procesor, ale kalkulačkový! Kalkulaček je všude hafo a není na nich nic zajímavého, ale když už jsem ten procík měl, proč si pro jednou namísto počítače nepostavit třeba POČÍTAČku?

kalkulačkový procesor MC14007

kalkulačkový procesor MC14007Motorola 6803

Tak už podruhé v krátké době jsem měl avizován procesor 6809 a zase z toho nebylo nic. V prvním případě z toho byl 6802 (viz výše) a teď... Těsně vedle: 6803. Tentokrát se už nejedná o procesor, ale o jednočipový mikropopočítač. Na čipu má 128 bajtů RAM, ale žádnou ROM. Tu je nutné připojit zvlášť (což je na hraní dobře:-)) Celkově je možné adresovat 64KB paměti. Nechybí 16-bitový timer, sériové rozhraní ani dostatek I/O linek (29). Procesor je kompatibilní s řadou MC6800.

jednočip Motorola 6803P

jednočip Motorola 6803P8255 v SMD

Věděli jste o tom, že stará klasická vykopávka 8255 se kromě DIP dělala také v SMD provedení? A dokonce ve vícero pouzdrech? Sice ta pouzdra neumím nazvat, protože je jich prostě moc a v SMD se neorientuju a držím se od nich co nejdál, ale raritka to asi je. Na druhém obrázku je spolu s SMD provedením 82C55 také povrchově montovaný timer 82C54 a klasický A/D převodník ADC 0809. Spolu s výše uvedenou SMD verzí nabušené Z-80 by to panečku bylo minipmíčko:-) 8080 asi v SMD nebyla, že?

8255 v SMD
SMD verze 82C55
8255 v SMD
jiná verze 82C55 v SMDMotorola 6809

Mám ho! Konečně jsem se dočkal a získal jsem legendární procesor Motorola 6809. Již 2x jsem ho měl avizován a vždy z toho nebylo nic. Tedy vlastně bylo. Jednou 6802 a podruhé 6803 (viz výše). Na svůj první 6809 jsem si tedy počkal. Nakonec to mé fňukání jeden čtenář těchto stránek nevydržel a tak jsem jednoho dne vybalil z bublinkové obálky hnedle tři kousky! Dva jsou na fotografii níže, třetí je zaletovaný v nějaké desce. Tedy mezi námi, kdybych ho nutně potřeboval, nebo po něm bezmezně toužil, tak si ho opatřím, ale docela mě bavila ta hra na kočku a myš s překvapením:-) Tak tedy Motorola 6809:

Motorola 6809

procesory Motorola MC68B09P

Je to jeden z posledních (ne-li úplně poslední) vyvinutý osmibit klasické 8-bitové éry. Údajně se jedná o nejlépe navržený osmibitový procesor všech dob. Oproti mateřské 6800 má menší počet instrukcí (59), ale zase jsou lépe optimalizovány. Instrukční sada je tzv. ortogonální a programy je možné psát nezávisle na absolutních adresách, tedy plně relokovatelné. Rád si s ním jednou pohraju. Asi nejznámější použití tohoto procesoru je ve vektorové herní konzoli Vectrex, kdo by neznal vektorové "Asteroids"?Signetics 2525

Po delší době je zde raritka, která je raritní spíše více, než méně. Při kanibalizaci nějakých desek v souvislosti s mým CPU 74xx, jsem narazil na desku posetou jednak obvody MH2009A, ale hlavně podivnými obvody v pouzdrech DIP8. Zpočátku jsem jim nevěnoval pozornost. Mám rád nožiček moc a DIP8 ukazuje spíše na nějakej nezajímavej analog, nebo co. Jenže to logo na čipech bylo nějaký povědomý. Takový to stylizovaný "S"..... Signetics! A Signetics přeci dělal jenom zajímavé věci (bipolární řezy 3000, procesor 2650)! Tak jsem trochu pátral. Nebylo to snadný, protože čísel je na pouzdru moc a najít to pravé dalo zabrat, ale povedlo se. Signetics 2525V = 1024 bit recirculating dynamic shift register. Docela pecka. Dynamický! Napájení +5V a -5V, technologie MOS, kompatibilní s logikou DTL a TTL. Netuším, kde se to vzalo na desce, jinak osazené tesláckými IO. A taky netuším co s tím, ale na něco časem snad přijdu:-)

Signetics 2525

hejno Signeticsů 2525Motorola 6805

Nejsem sběratel:-) A opravdu netuším, proč mám sbírku procesorů Motorola:-) Ale když mě David upozornil, že v GM vyprodávají 6805, tak jsem ho prostě při "rutinním" nákupu hodil do koše, pardon, do košíku. Nevím k čemu mi bude, ale hezky vyplňuje prostor mezi 6803 a 6809. Takže mi z toho "základu" chybí ještě 6801 a to hlavní jádro: 6800:-)

Ale zpět k 6805. Je to 28-pinová verze od SGS-Thomson. V podstatě se jedná o jednočipový mikropočítač s jádrem 6800 kompatibilním. Na čipu obsahuje dále 64 bajtů RAM, 1100 bajtů uživatelské ROM, 20 volně programovatelných I/O linek, 8-bitový časovač a jeden přerušovací vstup. Vzhledem k tomu, že ROM je (dle všech indicií) programována přímo ve výrobě, je tenhle exponát asi úplně k prdu. Tedy úplně ne. Je hezký ve sbírce:-)

Motorola 6805

jednočip EF6805PTesla MHB 7001

Vůbec by mě nenapadlo, jaký ohlas bude mít zmínka o kalkulačkovém procesoru MC14007 (viz výše) a kalkulátoru, který jsem si z něj postavil. Byl jsem upozorněn na málo známý teslácký obvod MHB 7001, který je taktéž určen pro konstrukci kalkulátoru. Sice toho neumí tolik jako MC 14007, ale je náš a tím je zajímavější:-) A nejzajímavější je na něm to, že kromě jednoduchého katalogového listu, jsem k němu nic nenašel. Ví se jen to, že byl v kalkulátoru Tesla OKU 205. Kromě něj je tam už jen MH1082, displej VQD30, klávesnice a pár dalších diskrétních součástek. Není bez zajímavosti, že MH1082, displej VQD30 a mírně modifikovaná klávesnice z této kalkulačky tvoří uživatelský terminál v PMI-80. A protože se MHB 7001 sehnat stále dá, mám ho (tu kalkulačku ale ne):

Tesla MHB7001
Tesla MHB7001
kalkulátor Tesla OKU 205
Tesla OKU 205

A protože mám i MH1082 a VQD30 a hlavně již mám i (zatím neověřené) schéma zapojení obkreslené z OKU 205, možná přibude další POČÍTAČka:-)8238 - alternativní bus controller pro 8080A CPU

Každý milovník starých počítačů a procesorů asi ví, že procesor 8080 potřebuje ke své práci tzv. podpůrné obvody 8224 a 8228, které dohromady tvoří tzv. "svatou trojku":-) Pokud se tedy nenahrazují diskrétní logikou. Už méně milovníků má ponětí o tom, že k obvodu 8228 existuje alternativa v podobě 8238 a jen málo těchto milovníků tuto alternativu vidělo na vlastní oči, či si s ní dokonce hrálo:-) Takže když se naskytla možnost tento obvod zařadit do "sbírky" (já fakt nejsem sběratel:-)) a třeba ho i vyzkoušet v nějakém počítači, neváhal jsem:

SAB 8238
SAB 8238
8238 v PMI-80
8238 v PMI-80

Obvod 8238 má identickou funkcionalitu jako klasický 8228. Jediný rozdíl spočívá v tom, že signály /MEMWR a /IOWR jsou obvodem 8238 aktivovány dříve a jsou delší. Dle tuzemské "bible mikropočítačů" (Dědina,Valášek: Mikroprocesory a mikropočítače) tím, že 8238 dodává na řídící sběrnici signály /MEMWR a /IOWR přibližně o 1 dobu dříve, usnadňuje zavádění čekacího stavu Wait (Tw) v rozsáhlých systémech, kde je vlivem kapacitních zátěží datová sběrnice příliš pomalá. Zkrátka 8238 patří do rozsáhlých systémů založených na procesoru 8080. Ovšem funguje i v PMI-80. A mimochodem jsem konečně "doladil" své "keramické" PMI (viz. výše), protože bus controller byl jediný hodněnožičkový obvod, který mi v keramice chyběl. A oba 8238, které mám, jsou v keramice:-)

UPDATE: řadič 8238 je kromě rozsáhlých systémů vyžadován také při připojení matematického koprocesoru AMD am9511, resp. licenčního INTEL 8231 k CPU 8080.3205 = 8205 = 74S405. Vyznáte se v tom?

Když už jsme u podpůrných obvodů pro 8080 CPU je tu ještě jedna perlička: řada z těchto známých obvodů se vyráběla také v řadě 74, konkrétně 74S4xx a na svědomí je měl Texas Instruments. V zemích RVHP je pak vyráběla polská Unitra CEMI jako UCY 74S4xx a jsou k mání i u nás. Takže 8224 se vyráběl jako 74S424, obvody 8228/38 byly k mání jako 74S428/38 a dokonce se vyráběly i známé obvody 3205 (74S405), 3212 (74S412) či budiče 3216/26 (74S416/426) a možná i další. Aby toho nebylo málo, vyráběl Intel některé z obvodů řady 32xx jako řadu 82xx. Takže 3205 se může vyskytnout i jako 8205, 3212 jako 8212 a podobně. Prostě guláš, no:-) Škoda, že jako 74S4xx se nedělal i samotný 8080 CPU. To bych pak nemusel bastlit svůj TTL 74xx CPU a mohl bych postavit klasickou "Svatou trojku" z integráčů 74:-)

MH3205 a UCY74S405
MH3205 a UCY74S405
MH3212 a UCY74S412
MH3212 a UCY74S412

A vlastně vedle toho 3205 alias 74S405 alias 8205 existuje ještě 74138, což je vývodově i funkčně opět to samé, byť technologie už je jiná... :-)Motorola 68000

Opakuji to už asi posté: nejsem sběratel, nikdy mě moc nebraly procesory Motorola a opravdu netuším, proč mám jejich sbírku:-) Jednoho dne však ke mě doputovala tato MC68000. Brouk úctyhodných rozměrů (64 pinů s RM=2,54mm) je zatím zaletovaný, ale jednou snad půjde ven. Nostalcomp nemůže nostalgicky vzpomínat jen na osmibity. Jednou se bude se slzou v oku vzpomínat i na 16, 32.. bitové počítače a procesory. A navíc ta MC68000 může komunikovat i po 8-bitové sběrnici:-) Vše potřebné k prostudování jsem už stáhl a zaarchivoval:-)

CPU Motorola 68000

CPU Motorola 68000Nechci prudit, ale....

...tohle už se fakt blbě shání. Zvlášť, když to má být nové:-)

klávesnice PMI-80

originál klávesnice PMI-80CPU 1804, PIXIE 1861 a TIL 311

Když jsem stavěl svou repliku Cosmac ELF ani jsem se moc nesnažil sehnat originální znakovky HP 5082-7340 či TIL311 s hexaznaky a vestavěným latchem. Rovnou jsem předpokládal jejich náhradu klasickými sedmisegmentovkami s předřazenými dekodéry a latchi. A už vůbec jsem se nepokoušel shánět originální videočip CDP1861, řečený "PIXIE". Stačilo projít pár diskusí, kde jej diskutéři z celého světa šmahem označovali jako nesehnatelný. Také jsem rovnou sáhl po náhradním obvodu ze dvou GALů. A protože vše funguje jak má, dál jsem to neřešil. Jaké pak bylo překvapení, když jsem téměř rok po dokončení ELFa obdržel obálku, ze které jsem vybalil následující dárečky, které nesly jasný vzkaz: "člověk nesmí bejt línej a nesmí stahovat kalhoty ještě před brodem".

CDP1804 + CDP1861
CDP1804 + CDP1861
TIL 311
TIL 311

Ovšem poselství dárku bylo ještě jiné: postav ELFa a tentokrát opravdu přesně podle originálu! Sice je zde drobnost v tom, že darovaný procesor není 1802, ale 1804, ale to by se dalo řešit. 1804 by putoval do stávající repliky, kde by v pohodě běhal pod ETOPSem (nemá totiž direct load) a do toho nového ELFa bych vrazil skutečný 1802. Jenže k čemu dva ELFíci? Kdepak! Hluboko ve své mysli mám jiný počítač ze stáje RCA Cosmac, po kterém mé srdce od malička touží: RCA Cosmac VIP!EPROM U552 (1702)

Postavil jsem si takové jednoduché zařízení, kterému jsem dal název POLOPROG - polotovar univerzálně-jednoúčelového programátoru nestandardních a exotických obvodů. Prostě takový polotovar, ze kterého budu moci snadno a rychle postavit programátor na obvod, který běžné programátory už nepodporují. Nějak mě to programování takových obvodů začalo bavit. Prvními obvody které jsem s ním (úspěšně) programoval byly PROM 74xx. A vlastně také EPROM 2708, sice ne přímo Poloprogem, ale jeho předchůdcem. A tak mi nějak narostla křídla a já se začal veřejně vytahovat, že naprogramuji cokoliv. Klidně i EPROM 1702, se kterou mě neustále provokoval EC1045. Jenže Petr nelenil a pár mi jich opravdu poslal. Jsou to východoněmecké klony s označením U552, ale vlastnosti mají shodné s inteláckými originály 1702. Bohužel, protože po důkladném přečtení datašítu, zejména odstavce o programování, mě humor poněkud opustil.

EPROM U552 (1702)

EPROM U552 (1702)

Ale předchozí raritka přinesla jisté poselství o kalhotách a brodu, takže...:-) A co, že je na té 1702 tak zajímavé? Je to údajně první volně prodávaná EPROM na světě. No a pak to její programování...6800, 6821, 68A10, 6871, 68705... Motorola kam se podíváš

Opakuji po stoprvní: nejsem sběratel a neberou mě Motoroly. Takže musím tradičně představit nové přírůstky do sbírky počítačových obvodů Motorola...:-) Vše odstartovalo prohlášení, že mi ve sbírce (která sbírkou opravdu není) chybí zakladatel a legenda: CPU 6800. Tak už nechybí. Na níže vyfotografované desce si skvěle (a v patici) hoví procesor MC6800L, tedy zakladatel řady, origoš Motorola a v keramice. Kousek vedle taktéž keramický originál PIA 6821 a hejno zajímavých SRAM MCM68A10L s úctyhodnou kapacitou 128x8 bitů. Taktéž origoš a v keramice:-) V kovové pouzdru u procesoru sedí i potřebné dvoufázové hodiny MC6871A 1 MHz. Vše na jedné desce, a v paticích! Mimochodem na té desce je instalována celková paměťová kapacita RAM 640 bajtů. Už víte, kde vzal Bill Gates inspiraci, když tvrdil, že 640 kilobajtů RAM bude do budoucna stačit každému? Nestačilo. A to si tam prosím nahodil tisícinásobek!

MC6800
MC6800
MC6821
MC6821

MCM68A10
MCM68A10
MC6871A
MC6871A

Velký počítačový Manitou vyslyšel i mé nářky na OTP jednočip 6805 (viz. výše) a seslal mi jeho EPROM verzi s mazacím okénkem:-) Takže na posledním obrázku je originální keramický MC68705. Co já s těma Motorolama jednou budu dělat? Budu muset začít uvažovat o nějakém motoroláckém počitadle a néé pořád ty YNTELY:-))

komplet deska
komplet deska
MC68705P3
MC68705P3SC/MP II (INS 8060) a INS 8154

O mikroprocesoru 8060 se toho u nás moc neví. Semtam někdo zaslechl pojem SC/MP, nebo SCAMP, ale samotné označení INS 8060 či dokonce ISP-8A/600, to už slyšel málokdo. Navíc označení 8060 je trochu matoucí, protože připomíná řadu Intelu, jenže tohle s Intelem nemá nic společného. Je to pokus firmy National Semiconductor utrhnout si svůj díl na rodícím se trhu mikroprocesorů a je to prostě své. Je nutné zdůraznit, že tehdy (1974) se teprve bojovalo o to, čí procesor bude de facto standardem a kdo bude odsouzen k zániku. Hráčů na trhu bylo dostatek a díky tomu je škála tehdejších mikroprocesorů opravdu rozmanitá. Označení SC/MP je akronym pro "Simple Cost-effective Micro Processor" a je velká škoda, že se příliš neprosadil. Byť to zkoušel i s takovou vychtávkou, jako je vestavěná podpora multiprocesorové komunikace pro 3 procesory! Přesto byl jeden počítač s tímto procesorem, který byl a je opravdu slavný: MK-14, neboli "první Sinclair" a předchůdce slavné řady ZX. Byl zde použit procesor INS 8060, což je již druhá verze (SC/MP II) Scampu. Kromě něj je v MK-14 důležitý ještě INS 8154, což je statická RAM 128 byte a dva osmibitové porty. Obojí se Nostalcompu podařilo získat, takže replice MK-14 snad už nic nebrání (monitor je také k dispozici). Pochopitelně bylo nutné procesor nejprve otestovat a podařilo se vymyslet stejně jednoduchý, ale přeci jen více vypovídající způsob testu, než klasické NOPování.

procesor INS 8060 (SC/MP II) a RAM + porty INS 8154

procesor INS 8060 (SC/MP II) a RAM + porty INS 8154

Pochopitelně, když už je něco "dvojka", tak obvykle existuje i "jednička". A nejinak je to v případě Scampu. Předchůdcem verze II byl SC/MP I, který se vyráběl též pod označeními INS 8050 či ISP-8A/500. Na něm je zajímavé to, že byl vyroben technologií P-MOS. To nevypadá až tak zajímavě, ale jen dokud si s takovou součástkou nezačnete hrát (viz. CPU 4040 níže). Tam je šecko vobráceně...:-) Dvojka SC/MP/ II je klasický N-MOS.první osmibitový CPU: Intel 8008

Téměř bombastický úlovek Nostalcompu - vůbec první osmibitový mikroprocesor na světě, Intel 8008. Co dodat? Exot každým coulem. Skoro jako by do řady inteláckých procesorů ani nepatřil. Nemá standardní řídící signály. Nechová se standardně. Nelze k němu přímo připojit žádné standardní obvody. Neexistují k němu žádné originální podpůrné obvody, přestože k předešlé řadě 4004/4040 i k následníkovi 8080 podpůrňáci byly. U 8008 si musíte pomoci sami. Vydekódovat stavové a další signály a pomocí klasických TTL hradel a dalších obvodů si ten procesor prostě dodělat:-) Je to v podstatě jen takový polotovar procesoru. Ale funguje to. Já to zkoušel a navrhl jsem jednoduché testovací zapojení. Takže pokud máte 8008 (nebo jeho NDR verzi U808D) ve vitrýně, zkuste si ho testnout!

procesor Intel 8008

procesor Intel 8008CPU Intel 4040 a čtyřbitový čipset MCS-40

Pamatujete na slavný český film Cesta do pravěku? Jak ta parta kluků procházela fascinující scenerie od našich čtvrtohor, přes třeti- a druhohory a nakonec se dostali k moři, jež bylo počátkem všeho životana Zemi? Dál už nemohli. Začínám mít pocit, že k takovému moři se dostává i Nostalcomp. Výlet do historie mikroprocesorů logicky musí skončit u toho vůbec prvního: Intel 4004. Ještě tam nejsme, ale jsme blízko. Zatím můžeme obdivovat pravěký Intel 4040, který byl jen nepatrně vylepšenou verzí původního 4004. Podařilo se mi ho získat i s celým čipsetem: generátor hodin 4201, paměti RAM 4002 a tzv. Standard memory interface 4289, který umožňoval připojit k 4004/4040 klasické paměti EPROM. A pochopitelně i zde jsem potřeboval vědět, že obvody fungují a tak jsem navrhl a zrealizoval testovací zapojení. Bylo to kapánek složitější, protože tohle je P-MOS a jak jsem již uvedl u SC/MP I výše, tady je šecko vobráceně...:-)

CPU Intel 4040 a čtyřbitový čipset MCS-40

CPU Intel 4040 a čtyřbitový čipset MCS-40CPU Intel 4004 - 1. mikroprocesor všech dob!

A je to tady. Nostalcomp dospěl k pravěkému prvohornímu moři. Vynořil se z něj první mikroprocesor všech dob: Intel 4004! Není sice v tom historicky cool keramickém pouzdru, ale "jen" v plastu, ale důležité je, že je funkční, jak prozradil testovací computer sestavený na nepájivém poli. Co teď?

CPU Intel 4004

CPU Intel 4004

tester CPU Intel 4004 + RAM

Intel 4004/4040 test computer


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019