PROČ ?Možná si kladete otázku proč se vůbec zabývat a ztrácet čas s technikou, která je již dávno pasé. Máte pravdu. Vždyť kdo by dnes stavěl počítač, který podle soudobých měřítek ani počítačem není? Neběží na tom Word, Photoshop, ani internet. Zobrazuje jen nějaké podivné znaky míchající kus abecedy a číslice. Pojďme si tedy projít důvody, proč to nedělat:

  • Po celonočním hrbení se u stolu vás bolí záda a oči máte jak mixamatózní králík. Někdy k ránu už na ty pájené piny prostě nevidíte. Zvláště, když těch nocí je několik po sobě.


  • Nemáte-li alespoň jednoduchý odsavač, cítíte kovovou pachuť v ústech a je vám z těch karcinogenních par těžkých kovů blbě. Kromě toho si zaděláváte na problém do budoucna.


  • Musíte prostudovat spoustu literatury, kde se nedozvíte nic nového pro současnou praxi.


  • Ani při stavbě a programování se nic nového nenaučíte (pokud nejste absolutní začátečník).


  • Další čas ztratíte stavbou, opravami a úpravami přístrojů a přípravků, které byste už normálně nepoužívali.


  • Nikdo tomu nerozumí, nikdo to neocení a nemáte se komu pochlubit s hotovým počítačem.


  • Okolí vás považuje za blázny a podivíny a má na vás vztek, protože vše ostatní a důležité neřešíte.Jestli jste to dočetli až sem, tak si uveďme důvod proč to udělat:

  • Baví vás to.

Jestli vám, stejně jako autorovi těchto stránek, tento jediný důvod stačí, tak se do toho dejte. Součástky jsou stále k mání a postavit si takový počítač není nic složitého. To vzrůšo, když začnou ožívat staré integráče, které se více jak čtvrt století válely bůhví kde, za to prostě stojí.

Stavbou počítače je zde pochopitelně myšlena činnost, při které se vezme hrst brouků a nasází se to spolu s další bižuterií na nějakou desku (klidně i nepájivé pole). Není to myšleno tak, že nakoupíte čínské osazené desky balené v luxusních krabičkách a naflákáte je do nějakého "kejsu" s modrou ledkou na čele a "přetaktujete BIOS". Nic takového. Hezky vemte brouka, zjistěte co je zač a co umí a postavte z něj počítač. A nemusí to být jen školní jednodeskáč. Jenže ty jsou stejně nejlepčí:-).

Inspirací budiž třeba zde publikované repliky PMI-85 či PMI Z-80. Nebo chcete další inspiraci? Máte ji mít:

Inspirace číslo 1

Amatérský mikropočítač s CPU Z-80

Amatérský mikropočítač s CPU Z-80

Toto zařízení jsem sestrojil v roce 2002 jako maturitní práci. Maturita však byla pouze pomocná motivace, jelikož o osmibitových mikropočítačích jsem četl již dříve a docela mě nadchly... Více informací o tomto amatérském mikropočítači s procesorem Z-80 naleznete zde, včetně schémat, předlohy DPS a nějakého software. Takový moderní vlastnětakyjednodeskáč :-) A parádní.

Vnitřek amatérského mikropočítače s CPU Z-80

Vnitřek amatérského mikropočítače s CPU Z-80

Inspirace číslo 2

Takovej "počítač" na hraní. Je tam 8085 + RAM + EPROM + RTC + sériový port (SID a SOD) s RS-232 převodníkem + fůra slotů. Není to s ničím kompatibilní a bylo to jen na hraní, převážně s hardwarem. Zobrazovalo se na terminálu. Ty tři karty jsou paralelní I/O, řadič PC klávesnice a IDE řadič:

Takovej počítač na hraní... (1999)

Takovej počítač na hraní... (1999)

Inspirace číslo 3

Z diskuse na fóru Elektrobastlírny: Jé to je krásná diskuse. Tak se taky přidám se svými hříchy mládí... Asi tak před 15ti lety jsem zbastlil tohleto podle knihy "Radioamatérské konstrukce IV" - jednodeskový počítač Savia 84. Ale neměl jsem LED displeje (a v tu dobu byly celkem drahé), tak jsem ho holt udělal dvoudeskový a vrazil tam itrony co jsem měl doma a ještě tam k portům navěsil LEDky a reprák. Přidal jsem zesilovač sběrnice a vyvedl na FRBčko podle SAPI-1, do kterého se to celé strká a bere se z něj i napájení (SAPI-1 taky ještě mám, v neoriginální bedně, ale naposledy když jsem ho měl venku tak už měl nějakej problém s adresovou sběrnicí). Ty univerzální desky ze SAPI-1, na kterých to celé spočívá, GMko dodnes prodává. Na další blbnutí jsem k tomu zbastlil desku periferií (vpravo dole) se sériovým portem 8251, paralelním 8255 a čítačem-časovačem 8253. Nějak se mi nedařilo zálohovat RAMku (6116), tak jsem každý program musel v hexa kódu zadávat celý znovu ručně. Taky mě zas něco chytá... možná si postavím klon ZX80.

Počítač Savia 84

Počítač Savia 84 (vlevo) + dodělané desky periferií

Na fotce je vlevo konzole (+ ledky a reproduktorek na hraní pověšené na volném portu 8255), vpravo nahoře vlastní SAVIA a vpravo dole deska periferií. K Savii ještě důležitá poznámka. Autor výše citovaného příspěvku se mi ozval a poslal dokonce schéma Savie. Kompletní návod na tento počítač (včetně výpisu monitoru) vyšel v knize "Radioamatérské konstrukce 4" v roce 1990, tedy docela pozdě. V té době už se tady tyto jednoduché počítače moc nestavěly. Ovšem podle názvu se dá usuzovat, že Savia vznikla již v roce 1984. Savia je zajímavá svou jednoduchostí. Jelikož jsem k Savii dostal dostatek materálu, rozhodl jsem se jí věnovat samostatnou stránku - SAVIA 84.


Inspirace číslo 4

Pochopitelně to jde i bez letování. Stačí velké nepájivé pole, nebo několik menších. Příkladem může být tento amatérský mikropočítač postavený na několika nepájivých polích. Jeho srdcem je jednočip 8051. Obrázek byl publikován v článku Mikrořadiče a jejich aplikace v jednoduchých mikropočítačích (2): na serveru root.cz. Mimochodem celý ten seriál článků s názvem Co se děje v počítači stojí za sledování a prostudování.

Amatérský mikropočítač s 8051

Amatérský mikropočítač postavený na základě mikrořadiče 8051


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019