Pomůcky a odkazy pro nostalbastlíře
Nastavování bitů

Následující pomůcka je užitečná při stanovování hodnot pro různé dekodéry, bitové masky apod. Myší stačí kliknout na zatržítko příslušného bitu a tento se nastaví na log.1. Opětovným klikem bit shodíme na log.0. Dole je pak možné odečíst nastavenou hodnotu binárně, hexadecimálně i decimálně. Pro funkci této pomůcky je nutný zapnutý JavaScript!

D7 D6 D5 D4 D3 D2 D1 D0
BIN kód 00000000
HEX kód 00h
DEC kód 0Převody číselných soustav

Převod čísel z různých číselných soustav je denním chlebem počítačového bastlíře. Pochopitelně je možné převádět "z hlavy", nebo ručně na papíře, nebo s využitím kalkulačky ve Windows (nutno zapnout režim - Vědecká v menu Zobrazit), ale nejlepší je tento HEX-DEC-BIN-OCT-ASCII převodník pro programátory. Lze nastavit rozlišení na 8, 16, 24 a 32 bitů. Kromě vzájemného převodu mezi soustavami dvojková (BIN), desítková (DEC) a šestnáctková (HEX), zvládá také méně rozšířenou osmičkovou (OCT) a dokonce umí převádět i do/z ASCII kódu (ale jen při nastaveném rozlišení 8 bitů!).ASCII tabulky

ASCII tabulka se hodí nejen při práci s alfanumerickými displeji, ale také třeba při programování sériových přenosů. Navíc se hodí i při tvorbě webů. Co třeba tahle ASCII tabulka a nebo tahle ASCII tabulka.Instrukční soubory

Při práci s jakýmkoliv procesorem (myšleno při práci v assembleru) je nutné mít po ruce neustále instrukční soubor. Při práci s CPU 8080/8085 a Z-80 s oblibou používám tuto tabulku 8080/Z80 Opcodes. Instrukční soubor 8085 je zcela shodný s 8080 až na dvě nové instrukce RIM a SIM. Ty v tomto přehledu bohužel chybí, ale není problém je najít jinde a třeba ručně dopsat na vytištěný dokument. U 8085 však existují i tzv. nedokumentované instrukce (a jeden Flag). Zde je jejich přehled.

Skvělý přehled instrukcí procesoru 6502 i s vysvětlením adresovacích módů naleznete na Wikibooks pod názvem 6502 assembly.

Pěkné přehledové tabulky instrukčních souborů většiny populárních 8 a 16 bitových procesorů a jednočipů naleznete zde: www.textfiles.com/programming/CARDS/. Jedná se o jednoduché textové soubory, které si můžete stáhnout a vytisknout. Naleznete tam i instrukční sety takových exotů jako Sygnetics 2650 či Cosmac 1802. Další porci užitečných textfiles naleznete "o patro výše": www.textfiles.com/programming/.Náhrady a katalogy integrovaných obvodů a jiných součástek

Při stavbě Jute Computeru jsem se musel vypořádat s náhradami součástek (zejména IO) z bývalé NDR. Jejich systém značení, se totiž (podobně jako u bolševiků) dost vymyká uznávaným světovým standardům... Nakonec jsem našel velmi pěknou tabulku. Kromě integráčů z ní vyčtete i ekvivalenty tranzistorů, diod a LED (vč. displejů). Tabulka je ke stažení níže. V následujícím odkazu jsou zase naskenované katalogové listy vybraných součástek z NDR. Původní zdroj těchto datasheetů je zde.


Polovodiče z NDR a jejich náhrady


Asi nejdivočejší značení zavedli bolševici v zemi, kde zítra odjakživa znamenalo včera. Pěkného tlumočníka najdete tady: ruské obvody. Další tip poslal David: http://www.eurica.ru/documents1.php.

Občas nemůžete nalézt v šuplíku nějaký přesný typ integráče, ale máte spoustu jiných a víte, že byste nějakou náhradu našli. Jen si tak pamatovat všechny typy... Naštěstí existují pěkné přehledy řady 7400 i řady 4000.

A pak tu máme naši Teslu. I zde jsou k dispozici naskenované katalogové listy součástek a dokonce i málo známých hybridních IO. Zde ji další a perfektní on-line katalog Tesla.Logické úrovně obvodů TTL a CMOS

Krásnou porovnávací tabulku logických úrovní obvodů TTL a CMOS pro různá napětí jsem našel zde: http://www.interfacebus.com/voltage_threshold.html. Ovšem informací tam naleznete mnohem více.


Logické úrovně TTL CMOS

Logické úrovně TTL CMOS


Další pěkný materiál na téma logických úrovní a jejich vzájemných konverzí pochází od Texas Instruments:


Logické úrovně + konverzeOnline assemblery

Pokud si potřebujete rychle vyzkoušet nějaký kód pro svůj oblíbený procesor, můžete využít i služeb online assemblerů. Jistě jich existuje spousta, stačí hledat. V poslední době mě nejvíce zaujaly tyto:

Pretty 8080 Assembler - perfektní online assembler pro procesor 8080. Bohužel nepracuje v prohlížeči Internet Explorer, o kterém autoři soudí, že označení "internetový prohlíčeč" mu bylo přisouzeno omylem. Doporučován je upgrade tohoto omylu na prohlížeč Firefox, Iceweasel, Konqueror, Safari, Chrome, nebo Opera. Případně je doporučován k vyzkoušení ruský online Good i8080 Assembler. K Pretty 8080 Assembleru mi Milan napsal: Akorát tu levou část musíš smazat a tam napiš svůj kód a skončíš Entrem. Chvilku počkáš - a vpravo se to přeloží. Make a beatiful code -> udělá .bin soubor.

Simulator 4004 - online assembler, disassembler a simulátor 4-bitového procesoru Intel 4004. Moc hezký a poučný.


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019