Závady na PMI-80

- když PMI zlobíZa necelý rok aktivního provozování počítače PMI-80 jsem musel řešit už 3 závady. Přikládám jejich popis, kdyby se někomu přihodilo něco podobného.

Závada č. 1 - MH8224

Velmi brzy po získání tohoto PMI-80 se začal objevovat první problém. Někdy totiž po zapnutí počítače, nebo po resetu, jen krátce na displeji problikl úvodní nápis "PMI-80" a poté displej zhasl a počítač na nic nereagoval. Po stisku resetu se situace většinou opakovala. Jindy zase počítač normálně naběhl. Původně jsem to řešil výměnou kondenzátoru na vstupu /RESIN u obvodu 8224. To bylo první, co mě napadlo. Na nějaký čas to pomohlo, ale za pár měsíců se problémy dostavily znovu. Pak už jsem na to šel "více vědecky" a odhalil jsem viníka: MH8224. Obvod vykazoval kuriozní závadu. Po aktivaci vstupu /RESIN sice správně generoval kladný puls na výstupu RESET, ale po chvilce se ze stavu log.0 tento výstup opět překlopil do log.1 a už tak zůstal. Procesor tak byl trvale držen v resetu. Hodiny na výstupech 8224, stejně jako signál /STSB byly OK. Jen ten reset bránil chodu procesoru... Po výměně 8224 za jiný bylo po problému. Ten vadný 8224 jsem ještě zkoušel v replice a se stejným výsledkem, tak letěl do koše...

Aktualizace: V příručce "Mikropočítač PMI-80: Co s ním?", kterou naleznete ke stažení na stránce s popisem PMI-80 je uvedeno, že podobné chování může mít na svědomí teplotní závislost obvodu MH8224. Prý v některých případech pomůže připojení kondenzátoru 100pF mezi piny 1 a 8 obvodu MH8224. Nezkoušel jsem, ale před vyhozením obvodu se to asi vyplatí vyzkoušet...

Závada č. 2 - MH3205

Další závada přišla naprosto nečekaně. Jednoho dne zapnu PMI a nic. Žádné bliknutí displeje, prostě nic. Mrtvo. Reset OK, hodiny OK, všechna napájecí napětí OK. Zkouším jiný procesor, nic. Zkouším jinou RAM, nic. Zkouším jiný 8255, nic. Zkouším ty původní obvody v replice, OK. Takže všechno ven (IO z patic), šlusmetr a hezky signál po signálu. Už to vypadalo, že nic nenajdu a začal jsem se stydět, že nedokážu opravit tak jednoduchý počítač, jako je PMI. Když najednou šlusmetr začal pískat v době, kdy pískat neměl. Byla to spíš náhoda. Proč taky zkoumat spojení /CS7 a GND. Jenže ono to pořád pískalo. Nemohl jsem tomu uvěřit. Lupou jsem koukal pod patice RAM 2114 (/CS7 uvolňuje RAM), jestli tam není kousek drátku, kapička cínu, nebo tak něco. NIC. Pomohlo až odštípnutí příslušné nožky dekodéru MH3205. Dekodér se poroučel. Jako na potvoru je to jeden z mála obvodů, které nejsou na desce PMI v patici. To moje PMI už ale patici na dekodér paměti má a v ní 74HCT138:


Závada č. 3 - tranzistor na vstupu INTR CPU

Zatím poslední závada, kterou jsem řešil, byl nespínající tranzistor na přerušovacím vstupu INTR procesoru 8080A. To jsem si jednou prostě chtěl jen tak "započítat" čítačem 8253 a ono to nešlo. Respektive šlo, ale nějak rychle. Pochopitelně jsem podezříval ten čítač. Co taky čekat od brouka s nápisem "sdělano v CCCP", že? Zkoušel jsem všechno možné. Vyzkoušel jsem timery 1 a 2 (původně byl zapojen timer 0) a nic. Pořád to bylo pekelně rychlé. Taky aby ne, když byl vstup INTR pořád aktivní. Ten tranzistor má být v klidovém stavu trvale sepnutý díky pullup rezistoru R2 v bázi. Jenže tranzistor nespíná a pullup R3 v kolektoru drží CPU v přerušení (je-li povolené). Z důvodu zachování image PMIčka jsem ze zásob vylovil stařičký KC 508 v kovovém kulaťoučkém pouzdérku a PMI už zase přerušuje a bolšan timer čítá:-)


vadný tranzistor na PMI-80

vadné čipy na tomto PMI-80Pozor na obvody "v keramice" ?

V popisu úprav svého PMI-80 jsem zmínil také tzv. "keramický tuning", tedy osazení PMIčka obvody Tesla v keramických pouzdrech. Keramické integráče jsou fakt kchůůl, ale dostal jsem i upozornění, že nemusí být vždy ku prospěchu věci:

"Jestli se můžu podělit o zkušenosti, Teslácký šváby v keramice do mých konstrukcí nesmí, snad kromě 2716ky. Je to zajímavá rarita, ale tak zapíchnout do molitanu. Do provozu ani náhodou! Několik let jsme s jednou firmou vyráběli nějaký zařízení, kam jsme používali jednak RAMky Tesla MHB4116 a převodníky MDAC08. A protože jsme toho stavěli fakt kvanta, skupovaly se ty šváby z různých zrušených fabrik. A tenkrát jsme za babku nakoupili MHB4116C a MDAC08CC, obě v keramice. No to byl průs... Ty keramický pouzdra totiž tak u 50% švábů po těch letech už netěsní a je porušena hermetičnost. Pokud se tam dostává jen vzduch je to menší průšvih, šváb třeba jen občas náhodně zazlobí, udělá nějakou blbost. Ale pokud se tam vysráží vlhkost, nebo my tenkrát některý desky myli od tavidla, šváb je většinou definitivně po smrti. Těch reklamací co tenkrát bylo, po X měsících to začlo blbnout a jakmile byl uvnitř šváb v keramice, šli jsme už najisto. Po výměně za plasťáka všechno frčelo parádně. Takže od tý doby Tesla v keramice = brrrrrr..."

Osobně jsem zatím žádné problémy s keramickými obvody nezaznamenal. Ale kdyby se někdy vaše, keramikou osazené, PMIčko začalo chovat podivně, zkuste se zaměřit i na tuto možnost. Jeden nikdy neví...Náhrada displeje u PMI-80

Problémem je, když u PMIčka odejde displej. Sehnat originální kalkulačkový VQD30 je totiž čím dál horší. Ovšem existují alternativy. I na českém Aukru se občas objeví displej NSA 1198 (či jeho socialistický ekvivalent CQYP95), který je rozměrově, vzhledově i funkčně prakticky identický s VQD30, ale má jiné rozložení vývodů. Martin Slezák NSA 1198 úspěšně adaptoval pro své PMI-80 pomocí tzv. samopájitelného drátu. Jelikož je většina propojek udělána vespod, není ani poznat, že se jedná o jiný displej. K dispozici dal i popis vývodů obou (vlastně všech tří, protože NSA1198 = CQYP95) displejů.

Displej NSA 1198 pro PMI-80
Displej NSA 1198
Displej NSA 1198 pro PMI-80
NSA 1198 a propojky
 
Displej NSA 1198 pro PMI-80
NSA 1198 v PMI-80
Displej NSA 1198 pro PMI-80
NSA 1198 v PMI-80


    CQYP95 (NSA1198) versus VQD30


Jinou variantu přizpůsobení displeje NSA1198 pro PMI-80 poslal Michal. Za pozornost stojí i náhrada klávesnice tlačítky z PMD-85:

Displej NSA 1198 pro PMI-80
Displej NSA 1198 v PMI
Displej NSA 1198 pro PMI-80
Displej NSA 1198 v PMI


POZOR!      Displej NSA1198 lze na PMI-80 nyní osadit i mnohem pohodlněji!Napájení PMI-80

Následující odstavec sice není o žádné závadě, ale je důležitý a s poruchami může souviset. Párkrát jsem totiž dostal dotaz od čerstvého majitele jednodeskáče PMI-80, že si neví rady s připojením napájecích napětí, a že to z dokumentace není jasné... Samozřejmě zkušený nostalgik si poradí, ale pro ty méně zkušené jsem pořídil následující obrázky, ze kterých je naprosto jasné, kam se jaké napětí má správně přivést:

napájení PMI-80
napájení PMI - strana součástek
napájení PMI-80
napájení PMI - strana spojůČástečně nefungující klávesnice u PMI-80

Tentokráte už skutečnou závadu řešil Jirka u svého originálního PMI. A protože se jedná o problém s klávesnicí, který se může kdykoliv vyskytnout komukoliv, požádal jsem Jirku o svolení s publikací jeho popisu závady i následné opravy:

...nefungují mi nejméně 3 klávesy. A co je divné - není mezi nima žádná zřejmá souvislost, třeba společná větev apod. Jde o klávesy "1", "8" a "B". Každopádně jsou to natolik náhodná tlačítka, že spíš předpokládám problém v nějaké oxidaci kontaktů. Tento problém, či jakýkoliv funkční problém s klávesnicí, na webu popisovaný nemáš, tak hledám radu takto. Dá se nějak bez poškození ta klávesnice rozebrat? Pokud možno bez pájky - nemám odsávačku a tedy rozborka až po odpájení klávesnice od základní desky je pro mne téměř neřešitelná.

Nakonec se do toho ale Jirka pustil:

...zjistil jsem, že odpájení nebude nutné (u mne ani možné - nemám výbavu). Stačilo rozdrtit ty malé distanční kroužky na krajních drátových spojích mezi klávesnicí a základní deskou a pak se dala klávesnice vyhnout směrem k displeji. Pochopil jsem, že jde o podobnou hrůzu, jako u klávesnice PMDčka - tedy nerozebiratelný spoj pomocí roztavených plastových kloboučků. Takže jsem je odškrábnul a horní díl klávesnice i s klávesami sejmul, odebral molitanovou vložku a odlepil přelep nad lupacím kolečkem první nefunkční klávesy. A bylo jasno - páska, kterou byla tato kolečka přelepena, byla nějaká vadná (možná uběhlými desetiletími) - lepící složka pásky byla zateklá pod kontaktní plochy toho lupacího kolečka. Očistil jsem to u všech postižených kláves, celé to smontoval a raději ještě klávesnici vypodložil proti prohýbání podle tvého návodu. VŠECHNO JEDE!!


POZOR!      Máte-li klávesnici neopravitelnou, nebo nemáte-li ji vůbec, je zde řešení!
Náhrada klávesnice a dipleje pro PMI-80
Deska náhražek keydisp
Náhrada klávesnice a dipleje pro PMI-80
Deska náhražek keydisp


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019