Plošné spoje pro repliky PMI-80Pokud byste si chtěli postavit repliku PMI-80 a nedáte jinak, než že to musí být na klasickém plošném spoji, jsou na této stránce předloženy návrhy plošňáků, které se podařilo získat.

Předloha DPS č. 1

První předloha DPS pre PMI-80 je od pana Vicka. Dle signatury na obrázku pochází z roku 1992 a její výhodou je to, že se jedná o jednostranný plošný spoj zhotovitelný amatérsky. Pochopitelně se to ale neobejde bez drátových propojek. Jediný podklad, který autor dohledal je fotografie předlohy desky, kterou máte níže. Stáhnout si pak můžete tentýž obrázek ve velkém rozlišení a také naskenovanou předlohu (vše v ZIPu níže). Víc toho není. Ovšem PMI-80 je natolik jednoduchý, že nebude problém desku osadit i bez osazovacího plánu, že? :-) Na desce je místo i pro druhý obvod 8255. Ovšem chybí spoje pro klávesnici a displej, to je nutné připojit zvlášť.

plošný spoj pro repliku PMI-80

PMI-DPS 1

Autor k desce dodává:

...ja jsem to routoval klasicky na milimetrak (nekdy na VS, nemaje na jiny pocitac) a pak prekreslil tusi na pauzak a z toho se nechal udelat film pro osvit. Ale nevim zda je to dnes "moderni" - jsou to spoje 1 mm a vyvody u IO tak nejak aby to zhruba sedelo...

K tomu lze dodat jediné: moderní, nemoderní, to je fuk. Účel světí prostředky.

Aktualizace:

Autor této předlohy pořídil a zaslal několik fotografií své repliky PMI-80 postavené právě na této desce. Je zde patrné rozložení integráčů i propojek. Obrázky si můžete prohlédnout v nové rubrice vaše PMI. Jedná se o repliku PMI č.2 alias Překližkový minitower:

amatérsky postavený mikropočítač PMI-80Předloha DPS č. 2

Další předloha je již lépe zpracována, protože ji autor navrhoval v Eaglu. Jedná se o oboustranný plošný spoj, na kterém je kompletní PMI-80 s klávesnicí a displejem, ovšem bez přídavného 8255:

DPS pro repliku PMI-80 (horní strana)
DPS pro repliku PMI-80 (horní strana)
DPS pro repliku PMI-80 (spodní strana)
DPS pro repliku PMI-80 (spodní strana)

Autorem je uživatel mihal, který své návrhy zveřejnil na fóru Elektrobastlírny a po dohodě mi poslal k publikaci kompletní podklady, které si můžete stáhnout níže. PMI-80 si na této desce, kterou ručně prokovoval, prý postavil a fungovalo bez problémů.

PMI-80 základní verze (schéma + DPS)

V dalším souboru je Eaglové schéma plné verze PMI-80 (s druhým 8255). Ovšem jen schéma, bez návrhu desky plošného spoje:

PMI-80 plná verze (jen schéma)Předloha DPS č. 3: PMI-80 M16

PMI-80 M16 je nově navržená, tzv. postavitelná, replika PMI-80. Slůvko "postavitelná" znamená, že v návrhu jsou nahrazeny obtížně sehnatelné součástky jinými, dostupnějšími. Jejím autorem je Petr Všianský (EC1045) a kromě vlastního zapojení je připraven také komplexní návrh DPS. Bude-li dostatek zájemců, bude deska zadána do výroby a postavit si své PMIčko tak může každý! Více informací na samostatné stránce o PMI-80 M16.


plošný spoj PMI-80 M16

PMI-80 M16


Prvné série desek pro PMI-80 M16 již byla vyrobena. Máte-li zájem, sledujte stránku věnovanou této replice.Předloha DPS č. 4: PMI Z-80A

Je to neuvěřitelné, ale PMI-80 stále táhne. Počátkem roku 2011 se objevil jeho další klon i s návrhem DPS. Počítač nazvaný PMI Z-80A je osazen procesorem Z-80A. Paměť s monitorem je typu EPROM 2716. Díky těmto úpravám vystačí PMI Z-80A s jediným napájením +5V. Zde je seznam dalších úprav:

- volba taktovací frekvence pro CPU jumperem mezi 1,108MHz (prakticky totožné s původní 1,111MHz) a 2,216MHz

- použity běžné LED displeje se společnou anodou s výškou znaků 7,62mm, běžná tlačítka z GM, běžné budící obvody 74ALS244 a 74154

- kromě diplejů navíc 8 LED diod pro volné použití uživatelem, ovládání stejné, jako virtuální 10. segmentovka

- vstupní signál z kazetofonu zesílen kvalitním zesilovačem s MAC111/MAB311, který jsem léta používal u ZX Spectra

- konektory K1 (systémová sběrnice) a K2 (porty 8255) jsou místo nedostatkových FRB nahraženy běžnými dvojřadými dutinkovými lištami (zachováno pořadí vývodů) a každý je na desce 2x (možno zapojit víc periferií naráz)

- na desce je stabilizátor MA7805 na chladiči, ochranný transil u napájecího konektoru, napájení stačí nestabilizované cca 9 až 12V

Autor dokonce nabízí nechat vyrobit desky i pro další zájemce. Více informací a kontakt na autora neleznete ve fóru elektrobastlírny.

DPS pro repliku PMIZ-80A (horní strana)
DPS pro repliku PMIZ-80A (osazení)
DPS pro repliku PMIZ-80A (spodní strana)
DPS pro repliku PMIZ-80A (deska)

Obrázky hotového počítače PMI Z-80A jsou v sekci Vaše PMI.


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019