Připojení BT-100 k PMI-80Tato stránka bude věnovaná dalšímu z cílů, které jsem si vytkl. Ovšem prozatím to podržím pod pokličkou (co kdyby se to nepovedlo:-)). Jen představím jednoduché rozhraní, které jsem si za tím účelem postavil (ale využít ho později hodlám i jinak). Prozatím se musíte spokojit s konstatováním, že destička obsahuje dva integráče 74HCT541. K jakému počítači se to bude připojovat je snad nad slunce jasné:-)

rozhraní pro PMI
zatím trochu tajemné rozhraní
rozhraní pro PMI
zatím trochu tajemné rozhraní


*** Aktualizace ***

Tak vzhledem k tomu, že jsem se pustil do jiných projektů a času není nazbyt, rozhodl jsem se "odtajnit" výše uvedené tajemné rozhraní. Není to nic jiného, než oddělovač portů a od začátku to mělo sloužit k připojení splašeného hřebíku BT-100. Předpokládám, že tuto "Matrix Printer" (jak bylo uvedeno na obalu) všichni nostalgici dokonale znají. Tento kousek jsem před časem vydražil na Aukru za 54,-Kč. Bylo mi ji tam líto:-) Ovšem toto není mé první setkání s hřebíkem. Kdysi jsem ji vlastnil jako součást datatapedecku SP210T a tisknul na ní skvělé obrázky z Didaktika Gamy:-)

tiskárna BT-100
tiskárna BT-100
tiskárna BT-100
tiskárna BT-100

Tato konkrétní tiskárna byla prodávána jako nefunkční. Jedinou vadou bylo to, že šnek pohonu válce nebyl v záběru. Stačilo povolit šroubky držící desku s motory a desku posunout tak, aby šnek zabíral do ozubeného kola. Jenže tak zase začal jeden z clonících kotoučů škrtat o jeden konektor DIN 7 pro připojení k počítači. I to bylo snadno řešitelné. Stačilo odvrtat nýty držící konektor a konektor přišroubovat šrouby M3 s tím, že pod jeho "křidélka" jsem strčil distanci (matici M4). Konektor se tedy dostal o pár milimetrů dále a clonka už neškrtá. Po elektrické i mechanické stránce je tiskárnička tedy v pořádku.

tiskárna BT-100
tiskárna BT-100
tiskárna BT-100
tiskárna BT-100

Původním záměrem bylo vytvořit ovládací program, který by vytiskl obsah zadané části paměti PMI v hexadecimálním tvaru (pro začátek). Nakonec jsem skončil u základního ovládání. Umím tiskárnu inicializovat, krokovat vozík a válec i ťuknout hřebíkem:-) Chybí "jen" rozklad znaků na mikrořádky a jejich tisk. Ovšem, když jsem se tiskárny dostatečně nabažil a naučil se její základy, nadšení trochu ochablo. Snad se k tomu někdy vrátím:-)

To postavené rozhraní je pochopitelně možné využívat i jinak. V podstatě jsou to pouze oddělovače portů PA a PB přídavného obvodu 8255. Jeden oddělovač je natvrdo nastaven jako vstup a druhý jako výstup. Použity jsou obvody 74HCT541 a oddělené porty jsou (včetně napájení) vyvedeny na dutinkové lišty. Pomocí kolíkových lišt je pak přímo připojena tiskárna. Konektor uprostřed slouží pro připojneí PC Loaderu.

V následující PDFku je manuál a schéma zapojení tiskárny BT-100. Třeba se to bude někomu hodit:


BT 100


Možná jsem se měl pustit do výroby rozhraní s jednočipem 8048, které bylo kdysi popsáno v AR A8/1991. To by pak software byla hračka:-)

Pěkný popis tiskárny BT-100 je také zde: Jednojehličková tiskárna BT-100 aka splašený hřebík


*** Aktualizace - ALFI ***

Jednojehličková tiskárna BT-100, která byla původně vyvinuta v Berounském "Pionýráku" - Domě Pionýrů a Mládeže pod názvem Centrum T-85, je svou koncepcí dostatečně šílená. Jenže nebyla jediná. Ještě šílenější byla tiskárna Gamacentrum, která měla jehličky hnedle dvě. Jedna tiskla do půlky papíru, druhá od půlky papíru a obě současně:-) Ale ani to nebylo všechno. Králem levných komunistických zapisovadel byl ALFI. Legendární zapisovač sestavený ze stavebnice Merkur:

zapisovač (plotter) ALFI
zapisovač (plotter) ALFI
zapisovač (plotter) ALFI
zapisovač (plotter) ALFI


Alfi sice byl sice vyráběn sériově, jako stavebnice, nicméně jej bylo možné sestavit i amatérsky podle návodu, který vycházel v časopise VTM. Návod jsem objevil a naskenoval (některé díly nejsou originály z VTM, ale byly již cyklostylovány - tedy jestli víte, co to je:-)). Kromě návodu na stavbu Alfiho mám také návod na to, jak z Alfiho udělat digitizér obrazových předloh - scanner. Opět z VTM. A přikládám i naskenovaný originální návod k obsluze Alfiho. Další informace o tomto zapisovači naleznete třeba na oficiálních stránkách stavebnice Merkur.


Návod z VTM      Orig. manuál      Scanner z VTMRETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019