Náhrada klávesnice a displeje pro PMI-80Jedním z problémů, které učinně brání stavbě 100% repliky počítače PMI-80 je nedostatek speciálních klávesniček, displejů VQD30 a dekodérů MH1082. Proto jsme také původně s Petrem EC1045 připravili tzv. postavitelnou repliku PMI-80 M16, která použití těchto nedostatkových dílů obchází při naprosto stejné funkcionalitě. Jenže Petr nakreslil i DPS pro 100% repliku PMIčka a mě bylo líto ji nepoužít a nevyzkoušet. Ovšem jak s těmi nedostatkovými součástkami? Na MH1082 lze občas narazit někde ve výprodeji. VQD30 se taky ještě dá s trochou štěstí jakžtakž splašit ale origoš klávesnice? Nemožné... A stejný problém mají i majitelé originálních PMI, pokud se jim něco z uvedených dílů porouchá.

Napadlo mě tedy navrhnout destičku klávesnice, která by po osazení mikrospínači byla plně kompatibilní s originální klávesnicí PMIčka. A když už by se to dělalo, proč nevytvořit také jakýsi adaptér umožňující použít dostupný displej NSA1198 namísto originálního VQD30? Tyto displeje jsou prakticky identické, jen mají jiné rozložení vývodů. Koneckonců již několik majitelů originálních PMI hlásilo, že vadný VQD30 nahradili pomocí NSA1198 a jeden z nich poslal svou úpravu i zdokumentovanou (naleznete ji na stránce o závadách PMI).

Vznikla tedy destička, která tvoří jak náhražku PMI klávesnice, tak adaptér pro displej NSA1198. Obě části jsou sice na společné desce, ale jinak zcela samostatné a je tedy možné desku rozříznout a použít jen to, co aktuálně potřebujeme. V případě, že potřebujeme obojí, použijeme desku vcelku. Rozteč připojovacích bodů odpovídá PMI. Deska je oboustranná a kromě tlačítek a displeje se nic dalšího neosazuje, viz osazovací plán dole na konci stránky.


Náhrada klávesnice a dipleje pro PMI-80
Deska náhražek keydisp
Náhrada klávesnice a dipleje pro PMI-80
Možné rozdělení desky


Displej NSA1198 se osadí na oboustranné kolíky. Jako tlačítka slouží klasické mikrospínače 1720 do DPS. Celkový design klávesnice je pak na každém staviteli. Jedno z možných řešení je na obrázcích. Použil jsem stejný postup, jako při výrobě membránovo-tlačítkové klávesnice u svých replik ZX-80/81. Základem je plastová distanční deska, jejíž tloušťka musí být menší, než celková výška stisknutého tlačítka. V desce jsou vyvrtány otvory pro mikrospínače o průměru 10 mm (rozteč je cca 12,5 mm). Při kusové výrobě je nejlepší použít o něco větší desku, nakreslit mřížku s roztečí 12,5 mm, vyvrtat otvory, nasadit na DPS a obkreslit vnější rozměry a teprve pak desku zaříznout na přesný rozměr. Deska musí jít přes mikropínače volně, bude se pohybovat nahoru a dolů!


Náhrada klávesnice a dipleje pro PMI-80
Konstrukce klávesnice
Náhrada klávesnice a dipleje pro PMI-80
Konstrukce klávesnice


Polep klávesnice je vytištěn na inkoustovce na samolepící etiketu a "přelaminován" čirou samolepící fólií. Vznikla tak docela pohledná samolepka, kterou stačí nalepit na distanční desku a celé to nasadit na mikrospínače. Klávesnice se jednoduše přilepí na vrchlíky mikrospínačů a při stisku se celá deska pohybuje nahoru a dolů. Funguje to parádně a nedochází k sepnutí vícero spínačů.


Náhrada klávesnice a dipleje pro PMI-80
Hotová klávesnice
Náhrada klávesnice a dipleje pro PMI-80
Hotová klávesnice v PMI


Předloha samolepky je v následujícím PDF. V nouzi by možná stačilo ji vytisknout na obyčejný papír a samolepknu z ní vytvořit pomocí tenké oboustranně lepící pásky (mají ji v každém papírnictví). I čirá samolepící fólie se dá nahradit tak, že klávesnici na obyčejném papíře nejprve klasicky zalaminujeme a teprve pak opatříme lepivou vrstvou z oboustranné pásky. Prostě možností je několik a záleží na možnostech každého stavitele...


    Polep klávesnice PMI-80


Důkaz, že náhražky fungují, je na následujících obrázcích. Vlevo klasická úvodní hláška Monitoru, vpravo hláška ze hry Cosmos. Na obrázcích to není úplně ono, ale ve skutečnosti není oproti originálu vidět žádný rozdíl. Subjektivně by se dalo říci, že displej NSA1198 je dokonce kapánek lepší.


Náhrada klávesnice a dipleje pro PMI-80
hláška Monitoru
Náhrada klávesnice a dipleje pro PMI-80
hra Cosmos


Náhražky je možné do PMI osadit napevno prostřednictvím oboustranných kolíků. Je také možné udělat je odnímatelné (kolíky + dutinky) pro případ, že se podaří sehnat originální díly, které budeme chtít do svého PMI použít. Na následujících obrázcích je fotografie kompletně sestavené repliky PMI-80 s náhražkovou klávesnicí a displejem NSA1198. Druhý obrázek pro srovnání zachycuje porovnání replik s náhražkovými a originálními díly:


Náhrada klávesnice a dipleje pro PMI-80
replika PMI-80 s náhražkou
Repliky PMI-80
repliky PMI-80 (náhražky a orig. díly)

RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019