TEST přípravky pro PMD-85
Příručka pro opravy PMD-85

Asi nejdůležitějším "přípravkem" je Příručka pro opravy PMD-85. Je určena hlavně pro verzi 1, ale dají se podle ní opravovat i verze 2, což jsem osobně ověřil:-) Příručku jsem ve formě naskenovaných obrázků našel na stránkách bratrů Bórikových a dovolil jsem si ji překlopit do PDF pro snadné prohlížení v počítači, či na tabletu. Také jsem přidal, myslím užitečné, informace z dalších zdrojů.


    Příručka pro opravy PMD-85 (26MB)Napájecí kabel pro PMD-85

Napájecí konektory u PMD je asi kapitola sama pro sebe... Maje u každé verze jiný konektor a nemaje zpočátku žádnou originální napájecí šňůru, vyrobil jsem si provizorní kabel, kterým napájím testovaný počítač (nebo jen samotnou desku) přes konektor ROM modulu (popis pinů konektoru viz. příručka výše). Funguje to, ale je to fakt nouzovka.

Napájecí kabel pro PMD-85
Provizorní napájecí kabel
Napájecí kabel pro PMD-85
Pevný napájecí kabel

Nakonec jsem u verze 1 (ano té s tím příšerným WK konektorem) vyvedl napájecí šňůru natvrdo a je klid... Pochopitelně tak, aby to bylo vratné do původního stavu (původní konektor mám schovaný).


Videokabel pro PMD-85

O vytažení kompozitního videa z PMD už bylo napsáno mnoho. Zajímavé je, že u každé verze zabírá něco jiného. U "jedničky" mi stačí jen trimr 10k a kondík (a obraz je perfektní), do dvojky jsem musel vestavět emitorový sledovač a stejně to ještě není ono...

videokabel pro PMD-85
videokabel pro PMD-85
emitorový sledovač
emitorový sledovač

Zapojení videokabelu pro PMD-85
Zapojení videokabelu pro PMD-85

Pohled na pětikolíkový DIN videokonektor PMD-85 je zvenčí. Kondenzátor 100uF stačí na napětí 10V. Trimrem se pak doladí nejlepší obraz na TV.


Testovací EPROM pro PMD-85

Tento veledůležitý přípravek je v podstatě jen paměť EPROM 8708, která se dává namísto první Eprom s monitorem PMD-85. Tato první Eprom má označení E a je to pouzdro úplně vpravo hned vedle 8228 a 8080A. Nenechte se zmást tím, že čtveřice Eprom s Monitorem má označení B,C,D,E. Ve skutečnosti je E nejnižší a B nejvyšší...

Moje testovací paměť se tedy dá namísto pouzdra E. Ostatní pouzdra mohou zůstat, nebo je lze (pro jistotu) vyjmout. Paměť obsahuje prográmek, který provede test RAM a VIDEORAM počítače. Průběh i výsledek je signalizován akusticky a opticky na červené a žluté LED klávesnice (nebo její náhražky). Klávesnice dokonce ani nemusí být připojena, stačí její "náhražka" popsaná dále. Lze tak testovat jen samotnou hlavní desku PMD. Obsah paměti a stručný návod k použití je k dipozici v ZIP archivu níže.

testovací EPROM pro PMD-85
testovací EPROM pro PMD-85
Vnitřek PMD-85
Rozmístění EPROM v PMD-85


    testovací EPROM pro PMD-85Náhrada klávesnice pro opravy PMD-85

Výše avizovaná "náhrada" klávesnice PMD-85. Inspirací byl podobný přípravek popsaný v Příručce pro opravy PMD. Na rozdíl od originálu jsem ale instaloval všechny tři LED diody ve stejných barvách jako na skutečné klávesnici PMD. Tím jsem získal lepší možnosti indikace různých stavů. Dále je tam společný pullup pro vstupní port 8255, takže můj přípravek neposílá do PMD "náhodně stisknuté klávesy":-) Nechybí pochopitelně nejdůležitější část - tlačítko RESET. Ve spojení s testovací Eprom výše (či nějakou jinou testovací Eprom) je to mocný přípravek na testování PMD-85. Lze testovat jen samotnou procesorovou desku a nikde nepřekáží klávesnice...

Náhrada klávesnice pro opravy PMD-85
"náhrada" klávesnice pro opravy PMD
Náhrada klávesnice pro opravy PMD-85
"náhrada" klávesnice pro opravy PMD


Pro testování klávesnice, toho času bez tlačítek, jsem oprášil "paličky" ZX cimbálu, které jsem úspěšně používal při oživování replik ZX80 a ZX81. Hned jsem je zároveň přejmenoval na univerzálnější Keyboard cimbal:-) To, co vidíte na následujících obrázcích, je opravdu plně funkční PMD-85 verze 2A s připojenou klávesnicí a ROM modulem:-)


Keyboard cimbal
Keyboard cimbal na PMD-85 2A
Keyboard cimbal
Keyboard cimbal na PMD-85 2A


Tester ROM modulu pro PMD-85

Jak zjistíte, která konkrétní EPROM v ROM modulu je vadná, když jsou všechny zaletované? Za A, buď je postupně vypájíte a porovnáváte se správným obsahem v nějakém programátoru. Nebo za B, si postavíte tester ROM modulu. O tom, jak připojit druhý ROM modul na aplikační konektor PMDčka, je pojednáno v Příručce pro opravy PMD 85. Způsob připojení jsem zachoval. Pak již stačí do MEGAmodulu nahrát všechny obsahy ROM modulů, které hodláme zkoumat a dále jednoduchý testovací prográmek, který nejen, že provede srovnání, ale vypíše, která z pamětí má jiný obsah, než je požadováno. Pak již stačí vadnou paměť vypájet, nahradit paticí a do ní vsunout pamět nově naprogramovanou. Některý věci jsou tak jednoduchý...:-))

Přípravek také nese rozhraní pro připojení robota ZENIT, to je ta pravá část a s vlastním testerem ROM modulů nemá nic společného.

Tester ROM modulu pro PMD-85
Tester ROM modulů (+ rozhraní robota)
Tester ROM modulu pro PMD-85
Test ROM modulu

Tester ROM modulu pro PMD-85
Test ROM modulu
Tester ROM modulu pro PMD-85
Test ROM modulu


Tester portů APK a GPIO pro PMD-85

Výše uvedený tester ROM modulů připojených na aplikační konektor (APK) zpočátku ne a ne chodit. Nakonec se ukázalo, že v PMD odešel výstupní budič dat 8286. Vedení D4 se šluslo na kostru. Nějakej dobrák, aby mu PMD vůbec fungovalo (což se zkratovaným D4 na GND nemohlo), jednoduše přívod D4 k 8286 přeškrábnul. A teď si na to přijďte... Závadu se podařilo nalézt díky jednoduchému testeru aplikačního konektoru. Tento nadnesený výraz v podstatě obnáší paměť jednoho byte tvořenou latch registrem (74HCT573) s indikací na osm LEDek a třístavovým oddělovačem (74HCT541). Kromě uvedených obvodů je zde ještě pouzdro 74HCT00 jehož hradla přizpůsobují některé signály a tvoří jednoduchý výběrový dekodér adresy. Testování probíhá tak, že se nejprve do registru zapíše hodnota a ta se posléze znovu přečte. Očekává se, že zapsaná i přečtená hodnota jsou stejné (což v mém případě šluslého D4 nebylo:-)) Testování probíhá pěkně pomalu, aby se průběh testu dal sledovat i na LEDkách. Posílají se hodnoty 00-FFh. Není to žádný komplexní test, ale účel to splnilo.

Aby byl přípravek univerzálnější, vybavil jsem jej i konektorem pro testování paralelních portů GPIO. Princip je úplně stejný, jde pouze o jinak zapojený konektor. Řídící signály jsou emulovány na pinech portu C 8255 GPIO. Do cesty řídících signálů jsou zapojeny i volné invertory z GPIO, takže se testuje opravdu vše. Jelikož na GPIO není k dispozici napájení, je toto nutné přivést z APK, viz fotografie.

Tester portů APK a GPIO pro PMD-85
Tester portů APK a GPIO
Tester portů APK a GPIO pro PMD-85
Konfigurace pro APK

Tester portů APK a GPIO pro PMD-85
Konfigurace pro GPIO
Tester portů APK a GPIO pro PMD-85
Testování portu APK

Tester portů APK a GPIO pro PMD-85
Testování portu GPIO
Tester portů APK a GPIO pro PMD-85
Testování portu GPIO


Další testovací software pro PMD-85

Software pro využití uvedených testovacích přípravků mám pochopitelně v MEGAmodulu. Ale kromě toho tam mám i sadu dalších testovacích prográmků. Třeba pro testování správnosti dat monitorů (pro různé verze), díky kterým jsem schopen lokalizovat vadnou Eprom s monitorem přímo v daném počítači. Dále jednoduchý tester RAM, klávesnice a další.

Základní deska PMD-85 funguje i bez stykové desky interfejsů. PMD si přítomnost té desky nijak nedetekuje, takže normálně funguje. Ale platí to jen pro verzi 1. Verze 2 a výš sice taky funguje bez interfejsů, ale nedá se s tím pracovat, protože využívá časovač 8253 na té desce k časování prodlevy klávesnice (pro autorepeat). Takže když tam ta deska není, vygeneruje se na každé stisknutí klávesy hned několik znaků (prodleva je nulová). Verze jedna toto řeší softwarově a pokud k jedničkovému PMD nepotřebujete nic dalšího připojovat, interfejsy nepotřebujete.RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019