ROM MEGAmodul pro PMD-85Pro MEGAmodul je nyní k dispozici i plošný spoj! Oproti prototypu (viz níže na stránce) má již dvě tlačítka pro inkrementaci i dekrementaci stránky. Nechybí ani jumper, kterým se volí, zdali použité paměti jsou typu EPROM, či FLASH (ale obě musejí být vždy stejného typu). Také softwarová náplň je již o něco bohatší, než je zatím na této stránce k dispozici. Nestíhám aktualizovat.....

ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85

ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85

ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85

ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85    Megamodul: schéma + osazovák

    Software pro MEGA modul (v. 4)


ROM MEGAmodul pro PMD-85
Schéma ROM MEGAmodulu pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
Plošňák ROM MEGAmodulu pro PMD-85


prototyp ROM MEGAmodulu pro PMD-85

Zcela nečekaně jsem se zjara 2013 začal věnovat legendárnímu PMD-85. Byl to první skutečný počítač, na kterém jsem měl možnost pracovat (a hrát si). Prostě první láska. A na první lásky se nezapomíná (tou úplně první ale byla kalkulajda TI-58C:-)). S PMD-85 jsem se neviděl téměř 25 let. Až v polovině loňského roku (2012) jsem získal dva exempláře. Verzi 1 (to je pro mě to pravé PMD-85) a verzi 2A (na dvojkách jsem nikdy nedělal a trojku v reálu snad ani nikdy neviděl). Počítače v poklidu odpočívaly na dně krabice. Důvodem k jejich vytažení byl nákup dvou zdrojů PMD-10, které se na Aukru objevily koncem loňského roku za příjemně nízký peníz. Nutno podotknout, že všechny 4 přístroje byly nefunkční. Zdroje jsem jako nefunkční kupoval, ale stav počítačů jsem neznal. Už to zase všechno maká a doufám, že se dostanu k založení rubriky o PMD a svou anabázi s jejich zprovozněním popíšu. Určitě by se to hodilo i jiným (hlavně popisy "přípravků", které jsem si na to udělal). Nicméně v dalších odstavcích bych chtěl představit věcičku, kterou jsem v hlavě nosil už dávno, ale až teď ji postavil: ROM MEGAmodul

ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85

ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85


popis MEGAmodulu

ROM MEGAmodul je náhrada originálního ROM modulu PMD-85. Jen má kapánek větší kapacitu, abych měl trvale ihned k dispozici nejoblíbenější prográmky pro PMD. Vím, že nejde i nic převratného, a že určitě nejsem první, kdo si něco takového postavil a už vůbec ne první, koho něco takového napadlo. Přestože má modul označení MEGA, mám aktuálně osazenou "jen" půlmegovou Flash 29F040 (512x8 byte). Nicméně do patice DIL32 lze (po maličké úpravě) vrazit i megovou Eprom 27C080. Přímo lze ale osadit i paměť menší (29F010 či 29F020). Megová Flash už se do pouzdra DIL 32 nevejde (překáží tam signál /WE). Ale jinak je teoretická kapacita ROM modulu shora téměř neomezená... Mě však to půlmego snad zatím bude stačit:-)

Pochopitelně jsou tu jistá omezení. Tím hlavním je, že PMD-85 dokáže nativně (bez úprav) pracovat pouze s modulem o max. kapacitě 32KB. Originální moduly byly zpravidla jen 16 kilobajtové, ale opravdu lze připojit modul 32KB bez jakýchkoliv omezení či úprav. Použijeme-li tedy paměť větší, je nutné stránkovat. V mém případě je tedy k dispozici 16 stránek o kapacitě 32KB. Lze si to představit jako kdyby bylo k PMD připojených naráz 16 různých ROM modulů a jen se nějakým přepínačem volilo, který bude zrovna aktivní. A protože jsou ty moduly á 32KB, je to docela dost prostoru, alespoň pro ten zásadní PMD-85 softík.


paměť v MEGAmodulu

Paměť je do systému připojena standardně prostřednictvím obvodu 8255A, jako u originálního ROM modulu. V podstatě se tedy vystačí jen se dvěma integrovanými obvody: 8255A + paměť. A šmytec. To za předpokladu, že přepínání stránek bude vyřešeno nějak primitivně, třeba jumpery, nebo mechanickým hexadecimálně kódovaným přepínačem. Od začátku jsem však hodlal přepínání vyřešit softwarově přímo z PMD a zároveň ponechat možnost ruční volby stránky (modulu). Zároveň jsem chtěl, aby po zapnutí či resetu byl vždy vybrán modul 0, který by hlavně obsahoval obligátní BASIC. Prostě jako u originálního PMD-85. Toto splňuje přednastavitelný čítač s asynchronním resetem v podobě obvodu 74193.


přepínání stránek

Obvod 74193 tedy zastává funkci registru výběru stránky, do kterého lze zapisovat z počítače. Zároveň lze tlačítkem inkrementálně volit stránku ručně a při Resetu se vždy nastaví stránka 0. Ruční inkrementaci zajišťuje bezzákmitové tlačítko (přepínací tlačítko + RS klopný obvod z 7400). Pochopitelně by bylo možné připojit i druhé (dekrementující) tlačítko, ale přišlo mi to zbytečné. Softwarová volba stránky je možná ze "strojáku" i BASICu instrukcí OUT. V mapě I/O jsem našel a obsadil "díru", takže registr stránky "sedí" na adrese 6Fh (z BASICu je to decimálně 111). Adresa je jednoznačně dekódována jednoduchým dekodérem z obvodů 7420 a 7432. Tedy já neměl 7420 v LS provedení, tak jsem tam vrazil 74LS22 (otevřený kolektor) a doplnil 2 pullupy. Aby bylo zřejmé, která stránka (modul) je zrovna aktivní, dodělal jsem indikaci prostřednictvím sedmisegmentového LED displeje s dekodérem D346D. To je TEN dekodér, co umí i hexaznaky. Sice jsem ho tam dával s těžkým srdcem, ale dal. Jednodušší by bylo použít znakovku s již vestavěným dekodérem (ale té by mi bylo líto mnohem více), nebo jen samotné LEDky (to mi zas nepřišlo dostatečně sexy).

Prototyp opět vznikl drátkováním na univerzálce. Momentálně mám na cestě samotný vadný originální ROM modul, ze kterého hodlám použít kryt a svůj MEGAmodul tedy originálně zakrytovat. Jo, a bude tam i ventilátorečíček:-))

ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85

ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85
ROM MEGAmodul pro PMD-85


software

Co se týká software, tak mám zatím naplněno 7 stránek (ale ne všechny jsou úplně plné). Zatím převážně hry, které se v originále po nahrátí z MGF spouští ručně. Programy s autostartem je nutné kapánek upravit. To může (ale nemusí) být kapánek pracnější. Nicméně už jsem si upravil hlavně MANICa (kvůli tomu to vlastně celé dělám:-)), Pampucha, Horace a docela mě zaujal i Pontris. K dalším "peckám" se snad dostanu časem. V této fázi zatím programy musím natahovat a spouštět tak, že nejprve ručně přepnu na stránku se žádaným programem a poté jej loadnu příkazem JOB. Natažený program se zároveň spustí. U programů, které se nespouštějí na své počáteční adrese byla nutná drobná úprava, případně jsem pro ně vytvořil zavlékací rutinu. JOBem pak spouštím jen tuto rutinu, která se postará o zbytek.

Ve vývoji je ale i jakýsi "softwarový katalog", tedy program, který bude umístěn v 0 stránce, a který po spuštění vypíše předem připravený seznam (neplést s webovou stránkou Seznam.cz:-)) všech dostupných programů v MEGAmodulu. Po zadání čísla příslušného programu tento zavede do RAM a spustí. Pochopitelně si nejprve automaticky přepne na správnou stránku. Bude to jednoduchý prográmek v BASICU (nehodlám se patlat s texty ve strojáku), který se bude spouštět příkazem ROM (asi ROM 6) z BASICu. Vlastní transfer a spuštění cílového programu ale zajistí strojová rutina, kterou si BASICovský program nejprve "napoukuje" do volné RAM vedle VIDEORAM. Zde však není souvislý úsek volné paměti, ale jen 16-ti bajtové bloky. Rutina je tedy rozdělena do 4 částí, které mezi sebou různě hopsají. Ale výhodou umístění vedle VIDEORAM je to, že celá uživatelská RAM 0000h-7FFFh je k dispozici spouštěnému programu (se mi sem pořád cpe slovo aplikace, ale fuj!) Rutina je již odladěná, ale před dokončením katalogu je nutné nejprve "stabilizovat" alespoň základní softwarový obsah MEGAmodulu, tj. nacpat tam co nejvíc aplikací programů.

Prozatím přikládám první pracovní verzi softwarové "náplně" pro MEGA modul. Ale na dalším obsahu se pracuje! Software je v binárce 512Kbyte pro 29F040, ale je možné jej dle potřeby "oříznout". Zatím se vše vejde i do 29F020 (256KB). Je přiložen také PDF texťáček se seznamem softu a parametry JOBu pro spouštění.


    Software pro MEGA modul (v. 1)závěr

Tolik tedy zatím k popisu mé nové novinky:-) Vím, že to není nic světoborného, ale vždy se snažím mít u svých počítačů ihned k dispozci nějaký "předváděcí" software a vždy se snažím využívat jen a pouze originální prostředky počítače. Tedy bez radikálních zásahů do HW a pokud možno žádných zásahů do původního Firmware. Také nejsem velkým přítelem různých "ultramoderních" udělátek z moderních součástek (CPLD, FPGA, jednočipy a pod), které se k těmto starým počítačům zhusta připojují. Ale, ne že bych je odsuzoval. To ne! Obdivuji jejich tvůrce. Líbí se mi to po technické stránce. Ale prostě mi k té staré technice nějak nesedí...

O půlmegové Flash paměti si konstruktéři taky ve své době mohli nechat jen zdát. Ale je to pořád klasická paměť a pokud je v klasickém DIP pouzdru, nemám s tím problém. Doufám, že se opravdu dostanu k založení té rubriky o PMD-85. Kupodivu jsem si k MEGAmodulu nakreslil i schéma a až bude stabilizovaný jeho obsah (zatím vše řeším jen pro PMD verze 1), tak to vše dám k dispozici. Závěrem bych rád poděkoval bratrům Bórikovým za jejich bombastický emulátor PMD-85. Bez něj by příprava software pro MEGAmodul byla nepředstavitelně pracná. A hlavně! Bez něj bych se k PMD-85 už asi nikdy nevrátil. A přitom je to boží počítač. Skoro jako PMI-80:-)

Ještě malápoznámka k možnostem přímého zápisu do Flash paměti přímo z PMD. Šlo by to. Jasně, že šlo. Ale kdo by to používal a proč? Příprava software na PC je díky emulátoru mnohem pohodlnější a rychlejší, tak nač se babrat se zápisem...
RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019