Stavebnice mikropočítače PLAN-80Československá stavebnice mikropočítače PLAN-80, která se vyráběla na přelomu 80. a 90. let sice nepatří mezi školní jednodeskové mikropočítače, jež tvoří hlavní náplň tohoto webu, ale je natolik zajímavá (a hlavně vzácná), že by bylo škoda ji nepředstavit. Zvláště, když se jeden exemplář podařilo získat. O co jde? Jednalo se o ambiciózní projekt stavebnice osobního osmibitového mikropočítače pro široké masy amatérů. Počítač byl postavený okolo procesoru 8080A běžícího na klasické frekvenci 2,048 MHz a měl být částečně kompatibilní s tehdejším československým "etalonem osmibitů" PMD 85. Bohužel, jak už to tehdy chodilo, projekt byl nedotažený a hlavně přišel pozdě. Po revoluci se do našeho zaostalého státečku začaly hrnout písíčka a éra osmibitů rychle skončila.

Stavebnice mikropočítače PLAN-80 Stavebnice mikropočítače PLAN-80

Nedávno se autorovi stránek podařilo jednu "rozpracovanou" stavebnici získat, takže si ji můžeme popsat blíže. Celý počítač je na jedné oboustranné desce plošných spojů 344 x 237 mm s prokovenými otvory. Níže vyobrazená deska je ve verzi 3.3/2, což je asi výhra, protože podle manuálu už by zde nemělo být tolik problémů s vadnými prokovy. Přesto výrobce doporučuje nožičky součástek proletovat z obou stran. Jóó, to verze 3.1, to bylo jiný kafe. Prokovy byly hodně blbý a až 60% plochy desek bylo podleptáno. Ještě, že v tom manuálu nic nezatajují:-)

Počítač lze postavit v celé řadě verzí. Od minimalistické verze s 1 KB statické RAM a 2 KB EPROM až po rozsáhlý sytém s 56 KB dynamické RAM na přídavné desce. A mezi tím spousta mezistupňů. Verzí je tolik a manuál natolik zmatečný, že vůbec není jasné v jaké verzi je zakoupená stavebnice a co bude potřeba dokoupit, aby to vůbec fungovalo. Přímo na desce lze osadit max. 4 KB statické RAM (8x2114) a až 16 KB EPROM (lze použít obvody 8708, 2716, nebo 2732). Na desce je velké množství různých konfiguračních propojek. V zakoupené verzi jsou přibalené 2 PROM 2616 á 2 KB. Pouzdra jsou sice označená jako 1D a 2D, ale v manuálu ani schématu o tomto značení není žádná zmínka, takže zatím není jasné co v které paměti vlastně je...

Všechny signály procesoru jsou posílené obvody 8226. Lze pochopitelně využívat i přerušení a opět podle verze v několika variantách. Od jednoúrovňového RST7, které generuje sám řadič 8228, až po prioritní 4-úrovňové (po doplnění desky o obvod 3214). Přímo na desce jsou také osazena tlačítka RESET a INT. Jako univerzální I/O rozhraní slouží obvod 8255A jehož porty jsou plně k dispozici uživateli. Dále je na desce také několik rozšiřujících konektorů.

Pro zobrazování sloužil klasický televizor a podle velikosti osazené RAM a verze stavebnice bylo možné používat několik různých textových a grafických režimů. Od pouhých 8 zobrazovaných řádků s textem v rastru 6x8 až po plnou grafiku 288 x 255 bodů a až 4 barvy. Generátor znaků je tvořen další EPROM (PROM), opět podle verze buď 1 KB (8708/8608), nebo 2 KB (2716/2616). V návodu se sice píše, že modulátor pro anténní vstup TV není součástí (a je zde jednoduché schéma modulátoru), ale k této stavebnici byl přiložen.

Vstup dat obstarává tlačítková maticová ASCII klávesnice stejného typu, jaký používal známý československý mikropočítač ONDRA. Klávesnice je připojena přes obvod 3212. Velký prostor je věnován rozhraní pro magnetofon. Toto rozhraní je nazváno "Modem pro magnetickou kazetovou jednotku" a je na samostatném plošném spoji. Dokonce je na něj přiložena i plastová krabička úctyhodných rozměrů 230 x 80 x 46 mm (pro vlastní počítač byla krabička jako příplatková výbava). Vždyť také modem není žádný drobínek. Obsahuje 8 (slovy osm) integrovaných obvodů a je mu v manuálu věnovám rozsáhlý prostor. A k obyčejnému magneťáku ho nepřipojíte...

Napájecí zdroj stavebnice neřeší. Jen předepisuje jeho parametry. Jak známo, potřebují systémy s CPU 8080 tři hladiny napájecího napětí: -5V, +5V a +12V. Takový zdroj mohl pro amatéra představovat docela problém, navíc v té době okolo napájení systémů 8080A byla celkem panika a kdekdo doporučoval jen a jen zdroje s pojistkou proti výpadku -5V a s definovaným pořadím náběhu a vypínání jednotlivých napětí... Na desce je tedy jen napájecí konektor a uživateli starej se.

Samostatnou kapitolou je software. Základním obslužným programem je MONITOR (opět v celé řadě verzí). Jako vyšší jazyk se dodávaly Basicy od TINY BASICu až po BASIG-G. V plné verzi měl PLAN-80 dokonce umět pracovat pod CP/M. V manuálu se uvádí, že ve stadiu funkčního vzorku byl řadič pro pružné disky a je zde uveden seznam otestovaných CP/M programů, které byly úspěšně ověřeny. Bohužel právě v oblasti software je manuál ke stavebnici obzvláště zmatečný. Dodnes není známo, jaký software je k této stavebnici přiložen, v jakých pouzdrech se nachází a co bude potřeba k rozběhnutí systému. Pravděpodobně je zde jen základní monitor a software pro obsluhu "kazetopáskového modemu". Manuál obsahuje dokonce i zdrojové výpisy Monitoru V2, programu pro obsluhu modemu a dokonce i Tiny Basicu!

Na následujících obrázcích si můžete prohlédnout jak PLAN-80 vlastně vypadá. Na všech obrázcích je jeden a týž rozestavěný exemplář, který se podařilo získat autorovi webu: Vyjímkou je poslední obrázek se sestavenou stavebnicí, který pochází z časopisu Sdělovací technika. Obrázky si můžete rozkliknout pro větší rozlišení.

Stavebnice mikropočítače PLAN-80 Stavebnice mikropočítače PLAN-80
Stavebnice mikropočítače PLAN-80 Stavebnice mikropočítače PLAN-80
Stavebnice mikropočítače PLAN-80 Stavebnice mikropočítače PLAN-80
Stavebnice mikropočítače PLAN-80 Stavebnice mikropočítače PLAN-80

Stavebnice zatím zůstává ve stavu po koupi, ale pravděpodobně bude dokončena. Bohužel se na ní někdo docela podepsal, viz detail osazené části desky, a tak bude prvním úkolem opravit již osazenou část. Pokud dojde k dokočení stavebnice, naleznete zde další informace i z průběhu stavby. Ale kdo ví, kde vzít čas?

Dále si můžete stáhnout a prohlédnout originální dobový prospekt Tesly ELTOS na stavebnici PLAN-80 a popisy stavebnice, které vyšly v odborných časopisech na přelomu 80. a 90. let. Zajímavé je to, že ve všech materiálech je jako výrobce uváděn podnik Tesla ELTOS, ale na krabici i manuálu je uvedeno výrobní družstvo Drukov. Mimochodem, k výše popisované stavebnici je přiložen i záruční list. Takže víme, že se jedná o výrobní číslo 0123/88, a že ji v červnu 1989 balil jistý pan Sedláček:-)


PLAN-80 prospektDalší tuzemské stavebnice (osobních) mikropočítačů

PLAN-80 ovšem nebyl jediným projektem stavebnice osobního mikropočítače v tehdejším československu. Kromě známého kitu MAŤO, který byl takovým "odlehčeným" PMD 85, zde byla ještě stavebnice EMS-84. Mělo se jednat o mikropočítač kompatibilní s PMD 85-2. Bohužel o tomto projektu nejsou další informace a lze se jen domnívat, že skončil ještě hůře než PLAN-80. Tedy pokud vůbec začal... Nicméně v roce 1988 byly v tehdejších "Svazarmovských prodejnách" DOSS k dispozici letáky s nabídkou této stavebnice. Naskenovaný leták si můžete prohlédnout níže. Dole nepřehlédněte poznámku malého školáčka, který toužil po vlastním počítači a myslel si, že by vlastním sestavením stavebnice výrazně ušetřil... Jen pro srovnání, v té době (10/1988) se dalo ZX Spectrum na inzerát koupit za 5-6 tisíc Kč a to byla setsakra drahota.


EMS-84 prospekt


Pokud byste o stavebnici EMS-84, ale třeba také o PLAN-80 měli nějaké další informace, napište. Rádi to zde zveřejníme.


*** Aktualizace ***

Tak se nakonec díky Jardovi podařilo získat alespoň následující obrázek. Jedná se o sestavenou stavebnici EMS-84. Jak je vidět, bylo to v podstatě stavebnicové PMD 85. Původní informace hovořila o tom, že to byla specifikace 2. Nově jsem dostal uzpozornění, že se pravděpodobně jednalo o mírně upravenou jedničku z neprodaných zásob (v té době se již vyráběla trojka). Ovšem nejdůležitější poselství tohoto obrázku je, že TO FAKT EXISTOVALO! Neméně zajímavou skutečností je vyobrazený zdroj s typovým označením SN 085, což je zřejmě nějaká novější verze známého SN 080 (oba napáječe naleznete ve zdrojích k 8080). Každopádně díky za to!


EMS84 + SN85
Sestavený EMS-84 se zdrojem SN 085


No, těch obrázků nakonec dorazilo více:-) Na následujících fotografiích opravdu není PMD-85, ale sestavený EMS-84:


Stavebnice mikropočítače EMS-84 Stavebnice mikropočítače EMS-84
Stavebnice mikropočítače EMS-84 Stavebnice mikropočítače EMS-84
Stavebnice mikropočítače EMS-84 Stavebnice mikropočítače EMS-84
Stavebnice mikropočítače EMS-84 Stavebnice mikropočítače EMS-84******

Pro ilustraci ještě přikládáme obrázek počítače MAŤO, který se dodával také jako stavebnice, a který byl také částečně kompatibilní s PMD-85:

Stavebnice mikropočítače MAŤO


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019