Papírový počítač CGSStydím se! Jak jsem na něj proboha mohl zapomenout? Se tady na webu rozplývám, jestli moje první počítačové krůčky vedlo PMD-85, nebo TI-58 a ve skutečnosti to nebyl ani jeden! Byl to CGS, neboli Computer Game System, neboli legendární papírový počítač z časopisu ABC (vyšel i ve VTM). Existenci tohoto unikátu mi nevědomky připomněl až pan Kolínek. Netrvalo dlouho a měl jsem vygůglenou jeho předlohu: mmm.webz.cz/pocitadla/cgs.html A pochopitelně ihned padlo rozhodnutí postavit si jeho "repliku". Stavím repliky kdečeho, tak proč ne "papíráku", že? Výhodou bylo, že jsem se stavbou mohl začít ihned v kanceláři:-)

CGS z uvedeného odkazu je verze, která vyšla ve VTM. Já v mládí míval tu z ABC, ale to je fuk. Obě "pracují" stejně (dalo by se říci, že jsou plně kompatibilní) a obě jsou vzhledově stejně hnusné (hnědá versus khaki). Verze z ABC je vyobrazena například v pěkném článku na ROOtu. Verze z VTM je na následujícím obrázku:


Papírový počítač CGS z VTM
Papírový počítač CGS z VTM


Moje replika byla hotová za pár minut. Po vytištění na inkoustovce (normálně vše tisku Ecco, ale tohle šlo ven jako Fine:-)) jsem stránku zalaminoval, aby mi počítač dlouho vydržel:-) Průstřihy pro papírové pásky s programem a I-registrem jsem udělal ostrým odlamovákem. Regisry R0 až R9 jsem vyřešil tak, že jsem přes ně nalepil samolepící etikety, na které píšu obyčejnou tužkou. Registry se pak mažou gumou:-) Z dětsví si pamatuju, že zavlékání papírových pásek do registrů byl opravdu opruz. Tohle je jednodušší. Až bude některý registr hodně "podmazaný", tak ho prostě přelepím. Aby se zalaminovaný počítač nerozevíral, slepil jsem ho dole uvnitř tenkou oboustranně lepící páskou.

Po sestavení jsem ihned vyzkoušel odebírání zápalek (a dle očekávání jsem prohrál:-)) a celé počítačové pracoviště nafotil. Když jsem se s tím pochlubil Milanovi Paličkovi, byl jsem ihned peskován za to, že jako ALU používám nějaký komerční "Kakíjou" a nepoužívám svou Brdu. Takže jsem to nakonec přefotil:-) Později jsem pochopitelně musel vyzkoušet i přistání na Měsíci (a dle očekávání jsem si o jeho povrch rozbil čumák)...


Pracoviště s CGS (ALU Casio)
Pracoviště s CGS (ALU Casio)
Pracoviště s CGS (ALU Brda)
Pracoviště s CGS (ALU Brda)


Soubor na stránce z uvedeného odkazu obsahuje jak samotný CGS, tak i řadu programů. Programy jsou perfektní i pro převod například pro programovatelné kalkulátory či opravdové počítače a pamatuji se, že jsem je úspěšně převáděl do té TI-58. Zkrátka CGS byl (a pořád je) naprosto ideální pomůckou pro výuku programování a algoritmizace a pochopení principu počítačů vůbec. Byť je trochu tragické, že místo skutečných počítačů tady komouši nabízeli své perspektivní mládeži pouze papírové náhražky. Ale zaplaťbůh za ně... Snad se na mě nebude majitel původních stránek zlobit, když soubor nabídnu ke stažení i zde. Stránky přicházejí a odcházejí a CGS musí žít dál!


    Papírový počítač CGS z VTM


Věřím, že pokud předešlé řádky čtou "mlaďasové", kteří nebyli u toho, když se tady v 80. letech s počítači začínalo, tak prostě nechápou vo co gou. A já jim to vysvětlovat nehodlám. To se totiž snad ani nedá. To se prostě muselo zažít. Snad jen jednu věc bych rád uvedl. Pokud jste si k CGS alespoň nečuchli, budete dycky umět hovno houby a ne programovat. Však podle toho taky ty současný aplikace vypadají. Smůla kluci...


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019