nostalcomp.cz

- nostalgické mikropočítače, zejména školní jednodeskáče
Co je NOSTALCOMP.cz ?


Vítejte na stránkách Nostalcompu. Původně zde stálo: Budou-li tomu elementálové dostatečně nakloněni, vznikne na tomto místě nostalgický webík o počítačích z dob... atakdále. Zdá se, že elementálové nakloněni byli a ostrého spuštění NOSTALCOMPu jsme se dočkali. A o čem je tento webík nabušený informacemi?

Nostalcomp.cz je web o počítačích z dob, kdy BIT byl ještě platnou jednotkou informace, KILOBAJT byla setsakra paměť a MONITOR nebyla kisna, do které denodenně čučíme, ale základní obslužný program počítače. Tehdy se po světě potulovali mladíci se šestnácti prsty na rukou, a když za to vzali, dokázali vypít i ef piv (0Fh). Ty doby jsou v nenávratnu, ale občas na ně pár jedinců zavzpomíná. Aby se jim lépe vzpomínalo, je tu nostalcomp.cz, kde si to vše můžou připomenout. Ochutnávku obsahu serveru naleznete dále. Sluší se ji uvést stylově, protože jak říkával nenapravitelný lidumil a profesionální slibotechna Jirka všezdarma Paroubek: "Přátelé, nechci se chlubit... Ale kdo z vás to má:"

Mikropočítač Tesla PMI-80 se zdrojem

Znalci určitě poznali legendární jednodeskový cvičný mikropočítač PMI-80, vyráběný Teslou Piešťany od roku 1982. PMI-80 je, slovy soudobých "odborníků" z populárních časopisů o PC, poháněn mikroprocesorem 8080A, který běží na frekvenci 1,11 MHz. Paměť RAM i ROM mají v základní verzi shodně po 1 KB. PMI-80 na obrázku je krásně zachovalý a plně funkční kousek s v.č. 2607. Zajímavý je taky zdroj. Jedná se o výrobek z Vývojových laboratoří ČVUT Poděbrady. Je přímo určený k napájení PMIček a tento konkrétní kousek má v.č. 002.

A právě o takových počítačích (tehdy se jim říkalo mikropočítače) Nostalcomp.cz je. Takže žádná ZX Spectra, Atari XL/XE a podobné hračkoidní "nesmysly":-) Až na vyjímky tu jsou prezentovány bláznivé destičky plošných spojů nesoucí několik brouků plus pár tlačítek a sedmisegmentovek. Tehdy se takovým destičkám říkalo jednodeskové mikropočítače, nebo také školní jednodeskové mikropočítače. Nostalcomp.cz rozhodně není žádné virtuální muzeum. Virtuálních muzeí různé kvality je na netu dost. A o dalších sbírkách zoufalců, kteří si do vitrýn tahají vše, co je staré a alespoň to prošlo kolem počítače a doufají, že za to jednou dostanou majlant, raději nemluvit. Dostanou stejně prd. Leda by existovalo několik exemplářů světle modrého Spectra, které vzniklo tak, že nějaká laxní bába u vstřikolisu si spletla granulát a do násypky "Spectrum" nasypala kuličky na záchodové štětky... Takže žádné výstavky. Když už se tady bude něco dít, tak se ty staré chudinky budou nutit k práci. Pěkně rozkmitáme hodinové stroje, vymeteme pavučiny z registrů a zalatchujeme co se latchovat dá.

První program

A aby bylo vidět, že se to myslí vážně, ukážeme si hned první program pro to PMIčko. První program ve všech učebnicích programování obvykle bývá ten, který po svém spuštění na zobrazovacím zařízení ukáže text "HELLO WORLD". V tuzemsku se obvykle zobrazuje "AHOJ SVĚTE". Bohužel obě verze obsahují znak V. V originále dokonce dvojivé vé. Jenže na sedmisegmetovém displeji je zobrazení těchto znaků přinejmenším problematické. Stejně bychom se nechtěli držet zavedených klišé, a proto byly obě varianty zavrženy. Pohledem do tabulky znaků, které PMI-80 standardně zobrazuje, vznikl po krátkém přemýšlení ideální text pro první program: "Čau borče". Pochopitelně v sedmisegmentovém vyjádření PMIčka. Chcete-li si tedy první program naťukat, tady je výpis:

21 1B 1C 11 EF 1F 06 09 7E 12 23 13 05 C2
08 1C CD 16 01 FE 91 C2 10 1C C3 00 00
0C 0A 15 19 0B 11 12 0C 0E

To vše od adresy 1C00h. Po naťukání pogramu a jeho spuštění vás PMI-80 krásně pozdraví:

Mikropočítač Tesla PMI-80

Pak už jen čeká na stisk klávesy EX. Jakmile mu vyhovíte, zresetuje se:

Mikropočítač Tesla PMI-80

Ovšem paměť se nesmaže, takže svůj program můžete i po resetu znovu spouštět dle libosti. Třetí řádek programu je vlastní text pro zobrazení. Máte-li po ruce tabulku znaků PMIčka, můžete sem dát jakýkoliv jiný text. Text může mít max. 9 znaků a pokud nevyužijete všech pozic, doplňte to do devíti pozic mezerami (znak BLANK, kód 19h). Text začíná na adrese 1C1Bh.

Pokud patříte k mladší generaci, už jste někdy viděli napsaný nějaký program a vydrželi jste číst až sem, pravděpodobně na předchozí výpis čučíte jak husa do flašky. Jóó, takhle se kdysi programovalo...


Vložení a spuštění prvního programu

Pokud máte PMI-80 v ruce poprvé a vůbec netušíte jak takový program zapsat a spustit, zde je návod:

Předpokládejme, že PMI je ve stavu po zapnutí (či po RESETu). Na displeji svítí hláška "PMI-80". Pokud ne, stiskněte tlačítko RE. Dále vložíme program: stiskněte 2x tlačítko M až se objeví 4-místná adresa. Postupně zadejte 1C00 a stiskněte =. Objeví se adresa 1C00 a 2-místná data. Nyní zadávejte data z výpisu programu (vždy dvoumístné číslo) a za každým stiskněte = (21=, 1B=, 1C=,..... až 0E=). Tím je program zadaný a můžeme ho spustit: 3x stiskněte tlačítko Ex (chybové hlášky si nevšímejte) až se objeví 4-místná adresa. Opět zadejte 1C00 a stiskněte =. Program se spustí od adresy 1C00...


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019