Rozvod síťového napájení na pracovním stoleDílna pro bastlení s elektronikou je specifické pracoviště. To každý bastlíř ví. Hlavním specifikem je nutnost mít po ruce mraky zásuvek na síťové napájení a ideálně alespoň 1-2 z toho pořád volné. Přístrojů, které k práci s elektronikou a občasnou drobnou mechanikou potřebujeme, je prostě moc a drtivá většina jich vyžaduje napájení ze sítě. Zpravidla to všichni my na amatérské úrovni řešíme nějakou tou rozvodnou "napájecí lištou", která se dá běžně koupit. Jenže to má háček. Lišta má tendenci se pořád někam posouvat a převracet a je prostě mechanicky nestabilní. A taky má málo zásuvek. Běžně se prodávají tuším 6-násobné a to je jak plivnutí do vody:-)

Já to řeším tak, že uříznu kus nějaké desky (ideálně plast) a na ní oboustrannou páskou na lepení zrcadel nalepím dvě tyto lišty vzájemně otočené o 180°. Lišty jsou připojené na jeden přívodní kabel. Kupuji tedy díly zvlášť a vše si sestavím sám přesně na míru. Pokud by deska po stole pořád měla tendenci cestovat je možné ji buď přišroubovat a nebo dospod nalepit takovou tu adhezní gumu z autopotřeb. Ale zpravidla to není třeba. Po zatížení všemi těmi napájecími adaptéry se to ani nehne:-) Hotovou rozvodnici napájení ukazuje následující obrázek. Níže je pak rozvodnice přímo "v akci".


Napáječka přístrojů v bastldílně
Napáječka přístrojů v bastldílněNapáječka přístrojů v bastldílně
Napáječka přístrojů v bastldílně


Používám zásadně lišty s vypínačem. Při odchodu z dílny to prostě vypnu a nestarám se, jestli jsem nenechal nějaký přístroj zapnutý. To kontroluju až druhý den po zapnutí (vanu meje ten, kdo se jde koupat:-)) Ono nad ránem na to stejně není už moc vidět a tohle je jistota. Jen v dílně mám tyto rozvodnice hnedle dvě. Dále to používám v kanceláři u PC a jeho hafo periferií a také doma na AV techniku. Tam je výhodné, že se to dá centrálně vypnout třeba před odjezdem na dovolenou, nebo před bouřkou. Vím, že existují předpisy kolik zásuvek se smí připojit na jeden jistič a podobně, ale tohle je přeci jen něco jiného. Toto je myšleno jen na drobné spotřebiče. Připojovat na to deset vysavačů či rychlovarných konvic by snad nikoho nenapadlo:-)


RET

Odladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019