RC soupravu Mars 433 jsem stavěl souběžně se svým RC modelem jednokanálového auta Mars INDOCAR. K jeho ovládání jsem původně chtěl použít svého starého originálního Marsa (na 40,68 MHz), ale nakonec jsem se rozhodl, že si RC soupravu také postavím. Chtěl jsem napodobit hlavně jednotlačítkový vysílač původní soupravy MARS Standard. Můj originální TX Mars II s pseudoproporcionální pákou vypadá už moc moderně (byť byl uveden na trh v roce 1975). Svou RC soupravu jsem nazval Mars 433, aby odkazovala na původní Mars.
![]() Originál TX Mars II a RX Mini |
![]() TX Mars II a TX Mars 433 |
Ke stavbě svého RC jednokanálu jsem použil hotové a hlavně levné (cca á 50,- Kč) TX a RX moduly pracující na frekvenci 433 MHz. Výroba soupravy tak byla velmi rychlá a snadná. Moduly jsou z HADEXu: vysílač ZF1 a přijímač ZR06A. Moduly je nutné spárovat tak, že se na obou modulech (RX a TX) nastaví stejná adresa. K tomu účelu jsou na modulech propojky. Každý adresový vstup je možné nastavit na Low (GND), High (+5V), nebo Float (nezapojený). Já zatím ponechal vše Float.
![]() Vysílací modul ZF1 |
![]() Přijímací modul ZR06A |
Výhodou těchto modulů je, že kromě VF části obsahují také kodér (vysílač) a dekodér (přijímač). Ve vysílači je kodér SC2262, což je SMD verze známého PT2262. Přijímač obsahuje dekodér PT2294. To je divné, protože ke kodéru PT2262 byl určen dekodér PT2272 a naopak k dekodéru PT2294 by měl být kodér PT2264. Nicméně to spolu funguje, tak jsem to neřešil. Datasheety všech zmíněných obvodů, obsahující doporučená zapojení DO, přikládám v ZIParchivu níže. Uvedené moduly umožňují relizovat dálkové ovládání se 4 neproporcionálními kanály. Což by pro autíčko bylo ideální, ale já pokušení odolal a postavil jsem opravdu jen "jednokanál".
Moduly pro 433 MHz, kodéry a kodéry PT22xx
Moduly nemají externí antény, a tak byl dosah soupravy jen malý. Pro ježdění kolem nohy v "pokoji" to bohatě stačí, nicméně jsem později doplnil spirálovité antény zhotovené podle návodů na netu. Příklad takové antény je níže. K výrobě jsem použil můj oblíbený drátek z UTP kabelu. Plný dosah jsem zatím neměl důvod zkoušet. Na parkovišti, kde jezdím, jsem ale žádné ztráty signáu nezaznamenal. Dosah takové soupravy se asi nedá srovnávat s klasickým modelářskými RC soupravami. Čili na letadla lze zapomenout, ale na autíčko, nebo bazénovou lodičku to v pohodě stačí.
Doporučený tvar antény pro moduly 433 MHz
Vysílací TX modul ZF1 obsahuje 4 vstupy, které lze nastavovat na Low či High. Podle toho se pak nastaví příslušné výstupy přijímacího RX modulu. Já ponechal všechny vstupy připojené na High a klíčovací tlačítko jednokanálu jen připíná napájení TX modulu, takže vysílač v klidu neodebírá žádný proud a nepotřebuje vypínač napájení. Vysílač je napájen z destičkové 9V baterie. Jeho konstrukce už nemohla být jednodušší. Celý vysílač je vestavěn do plastové krabičky se zakulacenými rohy. Krabička připomíná krabičku původního vysílače Mars Standard. V krabičce je vytvořena přihrádka pro baterii 9V pomocí vlepené přepážky z plastové desky tl. 4 mm s vyvrtanými vylehčovacími otvory. Baterie je proti posunu zajištěna kouskem pěnové hmoty z balíkové výplně. Stejný materiál tvoří i "držák" TX modulu. Kostka pěny je vlepena do krabičky a modul je k ní přitažen plastovou stahovací páskou. Vše je lepeno tavným lepidlem.
![]() Zapojení vysílače Mars 433 |
![]() Vnitřek vysílače Mars 433 |
Kompletní přijímač je na čínské vrtané univerzále 5x7 cm a kromě vlastního RX modulu ZR06A obrahuje také stabilizátor LF05, vybavovací relé DPDT spínané přes tranzistor BC337 a elektroniku serva ("servozesilovač") - omezovací odpory a diody. Přijímač je napájen ze společného zdroje pro pohon (aku 7,2V/2Ah) přes low-drop stabilizátor LF05, neboť vyžaduje poměrně přesné napětí 5V. Jeden RX modul jsem při testech omylem připojil na Pb aku 6V přímo a odprásknul jsem ho. Jelikož jsem měl vhodné DPDT relé pouze na 6V, je toto spínáno přímo z napětí baterie přes srážecí diodu. RX modul je z výroby opatřen klasickými piny, takže na desku stačilo jen připájet dutinkovou lištu, do které se modul zasouvá. Jelikož jsem nenašel zatižitelnost výstupů dekodéru PT2294, je výstupní ovládací relé spínáno tranzistorem BC337. Sice jsem někde zahlédl informaci, že by to šlo i napřímo, ale nechtěl jsem to riskovat. Jako výstup signálu z dekodéru je využit výstup kanálu 0, ale šlo by to i jinak - a sice použít výstup VT, který je aktivní (v High) vždy při korektním příjmu paketu. Já výstup VT nakonec využil k připojení kontrolní LED (světýlka já rád:-)) pro ověření správného přenosu signálu.
![]() Zapojení přijímače Mars 433 |
![]() Přijímač Mars 433 v modelu |
Jelikož přijímač "končí" relátkem s dvojitým přepínacím kontaktem (DPDT), lze použít libovolný vybavovač (servo). Od elektromagnetu, přes špagomatik, po dvojčinné "bang-bang" servo, jako je v INDOCARu.
Největším problémem při ježdění s INDOCARem se ukázalo být chytání rozjetého modelu za účelem jeho vypnutí:-) Proto jsem se rozhodl realizovat automatické vypnutí pohonu při delším stavu bez signálu, kdy je model v neřízené zatáčce. Toto řešení bylo pěkně popsáno třeba v Modeláři 12/88, ale bylo známé a používalo se daleko dříve. Zmínku o tomto principu jsem našel již v AR 7/56. Řešení z Modeláře 12/88 pracuje takto: každý aktivní impuls z přijímače nabíjí časovací kondenzátor. Nabitý kondenzátor udržuje přes dvoutranzistorový zesilovač vypnuté pomocné relé pohonu. Pokud po určitý čas žádný impuls nepřijde, kondenzátor se vybije, relé sepne a svým rozpínacím kontaktem odpojí pohon modelu. Toto konkrétní zapojení je ale uzpůsobené pro výstupní PNP tranzistor originálního přijímače Mars a navíc vyžaduje kondenzátor s velkou kapacitou (8G). Úprava na dvojčinný výstup z PT2294 a snížení potřebné hodnoty časovacího kondenzátoru je sice možná, ale vyžádá si další tranzistory.
![]() Aut. vypnutí pohonu z Modeláře 12/88 |
![]() Aut. vypnutí pohonu s NE555 |
Proto jsem realizoval doplněk trochu jinak: s integrovaným obvodem NE555. Zapojení funguje obráceně. Impulsy z přijímače udržují kondenzátor (100uF) vybitý. Pokud impulsy přestanou přicházet, kondenzátor se začne nabíjet a po nastavené době se NE555 překlopí, relé sepne a odpojí motor INDOCARu. Jedinou nevýhodou je to, že po zapnutí RC vybavení nezůstane pohonný motor stát, jako u řešení z Mo 12/88 (ale i tam jen v případě, že kondenzátor je zcela vybitý), ale na pár sekund se roztočí. Po nastavené prodlevě bez signálu se vypne. Pak můžeme model položit na zem a rozjet ho až vysláním prvního signálu. Prodlevu, po které se bez přítomnosti signálu motor vypne, je nutné nastavit tak, aby se model stihl v neřízené zatáčce alespoň otočit o 180° (raději 270° a více). Ve svém zapojení mohu prodlevu doladit trimrem v rozmezí cca 4-7 sec (T=1,1xRxC).
![]() Modul vypnutí pohonu s NE555 |
![]() Modul vypnutí pohonu v modelu |
Doplněk je postaven na samostatné destičce (opět univerzála 5x7 cm) a v modelu je umístěn pod přijímačem. Relé je spínáno přímo z výstupu NE555 a musí být zvoleno tak, aby tento výstup nebyl přetěžován (max. 200 mA u standardního 555). Odpojení motoru pohonu je zcela záměrně realizováno rozpínacím kontaktem relé. Při běhu motoru je tedy relé vypnuté. Sepnutím relé se motor vypne. Doplněk je připojen na stejný výstup z dekodéru PT2294, jako relé serva.
Kromě pohodlného automatického vypnutí pohonného motoru při ukončení jízdy toto řešení chrání i při ztrátě signálu (Fail Save). Integrovaný obvod NE555 byl navržený v roce 1970 a uvedený na trh 1971. Sice v té době u nás asi nebyl k mání, ale dobové to určitě je.
Vím, že ta moje elektronika vypadá dost prasácky. Uvědomuji si to a stydím se za to. Ale já když se věnuji nějaké "mechanické" výrobě, tak mě absolutně nebaví dělat elektroniku a naopak. Takže vždy jedno, nebo druhé, brutálně odfláknu...
Modulů pro pásmo 433 MHz existuje celá řada. V HADEXu měli ještě tyto dvě sady (TX + RX), ale nezkoušel jsem je. Tyto moduly obsahují pouze VF části a kodér + dekodér se musí připojit externě. Ale pro 1-kanál by to možná šlo i bez nich.
![]() Jiné moduly pro 433 MHz |
![]() Jiné moduly pro 433 MHz |
Jelikož bych rád svou původní RC soupravu Modela Mars někdy opět zprovoznil, dávám si sem (hlavně kvůli sobě) odkazy na články z Modelářů, kde se o Marsu psalo:
12/68, 1/69 - malá zmínka o přijímači Mars
5/69, 2/70 - představení soupravy Mars Standard
4/70 - schéma Mars Standard
10/75 - představení TX Mars II - "slabá náplast na modelářskou duši, toužící pro proporcionální soupravě:-)"
12/79 - zapojení RC soupravy Mars II
12/80 - vylepšení vysílače Mars II
10/84 - úprava RC soupravy Mars na 2-kanálové řízení
12/88 - úprava soupravy Mars Standard (odpojování pohonu)
Bohužel nemám zapojení vysílače TX Mars II s pseudoproporcionálním multivibrátorem, tak alespoň přikládám odkazy na schémata multivibrátorů z jiných vysílačů té doby, publikovaných v Modeláři:
12/68 - vysílač RC-1 (multivibrátor)
5/77 - článek Polská národní
V PDF níže jsou naskenovány originální manuály k soupravě Mars II. Je tam i schéma zapojení, ale pouze provedení Standard.
Originální Mars INDOCAR představený před 50 lety.
Můj Mars INDOCAR postavený podle původního plánu po 50 letech.
Publikováno: 7/2022