HOME

Logitronik 02

a jeho mírné (neinvazivní a vratné) vylepšení



Své první digitální krůčky jsem dělal prostřednictvím stavebnice Logitronik 01, který jsem dostal jako vánoční dárek. Když se pak objevil Logitronik 02, pochopitelně jsem po něm zatoužil, ale jeden prozíravý pán to našim tenkrát rozmluvil, že prý nuladvojka nepřináší nic nového. To se tenkrát objevovalo i v časopisech. Bylo to opravdu velmi prozíravé. Pořídil jsem si nakonec stavebnici Adam Elév, ve které bylo nepájivé pole (snad první u nás prodávané) a byla to mnohem lepší investice, než mírný pokrok v mezích zákona v podobě tehdy předraženého Logitroniku 02... Svůj Logitronik 01 jsem nakonec trochu vylepšil a používal společně s nepájivým polem Adam Elév. To byla nedostižná kombinace a daly se zkoušet věci! Jen nevím, kde chudák skončil...


Logitronik 02
Logitronik 02
Logitronik 02
Logitronik 02


Přesto mi to nedalo, a když se na Aukru jeden Logitronik 02 objevil, po desítkách let jsem usoudil, že ho musím mít a tak ho tedy mám:-) Jen tak z nostalgie, dlouho si hrát určitě nebudu:-) Přesto jsem se neubránil spekulacím, co by bylo kdyby... Kdyby výrobce přidal alespoň ještě 1 LEDku a spínač, protože vole 4 bity. Ale hlavně kdyby výrobce namísto patice DIL14 se druhým 7400 osadil třeba jen prázdnou patici DIL16 a k tomu přiložil pár papírových výseků z nichž by si zájemci vyrobili masky s popisem pinů různých integrovaných obvodů. Tak by nejen ušetřil, ale využitelnost stavebnice by podstatně vzrostla. Co na tom, že by tam nebyl druhý integrovaný obvod. Však každý by si poradil a nějaký si sehnal. Z tehdy relativně dostupných mě napadají 7474, 7475, 7490/93, 74121/123, nějaké ty JK klopáky 747x a posuvné regitry 749x... Pohrát si s těmito obvody by bylo jistě mnohem přínosnější, než druhá a víceméně zbytečná čtveřice hradel NAND. Dokonce by se daly použít i analogové obvody a třeba i známý NE555. Pochopitelně by součástí manuálu musely být příklady zapojení alespoň s těmi nejprofláklejšími obvody (7474, 7493...). Myšlenka na tyto masky se objevila ještě před Logitronikem 02 jakožto vylepšení Logitroniku 01 v časopise VTM zkraje 80. let.


Logitronik 02
masky IO pro Logitronik 02
Logitronik 02
masky IO pro Logitronik 02


Ještě, že alespoň ten druhý 7400 byl již z výroby v patici DIL14. Nedalo mi to a pár těch masek jsem si pro Logitronik 02 nakonec vyrobil. V přiloženém PDF souboru naleznete mustr takové masky. Stačí vytisknout, popsat dle zamýšleného integráče a používat. Já si je po popsání ještě zalaminoval, aby byly pevnější. Předkládaný vzorek mi na Logitroniku sedí jak prdel na hrnec. Jen bacha na to, že integrované obvody a tedy i patice jsou v Logitroniku 02 orientovány klíčem dolů! Úprava je navíc neinvazivní a vratná, takže historická hodnota Logitroniku 02 nijak neutrpí. Na následujícím obrázku je v původní patici DIL14 osazen čítač 7493 a realizováno zapojení hradlovaného oscilátoru s 3-bitovým čítačem (s inverzní indikací) a nulováním:


Logitronik 02
Logitronik 02 s maskou pro 7490/93
Logitronik 02
Hradlovaný AKO a čítač se 7400 a 7493


Logitronik 02
Zapojení hradlovaného oscilátoru a 3-bitového čítače s nulováním

Namísto jednoho kondenzátoru 500uF je lepší zapojit dva do série. Výsledná kapacita bude 250uF a blikání není tak pomalé. Také je možné namísto odporu 1K zapojit kombinaci 470R sériově s paralelní kombinací potenciometru 25K a odporu 1K. Bude tak možné v jistých mezích řídit rychlost čítání. Ověřeno.

Ještě poznámka k propojovacím drátkům. Stejně jako v případě zapojování na nepájivých polích jsem na vzorové zapojení na svém Logitroniku 02 použil nastříhané dráty z UTP kabelu. Takto vylepšený Logitronik 02 by těm úplným začátečníkům v číslicové technice klidně ještě mohl posloužit. Podle mě tedy více, než Arduino, které by mělo být až dalším v pořadí. Ale bacha! Musí se jednat o zachovalý kousek bez zoxidovaných pružinek! I tak je nutné očistit co se dá: kontakty spínačů, bateriového držáku, odizolované konce starých propojek, apod. Opět mohu doporučit netkanou textilii, viz. článek o nepájivých polích. Také doporučuji vyměnit LED, protože ty staré teslácké moc nesvítily. Hlavně ty červené (ověřeno na 3 kusech Logitroniku). Výměna je neinvazivní, jsou jen zespodu zaklesnuty do pružinek. K napájení je pochopitelně nejlepší síťový zdroj, třeba ve formě stabilizovanéno adaptéru 5V (pak se nezapojuje ta sériová dioda v plusové větvi).


Maska pro Logitronik 02


POZOR! PDF je nutné tisknout v měřítku 1:1, tedy musíte vypnout "Přizpůsobení velikosti na stránku"


Popsanou úpravu lze pochopitelně realizovat i na Logitroniku 01, ale tam je nejprve nutné nainstalovat patici namísto napevno přiletovaného integráče 7400. I tak to ale nedává moc smysl, protože s jedním IO toho fakt moc nevymyslíte... Původní článek článek z VTM 7/1983 je níže. Masky z 02 na verzi 01 nepasují a je nutné je upravit (hlavně rozšířit). Patici je pochopitelně možné nainstalovat i na místo prvního 7400 v Logitroniku 02. Tam jsou obě masky stejně veliké. Tím by se možnosti této stavebnice dále hodně rozšířily. Jen je vhodné odstranit zespodu propojku z pinu 7 na zem (je pouze u prvního IO).


Úprava Logitroniku 01 dle VTM 7/83
Úprava Logitroniku 01 dle VTM 7/83
Úprava Logitroniku 01 dle VTM 7/83
Masky pro Logitronik 01 dle VTM 7/83



Publikováno: 12/2021    



« RET          ↑ TOP ↑          HOME