Nouzová logická sonda TTLTak a je to tady zase. Zase jsem si odpálil svou vymazlenou logickou sondu. Za posledních několik let už potřetí. A japato? Stane se to vždy, když bastlím a napájím bastl ze zdroje pro PMI-80. A pak prostě v nestřeženém okamžiku připojím sondu na 12V... Většinou mě na to upozorní až nepřiměřeně (ale jinak krásně - světýlka já rád:-)) zářící segmentovka. Jenže to už je pozdě. Všechny integráče uvnitř jsou kaput. Po druhém fo-pa jsem osadil zenerku 5V1. Jenže ta pomůže jen pokud máte napájení jištěný nějakou manuální pojistkou. Nikoliv v případě 7812 bez pojistky. Ten ji odhulí cobydup a integráče vezme sebou:-) A protože do výměny třech IO a segmentovky, notabene na univerzále, se mi hnedka nechce a bez sondy to prostě nejde, rozhodl jsem se postavit si alespoň takovou nouzovku. A musím říci, že mě docela překvapila.

Zapojení této "nouzové" sondy je z VTM 3/1987 a měl jsem ho na paměti už dávno. Jenže tehdá jsem tranzistory pochopitelně pohrdal a v té době už jsem dávno měl svou "plně digitální" sondu s opravdickým integrovaným obvodem MH7400 (viz. níže). Nicméně po letech jsem se k tomuto zapojení milerád vrátil. Sonda je opravdu jednoduchá a je postavená z pouhých tří tranzistorů. Žádný integráč a tudíž je pravděpodobné, že nechtěné připojení na 12V přežije, stejně jako vždy přežil tranzistorový vstup mé vymazlenky:-)


Nouzová logická sonda TTL
Originální zapojení sondy
Nouzová logická sonda TTL
Moje zapojení


Sondu jsem postavil přesně podle návodu. Jen odpor R4 u LED jsem dal 220R. Tranzistory jsou BC547. Na vstup napájení jsem připojil antiparalení diodu 1N4007 jako symbolickou ochranu proti přepólování. Dále jsem tam dal malý elyt 2u2 a také ještě jednu malou žlutou LED s odporem 680R. Sonda totiž původně má jen dvě LED - zelenou pro indikaci log. 0 a červenou pro indikaci log. 1. Neurčitý stav sonda indikuje tak, že nesvítí nic. A to je právě problém, protože nemáme žádnou kontrolu, že sonda je pod napětím. Proto jsem přidal třetí LED, která slouží jako kontrolka napájení.

Sondu jsem postavil na kousku vrtané univerzálky a vestavěl do čiré krabičky od nějakých "ťikťaků". Hrot je z kousku měděného plného elektrikářského drátu o průřezu 2,5 mm2. Špička je upravena pilníčkem. Drát prochází plošňákem (jedna z dírek je převrtaná na průměr 2,5 mm) a dole je zahnut o 180° a připájen. K napájení slouží kousek malé dvoulinky s minikrokosvorkami. To je celé. Za pár desítek minut bylo hotovo. Ještě na hrot navléknu kousek izolační bužírky, abych si někde zbytečně neštrejchnul.


Nouzová logická sonda TTL
Nouzová logická sonda TTL
Nouzová logická sonda TTL
Nouzová logická sonda TTL


Nouzová sonda mě mile překvapila svými parametry. S použitými součástkami je rozhodovací úroveň pro log. 0 cca 0,7V a pro log. 1 cca 2V. Zatímco zelená LED po překročení 0,7V ihned zhasne, červená LED se plynule rozsvěcí od cca 1,7V. Ovšem až od těch 2V je svit takový, že to lze považovat za log. 1. Svit pak dále zesiluje do cca 2,5V, takže lze v tomto rozmezí testovat i "sílu" testované logické jedničky:-) Kdo by chtěl mít sondu přesnější, musí si pohrát s odporovými děliči. Ale podle mě je to zbytečné. Svůj účel sonda splní i tak. Vstupní proud do hrotu jsem neměřil, ale je jisté, že sonda zatěžuje měřený vývod podstatně méně, než moje historická sonda s MH7400 (viz. níže). Výše popsanou tranzistorovou sondu tedy mohu s klidným srdcem doporučit!

Poznámka: jak si jednoduše otestovat rozhodovací úrovně logické sondy TTL jsem naznačil na stránce o vymazlené sondě.Historická logická sonda TTL


Mám ještě jednu sondu. Je vskutku historická. Stavěl jsem ji jako základoškolák někdy v 80. letech a bohužel už nevím, podle čeho. Už to vím. Bude to asi sonda č.1 popsaná v článku 7x logická sonda v Konstrukční příloze (ročence) Amatérkého radia 1985. Zjistil jsem to během opravy vymazlenky. Základem je integrovaný obvod MH7400. Dále jsou v sondě nějaké diody (germaniové), odpory a 3 LED. Sonda indikuje i neurčitý stav. Hrot je z mosazného "tvrdopájecího" drátu o pr. 4,0 mm a pro připevnění jsem na něj vlastnoručně vyřízl závit M3:-) Sondu jsem před pár lety "zrepasoval" a dosud používal jako nouzovou, ale má to háček. Sonda dost zatěžuje měřený pin a třeba pullup 4K7 na vstupu klasického TTL obvodu tvrdě stáhne do zakázaného pásma, zatímco výše popsaná tranzistorová sonda spolehlivě indikuje log. 1. Přesto mi tato sonda dobře sloužila (a vlastně dodnes slouží, protože i to velké zatížení se někdy hodí) v mých počátečních krůčcích při poznávání číslicové techniky.


Historická amatérská sonda s MH7400
Historická amatérská sonda s MH7400


K mé historické sondě ještě jednu věc. Krásně totiž ilustruje, jak těžké to tehdy mladý bastlíř měl se sháněním součástek. Pozorně se podívejte na odpory, zvláště ten jeden obrovský. Jsou ze smetiště, z vyhozených televizí a rádií. Natahal jsem toho domů moc a postupně vyletovával, co se dalo. Až teprve relativně nedávno jsem tyhle zásoby s těžkým srdcem vyhodil:-) Ono ale sehnat i třeba ten MH7400 byl opravdový kumšt. Ale pořád to nic nebylo oproti shánění LED. Červených bodovek bylo dost, ale rozptylky a ještě různých barev? Pche! To dnešní mládež nepochopí:-) Taky jsou v té sondě tři LED a každá jiná: červená bodovka v červeném pouzdře, zelená rozptylka v mléčném pouzdře a žlutá rozptylka ve žlutém pouzdře. Sehnat je, byla fakt fuška:-) A to měly původně ještě každá jiný tvar a velikost, ale to se mi nakonec podařilo sjednotit:-)RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019