Preliminary!

ROM Cartridge pro EPSON HX-20Použitá paměť je AM29F040 (512KB), která poskytuje celkem 16 bank á 32KB (více HX-20 neumí adresovat). Cartridge je postavena podle zapojení publikovaného v originální technické dokumentaci k HX-20. Je pouze opraveno číslování vývodů 74HC393 a je také vynechán původní napájecí obvod pro EPROM. Tento napájecí obvod sestával ze zvyšujícího měniče, za kterým byl lineární stabilizátor 7805(!), který napájel pouze EPROM. Vstupem do měniče bylo přímo napětí z baterie Epsonu a měnič se zapínal pouze, když bylo s EPROM pracováno. Ostatní obvody (typu HC) v cartridgi byly trvale napájeny přímo z +5V okruhu počítače. Ve svém zapojení jsem měnič i stabilizátor vypustil a paměť napájím také trvale z +5V počítače. Toto je ospravedlnitelné, neboť používám paměť typu CMOS FLASH a ta je oproti původně uvažovaným HMOS EPROM přeci jen podstatně méně žravá. A také od Epsona nevyžaduji původně deklarovanou výdrž 50 hodin provozu na NiCd 4-článek 4,8V/1800mAh...:-)

Signál, který měl zapínat měnič pro EPROM jsem nakonec vyvedl na LEDku (světýlka já rád:-)), kterou ve schématu označuji jako BUSY. Signalizuje, kdy je paměť čtena. Je to užitečná optická kontrola nahrávání a jeho ukončení a také je to působivé při listingu seznamu programů příkazem FILES. Ten měnič z toho neustálého zapínání a vypínání musel bejt normálně na prášky...:-)


ROM Cartridge pro EPSON HX-20
ROM Cartridge pro EPSON HX-20
ROM Cartridge pro EPSON HX-20
ROM Cartridge pro EPSON HX-20


ROM Cartridge pro EPSON HX-20
ROM Cartridge pro EPSON HX-20
ROM Cartridge pro EPSON HX-20
ROM Cartridge pro EPSON HX-20

Schéma zapojení vzniklo úpravou původního zapojení ze skenované dokumentace. Ponechal jsem tam i ty napájecí vedení k jednotlivým integrovaným obvodům, které se běžně nekreslí. I tak je to schéma snad jasné, jednoduché a srozumitelné. K přepínání bank paměti slouží klasický binární otočný přepínač. Sice by se to dalo udělat čistě elektronicky (stejně, jako u MEGAmodulu k PMD-85), ale toto je nejjednoduššní řešení. Jako konektor pro připojení k HX-20 slouží klasická jumperová kolíková lišta 90°. Použití obvodů typu HC (CMOS) je zde nutné nejen z úsporných důvodů, ale též kvůli logickým úrovním. Je z nich totiž sestaven celý HX-20. Vzhledem k tomu, že pro adresování i čtení dat se používá výhradně sériová synchronní komunikace, není nahrávání programů do počítače žádný velký fofr. Zvláště, když vezmeme v úvahu, že CPU Epsonu běží na 614 kHz. Ale oproti patlání se s (mikro)kazetou je to fakt pohoda:-)

Uzemění signálů 1 a 2 na konektoru mikrokazeťáku signalizuje počítači, že je připojená ROM Cartridge a nikoliv magnetofon. Díky tomu není nutné u souvisejících příkazů FILES a LOAD v BASICu zadávat parametr "PAC0:". Ten je nutný pouze u příkazu RUN. Viz. popis na konci následujícího PDF.Seznam programů v ROM Cartridge


Seznam programů v ROM Cartridge

Vlastní software zatím nepřikládám, neboť zdaleka nemám vše otestované.


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2018