ROM Cartridge pro EPSON HX-20Přestože moc nemusím takové ty hotové "domácí" hračkoidní osmibity z éry 80. let a raději se věnuji starším, primitivnějším ale poctivějším strojům, existuje pochopitelně pár vyjímek. Patří k nim i EPSON HX-20. Jednak to není domácí hračkoidní srágora a druhak jsem měl tu čest ho koncem 80. let mít pár dní doma k dispozici. A na to se nezapomíná. Takže když se před časem naskytla možnost si jeden kousek v pěkném stavu pořídit, neváhal jsem. Jelikož na něj není moc softwaru, pochopitelně mě hraní s touhle nádhernou věcičkou brzy omrzelo a začal jsem přemýšlet, jak si k němu něco ubastlit. Nejprve jsem si postavil sériový kabel a vyzkoušel přenos Basicovských programů z PC do HX-20. Ale to pravé ořechové nastalo, až když jsem v dokumentaci nalezl možnost zaměnit vyndavací a zas tam dací mikrokazeťáček za jakousi ROM Cartridgi a hlavně její schéma zapojení a také způsob ukládání programů v ní a popis "přenosového" protokolu pro jejich načítání do počítače. To jsem prostě musel vyzkoušet...

Ještě malá zmínka o té dokumentaci. Je jí na netu poměrně dostatek a dá se volně stáhnout. Je to zajímavé, protože se jedná o japonský stroj, a když člověk slyší, jak sharpisti brečí, že Japončící se o materiály k Sharpům nechtějí dělit... Asi to bude tím, že HX-20 byl míněn jako těžce byznysový stroj s ambicemi rozšířit se po celém světě. A tady své úvahy přeruším, přesto, že se mi chce něco říct. Kucíí šarpácký:-))

Ale vraťme se k ROM Cartridge. Podle dokumentace umí HX-20 adresovat v cartridgi maximálně 32KB a tedy přichází v úvahu maximální použitelná EPROM typu 27256. Jenže tam by se toho moc nevešlo, takže jsem použil "půlmegovou" Flash 29F040, která poskytuje celkem 16 bank á 32KB. Banky se přepínají ručně pomocí otočného binárního přepínače. Sice by se asi dalo udělat nějaké elektronické přepínání ve stylu mého MEGAmodulu pro PMD-85, ale vyžadovalo by to softwarovou podporu z Epsona, cartridge by byla složitější a hlavně by měla větší spotřebu. A právě spotřeba je alfou a omegou celého HX-20.

Cartridge je postavena podle zapojení publikovaného v originální technické dokumentaci k HX-20. Je pouze opraveno číslování vývodů 74HC393 a je také vynechán původní napájecí obvod pro EPROM. Tento napájecí obvod sestával ze zvyšujícího měniče, za kterým byl lineární stabilizátor 7805(!), který napájel pouze EPROM. Vstupem do měniče bylo přímo napětí z baterie Epsonu a měnič se zapínal pouze, když bylo s EPROM pracováno. Ostatní obvody (typu HC) v cartridgi byly trvale napájeny přímo z +5V okruhu počítače. Ve svém zapojení jsem měnič i stabilizátor vypustil a paměť napájím také trvale z +5V počítače. Toto je ospravedlnitelné, neboť používám paměť typu CMOS FLASH a ta je oproti původně uvažovaným HMOS EPROM přeci jen podstatně méně žravá. A také od Epsona nevyžaduji původně deklarovanou výdrž 50 hodin provozu na NiCd 4-článek 4,8V/1800mAh...:-)


ROM Cartridge pro EPSON HX-20
Schéma zapojení ROM Cartridge
ROM Cartridge pro EPSON HX-20
Zapojení binárního přepínače

Schéma zapojení vzniklo úpravou původního zapojení ze skenované dokumentace. Ponechal jsem tam i ty napájecí vedení k jednotlivým integrovaným obvodům, které se běžně nekreslí. I tak je to schéma snad jasné, jednoduché a srozumitelné. K přepínání bank paměti slouží klasický binární otočný přepínač. Jako konektor pro připojení k HX-20 slouží klasická jumperová kolíková lišta 90°. Zapojení jsem pochopitelně zrealizoval na kousku univerzálky. Použití obvodů typu HC (CMOS) je zde nutné nejen z úsporných důvodů, ale též kvůli logickým úrovním. Je z nich totiž sestaven celý HX-20. Vzhledem k tomu, že pro adresování i čtení dat se používá výhradně sériová synchronní komunikace, není nahrávání programů do počítače žádný velký fofr. Zvláště, když vezmeme v úvahu, že CPU Epsonu běží na 614 kHz. Ale oproti patlání se s (mikro)kazetou je to fakt pohoda:-)

Signál, který měl zapínat měnič pro EPROM jsem nakonec vyvedl na LEDku (světýlka já rád:-)), kterou ve schématu označuji jako BUSY. Signalizuje, kdy je paměť čtena. Je to užitečná optická kontrola nahrávání a jeho ukončení a také je to působivé při listingu seznamu programů příkazem FILES. Ten měnič z toho neustálého zapínání a vypínání musel bejt normálně na prášky...:-)

Uzemění signálů 1 a 2 na konektoru mikrokazeťáku signalizuje počítači, že je připojená ROM Cartridge a nikoliv magnetofon. Díky tomu není nutné u souvisejících příkazů FILES a LOAD v BASICu zadávat parametr "PAC0:". Ten je nutný pouze u příkazu RUN. Viz. popis na konci PDF seznamu programů, které jsem do cartridge zatím nacpal.


ROM Cartridge pro EPSON HX-20
ROM Cartridge pro EPSON HX-20
ROM Cartridge pro EPSON HX-20
ROM Cartridge pro EPSON HX-20Software pro ROM Cartridge

Jedna věc je vyrobit hardware ROM cartridge a druhá věc je naplnit ji softwarem. Bohužel toho k Epsonu HX-20 mnoho není. Byl to byznysový stroj a víceméně se předpokládala zakázková tvorba softu pro konkrétní účely konkrétního byznysmena. Her a jiného zábavního softu opravdu moc nebylo. Přesto se mi podařilo na netu něco poshánět a tak je nakonec moje cartridge slušně zaplněná. Ze 16 bank jich mám víceméně obsazených 13. Všechno to jsou programy v Basicu, ale zdaleka ne u všech mám tušení k čemu slouží a jak se ovládají. Binárku pro půlmegovou paměť naleznete v ZIPu níže spolu se seznamem všech programů v PDF. Na konci PDF se seznamem programů je také uveden způsob práce s cartridgí z prostředí Basicu.


Software pro ROM Cartridge HX-20Finální provedení ROM Cartridge

Jelikož stejný stroj vlastní i EC1045, rozhodl se můj prototyp dotáhnout do stavu finálního produktu. Připravil parádní desku, kde je dokonce pomocí jumperů možné volit mezi použitou pamětí Flash 29F040 a Eprom 27C040. A nejen to. Petr připravil i podklady pro 3D tisk krabičky. Obojí je na následujících obrázcích. Prototyp krabičky sice vyžadoval drobnou úpravu pilníkem a také filament nebyl, co se barvy týká, zvolen optimálně (prostě se tisklo tím, co bylo k dispozici), ale jinak je to paráda. Model pro 3D tisk je již upravený a při použití té "epsoňáské" barvy filamentu bude cartridge vypadat jako originál. Tedy ještě musím sehnat o 5 mm kratší šrouby M3:-)


ROM Cartridge pro EPSON HX-20
Finální ROM Cartridge
ROM Cartridge pro EPSON HX-20
Finál a prototyp


ROM Cartridge pro EPSON HX-20
Deska a díly krabičky
ROM Cartridge pro EPSON HX-20
ROM Cartridge a mikrokazetáček


ROM Cartridge pro EPSON HX-20
ROM Cartridge pro EPSON HX-20
ROM Cartridge pro EPSON HX-20
ROM Cartridge pro EPSON HX-20Další stránky o HX-20 na Nostalcomp.cz:

Výměna akumulátorů v HX-20
Sériový kabel pro připojení HX-20 k PC


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019