Výměna akumulátorů v EPSON HX-20Krátce poté, co jsem se po letech opět setkal s legendárním "1. notebookem na světě" - EPSONem HX-20, který mi již říká pane, mi v něm klekla baterie. Byla zřejmě původní a po těch více jak 30. letech se nebylo čemu divit. Naopak se bylo možné divit, že vůbec ještě alespoň chvilku udržela celý počítač v chodu. A jelikož se důrazně nedoporučuje používat HX-20 bez akumulátorů (zejména s původním nestabilizovaným adaptérem), musel jsem situaci řešit výměnou akupacku. Akumulátory v počítači totiž zároveň plní funkci stabilizátoru napětí, takže připojení nestabilizovaného adaptéru (jako je ten originální) s vyšším napětím vede ke zničení počítače!

Naštěstí je výměna poměrně snadná. Stačí zakoupit akumulátory typu subC s páskovými vývody a sestavit z nich nový akupack. Potřeba jsou 4 články, aby výsledné napětí bylo 4,8V s kapacitou cca 1800mAh. Podle originální dobové dokumentace na tento akupack vydržel Epson HX-20 neuvěřitelných 50 hodin provozu! Při pomyšlení na současné notebooky zamačkávám slzu v oku. To jsme to s tím konzumem dopracovali...

Na následujících obrázcích je vidět původní akupack (ten červený), nachystané nové články Panasonic subC 1900mAh a také "nouzový" akupack se čtveřicí článků AA, se kterým jsem počítač jistou dobu provozoval.


Akupack EPSON HX-20
Akupack EPSON HX-20
Akupack EPSON HX-20
Akupack EPSON HX-20

Velikost akumulátorů subC je sice téměř totožná s originálními články, ale úplně totožná zřejmě nebude. Články v původním izolačním obalu se totiž do šachty v počítači nevejdou. Je nutné články sloupnout a odizolovat něčím tenčím, než je původní obal. Nebo alespoň zcela sloupnout dva a dva ponechat, jak je vidět z obrázků níže. I tak jde nový akupack do šachty ztuha, ale rvát se tam opravdu nemusí, to bych nesnesl:-) Nicméně nic jiného na trhu není, takže subC je asi jediná možnost. Připojovací kablík s konektorem je z původního akupacku.


Akupack EPSON HX-20
Akupack EPSON HX-20
Akupack EPSON HX-20
Akupack EPSON HX-20

S novým akupackem EPSON HX-20 zase frčí jak za mlada. Funguje jeho dobíjení a prostě vše je tak, jak má být:-)Další stránky o HX-20 na Nostalcomp.cz:

Sériový kabel pro připojení HX-20 k PC
ROM Cartridge pro HX-20


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019