EPROM eraser

aneb mazačka EPROM snadno, rychle, levněS pamětmi EPROM jsem nikdy moc nepracoval. Nebyl důvod. Když už bylo potřeba nějakou epromku smazat, nebo naprogramovat, bylo jednodušší využít služeb někoho, kdo má potřebné vybavení, tedy "mazačku a programovačku". Jenže pak přišel nápad postavit si repliku Petra a do sbírky brouků se nastěhovaly dva epromkové 8748. Ale i bez nich se už řada nevyužitých brouků s okýnkem stávala nepřehlédnutelnou...

Paměti EPROM 2716C (2 KB)

část "sbírky" pamětí 2716

Aby je bylo možné využívat, jen nutné je umět programovat. Jenže aby je bylo možné programovat, je nutné je umět mazat. Jenže kde vzít EPROM eraser? Pochopitelně se dá koupit. Jenže není levný, tedy když se tím nechcete živit. Pak jsou zde různé náhražky, ale zkušenosti s nimi nejsou bůhvíjak pozitivní. Mazání horským sluníčkem spíše vede k upečení brouka, než vymazání jeho paměti a UV tester bankovek na tohle nefunguje vůbec. A pod klasickou zářivkou to prý trvá asi tři roky, což mi i na příležitostné bastlení připadá dost. Naštěstí jsem na netu objevil manuál k mazačce, kterou u nás prodává Conrad i GME a zjistil jsem, že to není nic světoborného. Jen obstarání té UV výbojky vypadalo špatně. Jenže pak jsem doserfoval až sem a bylo rozhodnuto. Postaví se vlastní mazačka! Ovšem, na základě mezitím nasbíraných poznatků (přestaňte se dívat na svítící UV-C výbojku, dokud ji ještě vidíte), bude přeci jen trochu lépe zabezpečená. Takových to věcí já se bojím... Nakonec jsem ani nemusel do akvaristiky (jak doporučuje článek z odkazu), protože jsem zjistil, že ta správná UV germicidní výbojka se dá normálně koupit v "elektře".

Protože jsem nechtěl nakupovat na internetu, pověřil jsem objednáním svého oblíbeného obchodníka s elektroinstalačním materiálem:-) Narvu dělá. A než výbojka dorazí, pustil jsem se do časovače.

Původní nápad odměřit čas mazání tak, že si prostě budu hlídat hodiny byl zavržen. To bych taky mohl mazat několik dní... I druhý nápad spočívající ve využití kuchyňské minutky, nebo "upozorňovadla" v mobilu byl zavržen jako nedůstojný nostalcompu. Bylo rozhodnuto postavit nějaký časovač, který po uplynutí nastaveného času výbojku vypne. Zapojení s NE555 v manuálu k té Conradovské mazačce je sice hezké a jednoduché, ale je to hnusnej analog a na nostalcompu nemá co dělat. Takže byl ze šupliku vyloven starý dobrý AT89C2051 a postavil se časovač. Pochopitelně opět jako rychlovka na univerzálce metodou spojování zvonkovým drátem:

časovač pro EPROM eraser
časovač pro EPROM eraser
časovač pro EPROM eraser
časovač v chodu

Časovač je na dvou deskách. Na jedné je síťový zdroj se stabilizátorem 7805 a dále relé 12V se spínacím tranzistorem. Druhá deska obsahuje vlastní časovač jehož srdcem je jednočipový mikropočítač 89C2051. Časovač se ovládá třemi tlačítky. Zelené je RESET a dělá přesně to, co má v názvu: resetuje procesor a tím i celý časovač (vypne relé a nastaví čas 00). Další tlačítko je SET a nastavuje se s ním čas mazání 5,10,15... až 60 minut (inkrementuje se po 5 minutách). Poslední tlačítko je RUN a spouští odpočítávání. Po dobu odpočítávání je sepnuto relé, které bude ovládat UV výbojku. Zbývající čas je (v minutách) zobrazován na dvoumístném sedmisegmentovém LED displeji se společnou anodou. Zobrazování probíhá v multiplexu (přerušení od interního časovače je každých 1,5 ms). Katody jsou ovládány jednočipem přes dekodér D146D (=7446, BIN to 7-segment). Jediným důvodem pro použití dekodéru bylo to, že jsem ho prostě měl. Opatroval jsem ho od školních let (tehdy to byla vzácnost) a bylo mi líto, že jsem pro něj za posledních 25 let nenašel uplatnění. Tak šel sem:-) Alespoň jsem si trochu ulehčil programování. Časovač dále obsahuje dvě LED pro indikaci stavu STOP (zelená) a RUN (červená). Další LEDky jsou na desce zdroje, světýlka já rád...:-)

K časovači ještě perlička: nedávno jsem stál několikakusovou frontu* v nejmenované prodejně s elektronickými součástkami (to je zajímavé, že jiný kšefty jsou vymetený, ale v součástkárnách jsou fronty furt) a jeden z nakupujících přede mnou** nakupoval dle dlouhého seznamu součástek. Krev se ve mě vařila a když jsem mu nakoukl přes rameno do toho seznamu, viděl jsem rudě. Představte si to! Ten člověk nakupoval součástky na kuchyňskou minutku, jejíž návod měl stažený odkudsi z netu... Taková hrůza! Proboha, kdo dnes může stavět něco tak obyčejného, čeho jsou plné regály a za pár korun! No, přežil jsem to. A teď, po čase, pájím časovač pro EPROM eraser a najednou mi to dojde: stavím kuchyňskou minutku... Ale na svou obranu musím prohlásit, že jsem nestavěl podle návodu a nesháněl součástky dle popisky. Stavěl jsem z toho co jsem, našel v šupleti a tomu přizpůsobil konstrukci:-)

Časovač časuje, lampa je na cestě, tak se může přemýšlet o mechanické konstrukci...

Zde si ještě můžete stáhnout zajímavé informace o mazačkách a mazání pamětí EPROM:

   mazačka EPROM       UV germicidní výbojky NARVA       mazání EPROM

Vysvětlivky:

* Fronta pro mne začíná na počtu 1 ks stojícího nepřítele přede mnou.

** Všichni lidé stojící v libovolné frontě přede mnou se ihned stávají mými úhlavními nepřáteli.


*** Aktualizace: ***

Tak výbojka je doma. Ještě zbývá dořešit jak ji rozsvítit. Tedy předřadník a patice. Můj dvorní dodavatel elektromateriálu to vyřešil následujícím doporučením: "Kup u čongů štyrwatový kuchyňský světlo a vykucháš z toho vše potřebný". Takže tak.

UV výbojka Narva

UV-C germicidní výbojka Narva T5 4W

štyrwatový kuchyňský světlo už je u obchodníka. Jen ho vyzvednout...

******

Svítidlo vyzvednuto. Celkem dobrý. Bude použito tak, jak je. Jen se to dá do nějaké skříňky.

svítidlo 4W

Kuchyňské podlinkové svítidlo 4W

******

EPROM eraser je hotový! Sice původní ideje o vymazleném, nadprůměrně zabezpečeném a v krásné kovové krabičce vestavěném přístroji vzaly tak trochu za své, ale i tak se povedl. Zkrátka jak to chodí, začal tlačit čas. Bylo třeba mazat a programovat a už nešlo dál chodit světem lážo plážo a čekat, jestli člověka do nosu necvrnkne ta správná škatule, do které by se komponenty daly vestavět. Škatule měla být levná (nejlépe zadarmo), ze snadno zpracovatelného materiálu a měla mít rozměry a tvar.... no zkrátka tak akorát. Přemýšlel jsem nad ní na každém kroku. Dokonce jsem o ní přemýšlel i při výměně toneru v tiskárně. A pak se to stalo. Ta krabice od toneru totiž splňovala všechny stanovené požadavky. Jen krátké zaváhání... Bude to z papíru? Tak ať. Je to dobrej papír... :-)) A tak vznikl kartónový EPROM eraser:

EPROM eraser

Karton EPROM Eraser :-)

Teda on vypadá fakt divně, ale je to bytelná konstrukce. Však taky přeměna krabice od toneru na mazačku pamětí zabrala celé dva večery. Vnitřek krabice je vyztužen klecí z 3mm ocelového drátu. Dno je dvojité vyztužené silným kartonem. Vnitřní prostor je rozdělen přepážkou (pochopitelně z kartonu) v poměru cca 2:3. Do většího prostoru jsem vestavěl vlastní světlotěsnou mazací komoru (pochopitelně taky z kartonu) zevnitř vystlanou alobalem (ani foton nazmar). Svítidlo s UV výbojkou je shora zasunuto do výřezu ve stropu komory a v komoře je tak jen samotná výbojka. Bohužel jsem docela spěchal a nepořizoval jsem při stavbě žádné fotky. Musíte vzít zavděk fotkami hotového přístroje. Ale ono na tom nic není...

EPROM eraser

Karton EPROM Eraser :-)

Zbylá část prostoru uvnitř krabice je vyhrazena elektronice. Časovač i zdroj tvoří kompaktní konstrukci na plastovém držáku ohnutého do tvaru L. K propojení všech komponent posloužil kousek čokolády, který je na stejném držáku. Vše je pak přišroubováno do čela krabice. Krabice byla řádně vyztužena lepenkou a v místech šroubů a matic M3 jsou velkoplošné podložky. Ani se to nehne!

EPROM eraser

control panel EPROM eraseru

Dvířka k mazací komoře měla být původně z jiného materiálu, který by zajistil lepší utěsnění. Ale nakonec jsem se rozhodl dodržet konstrukční čistotu a jsou taky kartónová. Jsou na otočném čepu. Protože byl vnitřní prostor mazací komory zbytečně široký, je zúžen pomocí "kolejniček", či spíše mantinelů, vyrobených z odřezků elektroinstalatérské lišty a přilepených obousrannou lepící páskou. Mazané obvody se zapichují do alobalem potaženého polystyrenu, který má tu správnou tloušťku, aby okénka obvodů byla v doporučené vzdálenosti cca 1 palec od výbojky.

EPROM eraser

dvířka mazací UV komory EPROM eraseru

Povšiměte si, prosím, také snahy o umělecký dojem. Například boky krabice nejsou zasaženy lepící páskou. Naopak čela jsou celá vybarvená a propojená lineárním pásem nahoře. Prostě paráda:-)

K eventuální výměně výbojky stačí ostrý nůž a kousek izolepy. Pochopitelně hnědé izolepy, aby nebyla narušena kompozice:-)

První test dopadl výborně. Testovací várka 6 ks stařičkých pamětí Tesla MHB 2716C neznámého původu byla za 35 minut čistá jak slovo boží a bylo je možné opět naprogramovat. K programování pochopitelně slouží dokončovaný programovací přípravek ve formě doplňku k PMI-80.

******

Na přání dávám k dispozici firmware pro časovač a také "něco jako schéma" časovače. Firmware je pro použitý AT89C2051 (4051):

EPROM eraser

A pokud se vám kartonová mazačka nelíbí, přikládám pro inspiraci fotografie továrního výrobku: mazačka pamětí Tesla MP 800

mazačka pamětí Tesla MP 800 mazačka pamětí Tesla MP 800
mazačka pamětí Tesla MP 800
mazačka pamětí Tesla MP 800


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019