Nostalgické elektronické digi stavebniceKdyž jsem na jiné stránce publikoval moduly EMO a posléze jsem přidal i naskenovanou příručku ke stavebnici ADAM Elév, netušil jsem, že se ke starým československých digitálním stavebnicím ještě někdy budu vracet. Jenže osud to chtěl jinak a jednoho dne mi prostě do cesty postavil dvě legendy: LOGITRONIK 01 a KYBER-1. Zůstal jsem jako opařený. Ty stavebnice byly jako nové, nepoužité. Takže zase změna. Zase založit v už tak nepřehledné změti podstránek Nostalcompu jednu další, věnovanou těmto stavebnicím. Alespoň informaci o tom, že to existovalo a jak to vypadalo je nutné zachovat následujícím generacím. Takže jsem připravil stručný popis, pár obrázků a hlavně jsem opět naskenoval uživatelské příručky s cennými informacemi a zapojeními. Jen jediné se nikdo a nikdy nesmí dozvědět: kde jsem k tomu přišel. Jednak by mi to stejně nikdo nevěřil, ale hlavně... No raději fakt ne:-) Jen jediná malá informace - nestály mě ani korunu.


LOGITRONIK 01

Popisovat tuhle legendu asi nemá smysl. Kdo z dnešních nostalgiků na něm nezačínal? Nebýt jeho, nikdy nepochopím třeba R-S klopný obvod a nikdy se nepustím do stavby TTL CPU:-) Asi nikdy a nikdo už nevymyslí tolik různých zapojení s jediným obvodem 7400. Co dokáže čtveřice NANDů je neskutečné. A co to dokázalo udělat s myšlením malého kluka také. A úplně nejgeniálnější byl systém propojování pomocí drátků zasouvaných do pružinek. Přestože to bylo zcela jistě okopírováno od imperialistů, geniální to na Logitroniku rozhodně bylo. Žádné pájení, žádný smrad a čmoud, žádné součástky zničené pistolovou páječkou. Rychlé a čisté. Ovšem níže vyfotografovaný kousek není ten můj původní. Ten zmizel v propadlišti dějin. Také nebyl tak hezký, protože jsem ho používal opravdu hodně a postupem času jsem ho "upgradoval" ve stylu Logitroniku 02 (hlavně jsem do něj udělal velkou díru na telefonní sluchátko:-)).

Pochopitelně jsem se po opětovném shledání s touto legendou nemohl jen dívat a když jsem osušil pečlivě skrývané slzy, zapojil jsem si Astabilní Klopný Obvod, neboli blikač. Radost z toho, že to bliká je stejně bezmezná i po více jak 25 letech. To mi můžete věřit:-)

LOGITRONIK 01
LOGITRONIK 01
LOGITRONIK 01
LOGITRONIK 01

stavebnice LOGITRONIK 01
LOGITRONIK 01
stavebnice LOGITRONIK 01
AKO, čili blikač :-)


    LOGITRONIK 01KYBER-1

KYBER-1 je další pecka. Na rozdíl od Logitronika jsem tuto legendární "pájecí" stavebnici nikdy nevlastnil. Stála totiž dvojnásobek toho, co už tak drahý Logitronik a naši pro takové věci neměli příliš pochopení. Ono je to docela pochopitelné. Číslicové stavebnice byly z tehdejšího pohledu fakt divné. V podstatě tam jen blikala nějaká světýlka. Nic nevrčelo, nic nezvonilo, nic nehrálo, nic se nehýbalo. Prostě blbost no. Proto jsem byl spíše zásobován stavebnicemi elektromechanickými (motorky, zvonky, bzučáky) a stavebnicemi rádií, či krystalek. Jenže to mě nebralo. Rádio se stejně nedalo poslouchat neb tam byly jen kecy o komunistech a elektromorek vás omrzí - neumí počítat:-) Á propos, neláska k elektromotorům mi zůstala. Po skoro 20 letech odhlásím Svět Motorů, protože se tam serou furt nějaký elektroauta nebo hybridi a je toho čím dál víc. Já chci aby to smrdělo benzínem! Aby to řvalo! Abych si mohl řadit kvrdlačkou! Abych byl alespoň jednou za měsíc upatlanej od tankovací pistole! Ale je fakt, že bych za to upatlání raději platil méně...

Zpět ke Kyberu. Tahle stavebnice byla v podstatě tvořená jen velkým plošným spojem, který byl pocínovaný a byl určen pro osazování součástek ze strany spojů. Kromě plošňáku zde byly jen 4 patice na IO, 4 integrované obvody a nějaká elektrodroboť (viz foto). Asi nejcenější byl manuál se spoustou zapojení a s vysvětlením funkce celé řady IO, zejména těch, které ve stavebnici nebyly. Vůbec se celý manuál točil kolem obvodů, které ve stavebnici nebyly a museli jste si je dokoupit. Ale alespoň jste dostali tip, že můžete koupit levnější součástky druhé jakosti (které beztak byly i ve stavebnici). Kyber byl oblíbený zejména v kroužcích a stal se základem mnoha kybernetických želvátek a robůtků.

stavebnice KYBER-1
KYBER-1
stavebnice KYBER-1
KYBER-1

Pro vlastní bastlení byla určena prostřední část plošného spoje s pozicemi pro 4 patice IO. Na krajích byl spoj připraven pro osazení tzv. vstupního a výstupního modulu, ke kterým jste si ale museli koupit součástky:-) Více naleznete v manuálu níže.

Moje původní obyčejné skeny perfektě zpracoval Jirka a kromě klasického PDF poslal i tzv. vyřazenou verzi. Vyřazená verze je určena k oboustrannému vytištění (na papír A4). Pak stačí stránky dát na sebe, uprostřed přeložit a ve hřbetu sešít. Získáte tak návod - brožuru, která je k nerozeznání od originálu! Jirka k tomu dodává: Já si to takto u pro mne důležitých starých tisků upravuju, tisknu a sešívám (a to doslova ;-))..., protože nemám specializované zařízení, tak si to ve hřbetu doslova sešiju jehlou a nití - jinak je "šitím" v knihárně většinou myšleno tzv. "šití drátem" jinak taky označované jako V2 a pro laika jde o něco jako secvaknutí "koníkem"). Holt zkušenosti z DTP... :-)


       KYBER-1               KYBER-1 vyřazenoDalší stavebnice

Elektronických stavebnic pro výuku číslicové techniky však u nás bylo mnohem více. Některé vznikaly dokonce jen na lokální úrovni v různých klubech a kroužcích. Populární byl i nástupce jedničkového Logitroniku LOGITRONIK 02, který ale byl podroben těžké kritice, protože za velké peníze přinesl jen minimum inovací (z IO tam byl přidán jen druhý 7400). Zajímavá je také stavebnice MINIPUTER, která se nedávno objevila na Aukru, ale bez dalších informací:

stavebnice Miniputer
Miniputer
stavebnice Miniputer
Miniputer

A pak tu byly stavebnice jednoúčelové z nichž vlajkovou lodí je asi počítač PLAN-80, nebo MAŤO.*** ALFA 2 ***

Další známou a populární stavebnicí ze socialistické éry je ALFA 2. Stavebnice je podobná Logitronikům. Obrázky stavebnice a naskenovaný návod poslal Tibor, terý se stal jejím čerstvým majitelem:-) Díky!

stavebnice ALFA 2
ALFA 2 - krabice
stavebnice ALFA 2
ALFA 2
stavebnice ALFA 2
ALFA 2 - manuál
stavebnice ALFA 2
ALFA 2 komplet

A když už mi Jirka podal prst s úpravou manuálu ke Kyberu (viz. výše), chtěl jsem celou ruku a požádal ho také o úpravu manuálu k Alfě 2. Takže i zde jsou k dipozici dvě verze: klasické PDF a vyřazené PDF pro oboustranný tisk. Vyzkoušel jsem to na laserovce s duplexním tiskem a paráda. Z vyřazených výtisků jsem si sešil parádní brožuru. Jen nevím co s ní, ale to je detail:-) K sešití ho musíte mít dlouhýho. Krátkým koníkem se nechytáte...:-)


       ALFA 2               ALFA 2 vyřazeno


stavebnice ALFA 2
vytištěný manuál
stavebnice ALFA 2
dlouhej koník:-)*** LOGITRONIK 02 ***

Nástupcem výše zmíněného Logitroniku 01 byl Logitronik 02. Ovšem to už taková pecka nebyla. Za hodně peněz jen málo muziky. Z integrovaných obvodů nepochopitelně přibyl druhý 7400... Navíc se objevila jedna LED, dva tranzistory, jeden fototranzistor a nějaká pasiva. Asi nejvýrazněji bylo vidět telefonní sluchátko. Jelikož se dvojka logitroniku objevila v době, kdy jsem ještě občas zabastlil i nějaké to pískle, sluchátko a tranzistory jsem si "zadlabal" do své jedničky. Kterou jsem tak pro sběratelské účely nadobro zničil:-) Kromě ceny tkvěla nechuť upgradovat z 01 na 02 i v tom, že se v různých časopisech (zejména VTM a AR) objevovaly návody na různé přídavné moduly k jedničce, které z ní dělaly slušné vývojové pracoviště mladistvých:-) Za upozornění na naskenovaný návod děkuji Davidovi. Původní zdroj je zde.

LOGITRONIK 02
LOGITRONIK 02
LOGITRONIK 02
LOGITRONIK 02


    LOGITRONIK 02MINILOGIK-1

Na další zajímavou československou digitální stavebnici mě upozornil pan Pališin. Jmenuje se MINILOGIK-1 a pochází z roku 1984 (ale schválena byla již v roce 1982). Stavebnice je modulového typu a moduly jsou umístěny v elegantním čalouněném kufříku. Jak je vidět na dalším obrázku, byly ke stavebnici také různé přídavné sondy, například indikátor hladiny, fotobuňka, apod. Bohužel k ní majitel už nemá manuál, tak se alespoň pokochejme pěknými fotkami.

MINILOGIK-1
MINILOGIK-1
MINILOGIK-1
MINILOGIK-1

MINILOGIK-1
MINILOGIK-1
MINILOGIK-1
MINILOGIK-1


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019