Akuvrtačka a Pb akuVšichni je známe, všichni je používáme a všechny nás sere, když kleknou baterky. Hovořím o akunářadí, zejména akuvrtačkách či akušroubovácích, nebo jak se tomu vlastně dneska říká. Nesnáším věci na baterky. Všechno hezky do zásuvky. Ale ono to bohužel bez nich dneska nejde. Nebo alespoň pokud se nechcete vzdát jistého komfortu. Jenže i ta sebelepší "baterka" jednou klekne. A když pak půjdete koupit novou zjistíte, že stojí stejně, ne-li víc, než celá sada akuvrtačky i se dvěma akupacky a nabíječkou. Takže neodoláte a koupíte to zase celý. A jednoho dne zjistíte, že se vám doma kupí vrtačky a nemáte je čím napájet:-)

Ale vždyť jsou firmy, které to repasují, tak proč to nezkusit? Nakonec to nezkusíte, protože když poptáte cenu, zjistíte, že to žádná hitparáda není. Takže zbývá externí zdroj. Jsem přeci elektrobastlíř a zdrojů mám hafo. A zrovna mi tu leží jeden nevyužitý, původně určený k CB radiostanici. Dává 13,8V a max. 7A. SEDM ampér!!! Tolik moje bastly nežerou ani snad všechny dohromady:-) Vrtačka je na 12V, takže pohoda... Není to pohoda. Vrtačka se sice točí, ale žádný silák to není a neroztočí se sama. Musíte jí pomoci. Kurva, kolik ty baterky jsou vlastně schopný dát proudu?


Zdroj 13,8V / 7A
Zdroj 13,8V / 7A neměl šanci
Akuvrtačka s Pb aku 12V / 1,3Ah
Akumulátorek 12V / 1,3Ah ano


Pak jsem tu měl maličkou olověnou baterku preventivně vyřazenou ze zabezpečovačky. 12V/1,3Ah. Přesně jako měl původní akupack. Zkusil jsem to... A super! Pak už jen stačilo vykuchat jeden vadný akupack a vytáhnout z něj cca 1,5 metru kabelu 1,5 mm2 (kdybych měl 2,5 mm2, dal jsem ten) a osadit na jednom konci fastony. Funguje to fakt parádně. Baterku dobíjím tak 2-3x do roka obyčejnou autonabíječkou. A když ji zrovna nemám po ruce, vyštrachám "nějakej" drátovej odpor a připojím to na svůj laboratorní zdroj.


Akuvrtačka s Pb aku 12V / 1,3Ah
Akuvrtačka s Pb aku 12V / 1,3Ah
Akuvrtačka s Pb aku 12V / 1,3Ah
Akuvrtačka s Pb aku 12V / 1,3Ah


Jelikož vrtačku používám výhradně v dílně, mám akumulátor kopnutej kdesi pod stolem. Ale jednou jsem s tím opravoval i plot na zahradě a měl jsem ji normálně v kapse montérkový bundy. Dokonce jsem slyšel o týpcích, co mají pod stolem třeba vysloužilý (ale ještě použitelný) akumulátor z auta a napájí s tím svoje akunářadí stejným způsobem. U té malé "baterčičky" 1,3Ah by šlo uvažovat o její montáži přímo na místo původních článků. Jenže pak by vrtačka byla dost těžká a já už jsem si na tu vylehčenou verzi setsakra zvyknul:-)

A otázka ceny? Tak to je úplně jasný. I když půjdete koupit novej Pb akumulátor, je to pořád za hubičku oproti repasovanýmu původnímu akupacku, o novém nemluvě. Akorát je blbý, že musíte mít to své akunářadí na 12V. Možná by to stačilo i na 14.4V strojky, ale pro 18V vercajk je to bohužel nepoužitelné...

Nakonec jsem k sobě do práce tu profesionální repasi přeci jen zkusil. Pořád to bylo nejlevnější řešení, aby vrtačka zůstala bez kabelu. Po půl roce denodenního používání (při střídání dvou akupacků) se ukázalo, že se to vyplatilo. Ale doma to nepotřebuju a tak prostě tahám kabel:-)
PS: Před pár lety jsem v nabídce nějakého výrobce akunářadí viděl vrtačku/šroubovák v provedení stejném, jako jsou ty akumulátorové, ale na síť. Mělo to asi 6-ti metrovej kabel, takže do dílny pohoda. Sice ten kabel občas překáží, ale určitě to zase bylo lehčí, než s akupackem. Než jsem se rozhoupal, že to objednám, vyřadili to ze sortimentu. Prý o to nebyl zájem. Určitě to bude dělat někdo jiný, ale já už se po tom nepídil. Ztratil jsem důvěru. Prostě jdu s davem. Ale je to škoda. Určitě to opodstatnění má a pro řadu lidí, kteří s tím neběhají venku by to bylo i lepší. Jenže jsme prostě ovce. "Všichni" nám tvrdí, že akunářadí je lepší. A i kdybychom to opravdu chtěli jen do dílny, pořád to v nás bude hlodat. Co když to třeba zejtra budu potřebovat vzít ven? Na to, že ještě pořád existují ruční šroubováky, nebo že máme plnou skříň léta nepoužitých klasických síťových vrtaček, na to už si nevzpomeneme. A tak všichni hezky poctivě a neefektivně dobíjíme toxický baterky, ale hlavně, že jdeme s dobou (a davem:-))RET

Odladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019