Co je na NOSTALCOMP.cz nového?


další aktualizace      11-20 -->Upozornění

Avíza nových aktualizací webu již dávno nejsou prezentovány touto formou na této stránce. Vše zveřejňováno na titulce, ale postupně se to bude předělávat do tzv. tematických rozcestníků.


Aktualizace 31

1) Konečně se pohnuly ledy u řezů 3000. Sen o vlastním procesoru z těchto řezů je tak opět o něco blíže. Provedl jsem několik zásadních pokusů s obvody Tesla MH 3002, 3002 a dokonce i s obávaným mikrořadičem MH 3001! Všechny pokusy potvrdily veškerá teoretická očekávání a dalšímu bádání tak nic nebrání. Mrkněte na stránku o CPU 3000. Nové poznatky jsou publikovány jako aktualizace 2.

První test řadiče MH 3001 První test CPE MH 3002 a generátoru přenosu MH 3003

2) Nově bych rád na stránky Nostalcompu umisťoval i krátká videa ze svých hrátek. První vlaštovky naleznete na již zmíněné stránce o řezech 3000, kde jsou zachyceny prvotní pokusy s obvody. Videa jsem "natáčel" svým tabletem (Asus Transformer). Bylo to poprvé a v noci a za mizerného osvětlení. Taky proto jsou ta videa tak mizerná. Další ránu kvalitě dala konverze formátu 3GP z androidího tabletu na WMV pro zpracování ve Windows. Ale časem se to snad bude vylepšovat. Nikdy jsem se o video moc nezajímal, takže neznám ty všechny wifikundace... Mimochodem, za účelem ukládání videí jsem si založil kanál na Youtube a časem tam snad budou přibývat videa další.

3) Stále průběžně vystavuji fotky vašich replik "pmička". Od poslední aktualizace přibyly počítače č. 17 až 22. U posledního (č. 22) si povšimněte přídavné karty se sériovým portem a přídavnou pamětí pro PMI. Karta je postavena na naší Unidesce (na stránce s unideskou dole je pak karta k rozkliknutí ve velkém rozlišení). O jednodeskáč PMI-80 M16 je stále zájem a musel jsem nechat udělat další várku desek. Sám sebe zaklínám, že opravdu poslední... Nabídku desek budu ještě aktualizovat, ale důležitá informace je ta, že již nemám (a nebudu mít) ty bílé polepky klávesnice PMI. Jsou již jen ty modré!

Vaše PMI-80 M16 č. 22 Sériový port + RAM pro PMI-80

4) Na stránce o zdrojích pro 8080 přibyla zajímavá poznámka od Michala u napáječe EA 1605. Může se to někomu hodit.

5) Letní QUIZ Nostalcompu a jeho řešení jsem ještě nesmazal a umístil jsem to na stránku, kde snad časem bude úplný popis mého DRAM testu - primitivního testeru dynamických pamětí s jednočipem x51.

6) A na Závěr jedna velmi dobrá zpráva: opět se objevil web intel-vintage. Tento web nabitý informacemi zmizel počátkem roku 2012 (během bláznění s aférou Megaupload). Nyní se opět objevil, ale už není na doméně COM, nýbrž INFO: www.intel-vintage.info a bohužel se zdá, že již neobsahuje některé dokumenty, které tam byly dříve. Zmizely třeba podklady plošňáků pro repliky jednodeskáčů SDK a další věci (nebo to alespoň není tam co kdysi a nemůžu to najít). Ale i tak je tam toho dost a zaplať bůh, že to zase visí na webu:-) Za upozornění na web děkuji Milanovi.
Aktualizace 30.75

Řešení letního QUIZu Nostalcompu a překvapivá zjištění.
Aktualizace 30.50

Letní QUIZ Nostalcompu. Kdo nehraje nevyhraje a kdo hraje tak taky:-)
Aktualizace 30

1) Dokončil jsem repliku Sinclair ZX-81, která je postavena na základech ZX-80 doplněných o doplňky dělající z něj plnohodnotný ZX-81. A rovnou jsem založil i stránku se softwarem, protože i na ZX-81 jsem si napsal zavlékací rutinu, která umožní mít pár prográmků (hlavně her) stále k dispozici.

replika ZX-81

2) Cosmac VIP! Už v minulé aktualizaci jsem to naznačil. Díky získaným obvodům CDP1804 a hlavně CDP1861 se pouštím do stavby dalšího slavného počítače. On tedy tady v Evropě slavný vůbec není a nebyl, ale za velikou louží je to něco jiného. Tam na něm vyrůstali odborníci a dodnes slavný je. Jelikož to původmě měl být na nějaký čas poslední počítač, který stavím, bude zřejmě na přečtení úvodního "příběhu" potřeba kapesník:-) Jenže okolnosti se změnily a poslední asi nebude. A není těžký uhodnout proč:-)

COSMAC VIP

3) Mnoho majitelů PMI-80 nebo zájemců o stavbu repliky, stále řeší napájení. Jednou z možností je využití zdroje z vyřazeného PC, který obsahuje potřebná napětí (+5V, -5V a +12V). Dostal jsem popis jednoduché a hlavně ověřené úpravy. Naleznete ji na stránce o napájení pro 8080. Je to fakt jednoduché!

zdroj pro PMI-80 z PC zdroje

4) Kromě dalších dokončených replik PMI-80 M16 jejichž obrázky mi jejich stavitelé poslali (viz Vaše PMI), bych rád představil také přídavnou kartu, tzv. Super Memory Card, kterou si postavil Michal. Kromě obligátních přídavných pamětí je na ní také IDE rozhraní (chystá se připojení harddisku) a seriový port přes Bluetooth! Zkrátka PMI nestárne a jde s dobou! Jelikož Michal využil naši Unidesku, naleznete stručný popis karty a odkaz na stránku autora právě zde.

Supermemory card pro PMI-80

5) A do třetice PMI-80. Pro zájemce o stavbu repliky PMI-80 M16 dobrá zpráva: opět mohu ke každé desce grátis přidávat samoleky s popisy tlačítek (Díky Petře!) a také jsem sehnal nějaké EPROM 8708 k naprogramování, takže je vracím do nabídky. Ale POZOR! Zásoba desek se opravdu tenčí a další se dělat nebudou!

Součástky na repliky PMI-80

6) Již posledně jsem se zmiňoval o tzv. nedokumentovaných instrukcích procesoru 8085 a vyzdvihoval v tého souvislosti počítač NCB85, který je k experimentování přímo stvořen. Roman Bórik si NCB85 také postavil a dokonce upravil původní MON85 Davea Dunfielda tak, aby tyto nedokumentované funkce přímo podporoval! Více na stránce o NCB85. A cosi se šušká o CP/M provozovaném na NCB85!

NCB 85

7) Za svůj dosavadní život jsem vymyslel už celou řadu více či méně užitečných udělátek. Jedním z nejvděčnějších je Smradocuc, který bdí nad čistotou interiéru mých plic při pájení a letování všeho druhu. Dnes už druhá verze dostala samostatnou stránku:-)

Smradocuc

8) Potřebujete ho mít dlouhýho, abyste si sešili návod na ALFU 2. Nebojte se, o nic hambatého se nejedná. To jen Tibor naskenoval návod na stavebnici ALFA 2 a Jirka ho tzv. vyřadil tak, aby se z něj dala sešít krásná brožura. Ale prostě potřebujete ho mít dlouhýho, no... Ale sešít si teď můžete i brožuru na KYBER-1, jejiž vyřazená verze je také k dispozici, ale na tu vám stačí krátkej:-) Více na stránce o starých digistavebnicích. A máme i manuál k Logitroniku 02. Naopak nemáme manuál k MINILOGIK-1, ale máme jeho fotky:-)

stavebnice ALFA 2

9) Rarity. Ačkoliv stále tvrdím, že nejsem sběratel, a že mě nijak zvlášť neberou procesory Motorola, přibyly mi další exponáty do sbírky motoroláckých čipů:-) Ale neberte to: procesor MC6800, tedy zakladatel řady, origoš a v keramice! A k němu taktéž keramický originál PIA 6821 a hejno zajímavých SRAM MCM68A10L s úctyhodnou kapacitou 128x8 bitů. Netřeba zmiňovat, že origoš a v keramice:-) Dokonce i potřebné dvoufázové hodiny MC6871A k tomu jsou. Vše na jedné desce, ale v paticích! A když se k tomu přidá originální keramický MC68705, tedy jednočip s interní EPROM a okénkem... Co já s těma Motorolama jednou budu dělat? Asi si postavím nějaký počítač...:-)

MC6800

10) A rarity ještě jednou. Pochopitelně tam nemohou chybět broučti avizované na úvodní stránce. Takže stručně: čtyřbitové Intely 4004 a 4040 s prakticky kompletním čipsetem (4201, 4289 a 4002), vůbec první osmibitový CPU Intel 8008 (předchůdce populárního 8080) a raritní "skamp", neboli SC/MP II, neboli INS8060 i s doplňkovým, obvodem 8154 (RAM + porty). Kromě stručného popisu naleznete v raritách i odkazy na jejich testovací zapojení, protože jsem prostě POTŘEBOVAL vědět, že tyhle raritky fungují.

4040 čipset

test 8060 (SC/MP II)     -     test 8008     -     test 4004/4040


11) A borec na konec. Martin Lukášek ohlásil repliku počítače Mistrum. To je pecka absolute. Repliky továrních výrobků? OK. Ale replika amatérského počítače, který je de facto replikou jiného (ZX-Spectrum), to tady ještě nebylo:-) Vsadím se, že nakonec bude více replik Mistrumů, než se "kdy vyrobilo" originálních Mistrumů. Prostě svět se zbláznil. A já tomu fandím moc!

12) Výše jsem psal, že Cosmac VIP měl být posledním počítačem, do kterého se pouštím. Ale i kdyby to byla pravda (jakože není), tak by to neznamenalo, že končím. Příště snad konečně vystavím podrobný popis svého TTL 74xx CPU a 4-bitového počítače CLAUDIA-1 a také započnu publikovat svůj POLOPROG - polotovar univerzálně jednoúčelového programátoru starých a exotických obvodů. Jen tak pro zajímavost: tahle jednoduchá hračka už spolehlivě programuje PROM 74188, 74S287, 74S571, dále EPROM 2758, 2716 a zejména 8755, u kterého umí testovat i porty. A vlastně taky EPROM 2708/8708. V době, kdy čtete tyto řádky, už funguje i programování jednočipů 8748/49. No a ve stadiu podrobnějších úvah je EPROM 1702 (U552) - ty jen tak z hecu. U všech EPROM umí také číst a klonovat jejich PROM a ROM verze (8608, 2316, 2616, 8355, 8048/49...) Takže tak. Ale k publikaci toho mám mnohem více. Takže než připravím a vydám vše, co mám hotové, budu už možná zase bastlit nějaký ten počítač:-) Pročpak asi člověk ujíždějící na školních jednodeskáčích potřebuje umět naprogramovat 8755...? :-)

Poloprog

13) Na úplný závěr ještě jedna velmi smutná, až tragická, zpráva: zmizel skvělý web intel-vintage.com, na který jsem upozorňoval v aktualizaci č. 26. A nejen to. Z internetu porůznu zmizelo více věcí (dokumentace) majících souvislost s Intelem a vybranými obvody (zejména řada MSC-40). Z některých datasheetů starých obvodů zůstaly jen úvodní stránky. Že by důsledky kyberválky o autorská práva? Proto důležitá rada všem: pokud narazíte na něco zajímavého - STAHOVAT!!!! Nejvíc mě sejří, že jsem si z intel-vintage nestáhnul popis toho "low cost terminálu" s obvodem 8275, což byla asi jediná referenční aplikace tohoto obvodu, na kterou jsem na netu narazil. Edit: už to zase mám:-)
Aktualizace 29

1) Konečně jsem dokončil vlastní programátor PROM 74xx a dodělal adaptéry pro Claudii. Claudia-1 je tak již opravdu čistokrevný TTL 74xx Computer! Finální provedení a upřesněné technické parametry jsou doplněny na stránku o CLAUDIA-1. Podrobný popis a schémata "se chystají":-)

finální CLAUDIA-1 finální CLAUDIA-1


2) Do rarit přibyly zajímavé "dárečky", které jsem obdržel, a o kterých jsem se mylně domníval, že jsou nesehnatelné. "Bohužel" se díky tomu rýsuje stavba dalšího zajímavého počítače. Jestlipak uhádnete jakého...:-)

CDP1804 + CDP1861 TIL 311


Kromě těchto dárečků jsou tam i obvody, ze kterých nemám zas takovou radost. Holt se člověk nemá vytahovat jak kšandy (alespoň do doby, než pořádně proštuduje datašít:-))


3) Po docela dlouhé době jsem se vrátil ke "ceramic tuning PMI". V zásobách se totiž objevily další keramické obvody, které bylo možno do tohoto počítače zasunout a díky nim tak opět pokročila "keramizace" PMI-80. Tedy Ceramic tunnig PMI-80, EVO 2

PMI-80 s keramickými obvody PMI-80 s keramickými obvody

Aktualizace 28

1) Synchronní PC Loader pro nahrávání programů z PC do PMI-80 byl mým neocenitelným pomocníkem při hrátkách s PMI-80. Jenže jsem přeci jen pošilhával po klasickém sériáku RS-232. A tak jsem se do toho nakonec pustil. A jako návdavek jsem přidal asi historicky první USB pro PMI-80! Více na stránce sériák k PMI

RS 232 + USB pro PMI-80
RS 232 + USB pro PMI-80
RS 232 + USB pro PMI-80
RS 232 + USB pro PMI-80


2) LOGITRONIK a Kyber. Kdo by neznal tyhle legendy. Po letech jsem se s nima setkal (přišel jsem k nim jako slepý k houslím) a téměř neudržel slzy:-) Jsou kompletní a nové. Takže alespoň manuály jsem naskenoval a popis připravil na novou stránku o digistavebnicích.

LOGITRONIK
LOGITRONIK 01
Kyber 1
Kyber 1


3) Tesla ONDRA. Kdo by neznal tuto československou legendu, která měla vychovat tuzemskou armádu počítačových odborníků. Tenkrát se to moc nepovedlo, ale ONDRA dostal druhou šnaci. Postarali se o to především Martin Lukášek a Petr EC1045. Ti dva mají na svědomí úspěšně odladěný prototyp repliky Ondráše a právě se dávají do výroby "ostré" plošňáky. Cosi se šušká i o krabičce! Pokud ještě nejste na seznamu, tak se ozvěte Martinovi.


4) Jednodeskáče v televizi! Je to neuvěřitelné, ale i tak bohem zapomenuté počítače, jako jsou mé oblíbené školní jednodeskáče, je možné zahlédnout v masovém médiu, jakým televize nepochybně je. Bylo to docela nedávno, kdy jsem čirou náhodou shlédl pořad Toulavá kamera na ČT. K obrazovce mě přikoval fakt, že kamera se jim tenkrát zatoulala do známého muzea staré výpočetní techniky TECHNODROM. Přátelé, byla tam Žilina! Ale i spousta jiných zajímavostí. Pořad je k dispozici v archivu ČT. Doporučuji shlédnout.


5) Na stránku o NCB 85 jsem přidal detailní fotografie opravy zapojení výstupu timeru a také zajímavé PDF s popisem nedokumentovaných instrukcí procesoru 8085. Ty instrukce (a také jeden Flag) jsou opravdu velmi zajímavé. Doporučuji vyzkoušet.


6) Na stránce o TEMS 80-03A je nově ke stažení zajímavá kniha Provoz a údržba počítačů, která se z velké části tomuto počítači věnuje. Ale věnuje se také systému ADT 4000 a pochopitelně je použitelná i obecně. Výborný počin od Michala. Díky.


7) Prakticky současně jsem od dvou počítačových nadšenců (Jardy a Davida) dostal informace o zajímavém zdroji SN 085. Jedná se o málo známého nástupce populárnějšího SN 080, určeného pro napájení počítačů s procesorem 8080 (+5V, -5V, +12V). Ovšem David odhalil jednu záludnost, která by se někomu nemusela vyplatit a navrhl její odstranění. Více informací na stránce o zdrojích.

napáječ SN 080
SN 080
napáječ SN 085
SN 085


8) Jarda ovšem poslal další pecku: fotky reálného počítače EMS-84 z Tesly Piešťany, který se prodával koncem 80. let jako stavebnice. Zmínka o něm byla na stránce o stavebnici PLAN-80 a byl tam naskenovaný dobový prospekt (spíše ceník). Jenže existenci reálného počítače se mi nepodařilo ani experimentálně prokázat:-) Prostě jsem myslel, že se to nikdy nerealizovalo, jako spousta podobných projektů. A pak si klidně napíše Jarda, že jich doma několik má... Fotogalerii naleznete u popisu PLAN-80.

EMS 84
to není PMD-85, to je EMS-84
EMS 84
to není PMD-85, to je EMS-84


9) Dostal jsem pěkný popis náhrady originálního displeje VQD30 pro PMI-80 displejem NSA1198 (ekv. CQYP95). Protože náhrada originálního displeje je docela častý problém, přidal jsem tento popis na stránku o závadách PMI. Ovšem nezachraňují se jen originály, ale staví se i repliky PMI-80 M16. Pár jich přibylo na stránce Vaše PMI. Spíše jen abych ty obrázky použil, jsem na stránku o své kartonové EPROM mazačce přidal obrázky továrního výrobku Tesla MP 800. Mimochodem, ten karton šlape skvěle!


10) Hromada zajímavostí je v raritách. Skoro každý přiznivce CPU 8080 slyšel o alternativním podpůrňáku 8238 (namísto 8228). Ovšem málokdo ho viděl na vlastní oči, natož s ním pracoval. Já ho nacpal do PMI-80 (je v keramice a to mi chybělo:-)) Další zajímavostí je to, že některé podpůrné procesorové obvody byly vyráběny i v řadě 74xx. Nejsem sběratel a nemusím Motoroly a tak se moje sbírka procesorů rozrostla o další procesor Motorola. No a pak se tam ještě něco najde...

SAB 8238
SAB 8238
MH3205 a UCY74S405
MH3205 a UCY74S405
Aktualizace 27

1) První představení hotového a hlavně plně funkčního 4-bitového TTL počítače a procesoru sestaveného výhradně z obvodů TTL řady 74xx: CLAUDIA-1

CLAUDIA-1: 4-bit TTL computer
CLAUDIA-1
CLAUDIA-1: 4-bit TTL computer
Ahoj světe!

CLAUDIA-1 je snad pádnou odpovědí všem pochybovačům. Ale není se jim co divit. Po tomhle úletu opravdu nešlo nepochybovat:-)
Aktualizace 26

1) Vlajkovou lodí této aktualizace by měla být nová stránka o software pro ZX-80. Je zde popsána především rutina ZX80_loader, která umí nakopírovat basicovský program z oblasti ROM do RAM, kde je možné s ním normálně pracovat. Díky tomu lze mít v ZX-80 trvale k dispozici pár prográmků bez nutnosti připojování jakýchkoliv externích zařízení (přehrávače, paměťové karty, apod). Podmínkou je mít postavený EPROM adaptér, který jsem popsal na stránce o své replice ZX-80. Ale jde to vlastně i bez něj...

2) Na stránce o ZX-80 jsem také uvedl, že to hodlám postavit ještě jednou, tentokráte jen jako ZX-81. Tak už to začalo:-)

3) Sliboval jsem raritu s azbukou. Tady je:-)

mikropočítač SPECIALYST

4) Velké zpoždění mám s vydáním popisu zajímavého počítače NCB 85 s procesorem 8085, který jse zcela nově navržen. Hezká a praktická hračka pro seznámení se s CPU 8085, RIOTem 8155 a také třeba pro rychlou konstrukci nějakých řídících systémů, pokud se vám zrovna nechce používat jednočip. Ttřeba i proto, že k tomuhle můžete mít hotový plošňák a ladící software.

mikropočítač NCB 85

5) Další nový přírůstek je také na stránce o Vašich PMI. Vymazlené mini PMI-80 na speciálně navrženém plošňáku je prostě pošušňáníčko:

amatérsky postavený mikropočítač PMI-80

6) Nášup zajímavostí je v raritách. Mou nechtěnou hru na kočku a myš už nevydržel sledovat Pavel Urbančík a přenechal mi vytoužený "nejlepčí osmibit všech dob": CPU Motorola 6809. Takže ho mám konečně zapíchnutej v grafitmolitanu:-) Jen tak mimochodem jsem si k němu pořídil ještě 6805, prostě proto, že byl. Ale rozhodně doporučuju se mrknout taky na raritku raritní: Signetics 2525. Copak to asi je? A pak se tam objevila další maličkost: Tesla MHB 7001. Pokud vás zaujala moje kalkulajda, tak MHB 7001 by vás mohlo zaujmout taky:-)

MHB 7001

7) Asi málokdo z komunity zájemců o staré kompy by neznal "našeho" Petra EC1045. Petr je takový (v tom nejlepším slova smyslu) podivín, který se baví tím, že prostě zkoumá staré počítače a vytváří k nim dokumentaci až na úroveň výrobních podkladů. Petr se specializuje na desky systému SAPI-1, ale na svědomí má také PMI-80 a "postavitelnou" verzi PMI-80 M16. Nově také očekávanou repliku Ondry, do které ho nemilosrdně natlačil hlavně Martin Lukášek (ačkoliv jsem také přiložil hubu k dílu). Bylo jen otázkou času, kdy se podobný podivín objeví i v zahraničí. A objevil. Docela nedávno jsem našel (zřejmě také nedávno spuštěný) web podobného zahraničního nadšence. Web se jmenuje intel-vintage.com a v sekci projektů naleznete takovou nádheru, jako dokumentaci a podklady plošňáků pro spoustu školních a vývojových počítačů Intel. Namátkou: SDK-51, 80, 85 či 86, MCS-40, iSBC-80, nebo třeba Intel CRT Board, což je "low cost" terminál s obvodem 8275 (a tedy dobrá studnice znalostí o aplikaci tohoto obrazovkového řadiče). Kromě toho jsou tam ke stažení i SW emulátory, například emulátor SDK-85. Třeba právě SDK-85 bych si jednou možná rád postavil. A hlavně SDK-86, protože i Nostalcomp "bude muset" jednoho dne začít nostalgicky vzpomínat také na 16-bity:-) A neznám lepšího školního jednodeskáče, než SDK-86 s CPU 8086.

8) No dobrá, tak alespoň malá zmínka o TTL 74xx CPU, protože se našli tací, kteří po tomhle vážně uvažovali o mém duševním zdraví. Tak za prvé, ty úvahy nebyly úplně mimo a za druhé, staví se:

TTL 74xx CPU
hotový Sequencer + RegALU
TTL 74xx CPU
rozpracovaný Address Preparator

9) Skoro bych zapomněl upozornit také na poděkování za materiály k řezům 3000. Něco se sešlo a vypadá to dost dobře:-)

10) A na závěr této aktualizace jedna slíbená pochvala před "nastoupenou jednotkou": děkuji Davidovi za tip na aplikaci kanálu RSS na Nostalcompu, protože já sám bych na to nepřišel. Zatím to tedy není úplně to pravé ořechové, ale už to funguje. David také zjistil, že (ještě před touto aktualizací) čítal Nostalcomp.cz 64 stránek a 57 PDF souborů. Kdyby mi někdo řekl před rokem, že toho tady bude tolik, tak jsem se mu vyřechtal do xichtu až bych brečel... Mimochodem, David se věnuje třeba PP-01 a informací o něm se po netu zase žádná kvanta neválí. Honza, zase doporučil, kterak to udělat, aby prohlížeč o tom RSS sám se dozvěděl:-) Díky!Aktualizace 25

1) NOSTALCOMP.cz slaví 1. narozeniny! A jak jinak, než další aktualizací! Sice se zpožděním cca měsíc, ale přece. Je téměř neuvěřitelné, že od "ostrého" spuštění stránek uplynul už více jak rok. A je stejně neuvěřitelné, kolik bezvadných lidí a počítačových nadšenců jsem za tu dobu poznal. Je ale pravdou, že řadě z nich v současné době dlužím nějaký ten mail. Nestíhám. Omlouvám se a prosím o strpení. Napravím to. Dobrou zprávou budiž to, že se chystají aktualizace další a Nostalcomp.cz určitě pojede dál.

1. narozeniny Nostalcompu

2) Desky pro repliku PMI-80 M16 jsou opět k dispozici. Na základě zájmu o školní jednodeskáč PMI-80 jsem nechal udělat druhou várku desek pro tzv. "postavitelnou repliku" PMI-80. Pro zájemce mám nově k dispozici i naprogramované Eprom 2708. Ale jen omezené množství! Mrkněte se na aktuální nabídku!

Součástky na repliky PMI-80

3) Asi hlavní "tahák" této aktualizace: dokončil jsem repliku ZX80 a nejen to. Udělal jsem na ní pár úprav, které by mohly zajímat i jiné stavitele. Bohužel jsem ale nestihl připravit stránku o software. Odladil jsem totiž rutinu, která umožňuje "natahovat" basicovské programy (*.O files) z EPROM do RAM. Vždyť jinak u ZX80 leží až 12KB ROM ladem! A víte co se tam vejde programů, když drtivá většina jich je pro 1K RAM a mají délku do 800 bajtů? Mám ZX80 plné softwaru ihned k dispozici, aniž bych musel cokoliv připojovat! Vše pochopitelně zveřejním, zatím vezměte zavděk samotnému ZX80 a úpravám HW.

hotový Sinclair ZX80 moje replika ZX-80

4) Máme také další literaturu k "Žilině". Skripta Cvičné programovanie na školskom mikropočítačovom systéme ŠMS VÚVT najdete na stránce o ŠMS VÚVT ŽILINA.

5) Nový přírůstek je také na stránce o Vašich PMI. Docela miniaturní repliku tohoto počítače postavenou na dvou univerzálních deskách 10x7 cm určitě nepřehlédněte. PMI stále žije!

amatérsky postavený mikropočítač PMI-80

6) Další peckou je to, že se na základě malé zmínky zde na serveru ozval autor a konstruktér "tlačítkáče" VSS 808! Pochopitelně jsem z něj trochu tahal informace o historii tohoto unikátního počítače s procesorem typu 8008. Nové informace najdete na stránce Kam dál, kde byl VSS 808 původně zmíněn.

mikropočítač VSS 808

7) Poslední aktualita se opět týká raritek. Už podruhé jsem měl na dosah ruky procesor 6809 a podruhé to bylo těsně vedle. Poprvé z toho byl "jen" procesor 6802 a teď? Tentokrát jsem ukořistil 6803:-) Šak já se k té 6809 doplazím... Zajímavostí je také notoricky známý obvod 8255 v pouzdře SMD. Moc se o tom neví. A dokonce se podařilo zachytit i dva druhy SMD pouzder!Aktualizace 24

1) Nostalcomp je především o počítačích. Na milost však bere také programovatelné kalkulátory. Ale obyčejné kalkulačky? Bleéé. Jenže v raritách Nostacompu se objevil jeden zajímavý čípek: MC 14007. Ukázalo se, že to je to, co má Nostalomp nejraději, tedy procesor. Jenže ne ledasjaký procesor, ale procesor kalkulačkový! Takže došlo opět na stavbu nějakého toho balastu, kterým se musí obestavět procesor, abyste jej mohli rozeběhnout. Jen to tentokrát není počítač, ale POČÍTAČka!

kalkulátor s MC14007 Cemi

2) A když jsme u těch kalkulaček, tak i další aktualizace se týká jich. Dostal jsem zajímavé doplňující informace k programovatelným kalkulačkám Texas Instruments, zejména k typu SR-56, který mi ve výčtu chyběl. Zajímavý je ale popis rozdílů mezi SR-56 a zdánlivě jednodušším nástupcem TI-57. To vše na stránce o TI-66:-)

3) Dělal jsem pořádek v epromkách. Prostě roztřídit dobré a špatné, vymazat naprogramované a tak... A díky té debordelizaci jsem narazil na nějaké problémy s čínským programátorem G 540. Raději si to přečtěte, než si taky nějakou tu paměť zbytečně zlikvidujete.

4) Konečně se objevila také nějaká literatura pro školní jednodeskáč TEMS 80-03A. Ačkoliv příručka "Sbírka cvičných a aplikačních programů v jazyku Assembler 8080 školního mikropočítače TEMS 80-03A" bude jistě užitečná i pro vyznavače jiných počítačů, zejména osazených CPU 8080. Najdete ji samozřejmě na stránce o TEMS 80-03A.

příručka pro TEMS 80-03A

5) Pokud jste škarohlídi a mysleli jste si, že konečně alespoň na chvilku dám pokoj s PMI-80, tak to byla chyba. Nedám pokoj. Na stránce o PMI-80 je totiž nově ke stažení komentovaný výpis zdrojáku monitoru a hlavně také upravený monitor SLOWKEY. Jedná se o úpravu (neznámého autora), která lépe ošetřuje zákmity kláves a napravuje tak bolest některých PMIček s nekvalitní klávesnicí. Všechny služby monitoru a volací adresy jsou přitom zachovány!

6) A na závěr této aktualizace ještě zmínka o dalších zajímavých stránkách a hlavně o projektu tlačítkáče Z8T s procesorem Z-80: http://www.elektronika2011.ic.cz/Z8T.htm

tlačítkáč Z8T

7) Co se týká mé repliky ZX-80, tak zatím nic nového. Ale zcela nové jsou stránky Granta Searla o ZX-80. Pro všechny ZX-80/81 replikáře je naprostou povinností tam zavítat a přečíst si nové informace!MEGA-aktualizace 23

1) Prvořadou změnou je odsun všeho, co přímo souvisí s PMI-80 na samostatné podstránky s vlastním menu. V hlavním menu Nostalcompu nyní naleznete jen jedinou položku PMI-80 s ikonkou složky. Kliknutím na tuto položku se přesunete na stránky věnující se výhradně PMI-80, které mají vlastní menu. Na tyto stránky je možné se dostat i přímo zadáním adresy subdomény pmi.nostalcomp.cz. Návrat do hlavního menu Nostalcompu provedete kliknutím na ORG $0000 nebo RETURN v menu. Veřím, že to přispěje k větší přehlednosti stránek.

2) A když jsme u toho PMI-80, tak začneme představením dvou elegantních kufříků. První z nich je luxus sám a druhý je ukázkou znovuoživení vraku s úpravou na repliku PMI-80 M16. Popisy originálně neoriginálního kufříku na originální PMI a neoriginálně originálního kufříku na neoriginální PMI naleznete na stránce o úpravách PMI II.

Zajímavý kufřík pro PMI-80 Zajímavý kufřík pro PMI-80

3) Pokud by se snad chtěl někdo domnívat, že pro PMI-80 už vznikají tak maximálně ty kufříky, následující novinky jej vyvedou z omylu. K PMI totiž vznikla třeba zvuková karta. A když je karta, musela být nachystána i nějaká ta muzika. Co třeba klasika v podobě Mozarta?

Zvuková karta pro PMI-80 Zvuková karta pro PMI-80

4) Že i na školních jednodeskáčích se sedmisegmentovými displeji se dají hrát hry, není až tak převratné. Jenže jaké hry že... Nějaké ty hrátky s čísly jako hádání čísel, nebo přistání na měsíci nikoho neoslní. Ale akční tenis ve stylu PONG na PMI-80, to je pecka! A můžete si ho zahrát taky:-)

5) Již dříve byla avizována příprava výroby univerzální přídavné desky pro PMI-80. Desky jsou tedy hotové. Kromě PMI-80 je samozřejmě můžete použít i k replice PMI-80 M16, případně k projektu PMI Z-80A. Desku si již můžete objednat.

Univerzální přídavná deska pro PMI-80 Univerzální přídavná deska pro PMI-80

6) Stále vznikají i další repliky a klony PMIčka. V sekci Vaše PMI nově přibylo Kajusovo PMI postavené na univerzálkách:

Kajusovo PMI Kajusovo PMI

7) Když už byla v minulosti nakousnuta tiskárna BT-100 (mimochodem v oblasti projektu jejího připojení k PMI se neudálo nového nic), rozhodl jsem se přidat také informace o legendárním zapisovači ALFI. Našel jsem totiž (a naskenoval) kompletní stavební návod a také návod na úpravu Alfiho na scanner. Obojí je z časopisu VTM a naleznete to na konci stránky o již zmíněné BT-100.

zapisovač ALFI zapisovač ALFI

8) Ovšem nejen PMIčkem žije Nostalcomp. Zde na webu již byl zmíněn třeba i amatérský jednodeskáč SAVIA 84 s procesorem Z-80. Díky dostatečnému přísunu informací o tomto počítači mohla být malá zmínka nahrazena samostatnou stránkou SAVIA 84, kde naleznete kompletní dokumentaci a fotogalerii již realizovaných exemplářů. Pokud byste si Savii chtěli postavit, nic tomu nebrání. Je jednoduchá, elegantní a kompletně zdokumentovaná. I Monitor v elektronické podobě máme.

mikropočítač SAVIA 84 se Z-80 mikropočítač SAVIA 84 se Z-80

9) A teď pecka absolutní. Svou samostatnou stránku dostal i jednodeskáč, o kterém jsem ještě před rokem věděl jen to, že existoval: ŠMS VÚVT Žilina! Díky výzvě zde na Nostalcompu jsem totiž dostal dárek v podobě naskenované kompletní dokumentace! A tak máme schéma, máme popis, máme Monitor a máme i záruční list:-)

mikropočítač ŠMS VÚVT Žilina mikropočítač ŠMS VÚVT Žilina

10) Ale pecky nekončí! Aktualizace se dočkal i počítač, kde už jsem v to ani nedoufal. Jistý Martin totiž neodolal a postavil svůj Cvičný 8080! Sice použil procesor Z-80, ale to vůbec nevadí. Vše ostatní je dle originální dokumentace, včetně monitoru. Díky stavbě tak Martin odhalil chybky v původním článku z Ročenky Sdělovací Techniky, a tak další zájemci o stavbu již nebudou tápat. Pochopitelně je na stránce o cvičném 8080 vše vysvětleno a je přiloženo i překreslené schéma právě pro procesor Z-80, fotografie funkčního vzorku a binárka odladěného monitoru. Paráda!

cvičný mikropočítač Z-80 cvičný mikropočítač Z-80

11) Kde se naopak neděje skoro nic je moje replika Sinclair ZX-80. Sice jsem už začal se stavbou, ale nejde mi to... Ale jsem optimista. A protože se cosi šušká o budoucí replice Ondry, zakoupil jsem i origoš klavku. Dokud jsou:-)

12) Spousta novinek přibyla v Raritách. Většinou se to týká nových, více či méně raritních procesorů, které Nostalcomp získal na hraní. Namátkou: 8042, 8754, H8/532, 6802, 80186, TMPZ84C015 a dalších. Dále se dozvíte o jednom keramickém CPU 8085, který zřejmě již navždy bude odpočívat na Marsu a o iluze přijdou všichni ti, kteří u svých počítačů (zejména PMI-80 a PMI-80 M16) dbají na obvodovou čistotu Tesla. Již v dávných dobám totiž existovaly OEM součástky Tesla, zejména počítačové obvody. Jak rozpoznat Teslu Teslu od Tesly Netesly se dozvíte právě v Raritách. Pro řadu stavitelů PMI-80 M16 to bude hořké poznání.

MARS Sojourner rover OEM Tesla a pravá Tesla

13) V souvislosti se zajímavými procesory vznikla též samostatná stránka věnující se řezům 3000. Ale prozatím tam naleznete pouze žádost o jakékoliv materiály a informace vedoucí ke konstrukci procesoru z těchto obvodů.

14) Ano, často zde žádám o informace a materiály. Ale víte dobře, že nic si neschovávám pod polštář. Vše se snažím utřídit a zkompletovat a nabídnout ostatním. V souvislosti s moduly EMO, jsem byl požádán o Rozhovory nad páječkou z časopisu ABC. Naleznete je na stránce o modulech EMO dole. A přidal jsem i nalezenou příručku ze stavebnice ADAM Elév, která jako první v ČSSR obsahovala nepájivé pole.

16) Mnoho změn se událo v Pomůckách. Jeden nefunkční odkaz na již neexistující stránku s převodní tabulkou značení bolševických integráčů, byl nahrazen odkazem jiným - funkčním. Nově přibyly užitečné materiály týkající se napěťových úrovní logických obvodů TTL a CMOS pro různá napájecí napětí a způsoby vzájemného spojování těchto obvodů. Interesantní jsou také online assemblery. Můžete si tak v podstatě kdykoliv "něco ověřit", když nejste zrovna u svého PC s nainstalovaným překladačem, třeba v práci:-) Zatím jsou zde odkazy na online assemblery 8080 a raritka: 4004.

17) Na závěr megaaktualizace číslo 23 přikládám odkazy na nově spuštěné weby týkající se počítačové nostalgie. Některé z nich vznikly zcela nově, jiné jejich majitelé jen oprášili a znovuvystavili. Mezi ty zbrusu nové patří SAPI web, známého SAPI fanatika (v dobrém slova smyslu) Petra EC1045. Konečně tedy vznikl web věnující se tomuto populárnímu československému systému. Již dříve byl zmíněn krásný web 8-bity Martina Lukáška. A že to tam žije! Přímo majitelem a konstruktérem v jedné osobě jsem byl upozorněn na nový web věnující se známé "vektorové" herní konzoli Vectrex a stavbě její repliky. Píše sice v angličtině, ale komunikovat s ním můžete česky:-) Možná si nevzpomenete na Vectrex, ale určitě si vzpomenete na vektorovou hru Asteroids. A Asteroids, to je i Vectrex. Ze znovuvystavených webů tu máme starší stránky Milana a také Davida.

www.sapi.cz www.8bity.cz

18) A ještě malé vysvětlení k tomu reklamnímu baneru tam nahoře. Jojo, provoz webu leze do peněz. Nemyslím pochopitelně ty nákupy "hraček" a čas trávený "hraním" s ni nimy. To by nikdo nezaplatil a nikdo o to ani nestojí. Myslím doménu, hosting, a další věci související s vlastním provozem. Takže by Nostalcomp uvítal nějakou podporu v podobě platby za reklamu - baner v hlavičce stránky. Více informací v kontaktech.

19) Pokud jste to vydrželi až sem tak si zasloužíte něco pro odlehčení. Nechci rovnou říkat, že pro zasmání, protože ono to také může být k pláči. Na obrázku níže je paragon z Globusu. Připouštím, že orientace v něm je trochu složitější, tak nabízím malou nápovědu: jednalo se o nákup 2 (slovy dvou) svítidel - lustrů, které byly z původní ceny 679,- Kč a 1899,- Kč v rámci totálního výprodeje zlevněny na 50,- Kč/kus. Ale o ty ceny tady nejde. Stejně je tam nenajdete. Jen se zkuste v tom paragonu zorientovat. Absolutní bomba je nápis dole informující spotřebitele, že TADY (v Globusu) JE SVĚT JEŠTĚ V POŘÁDKU. Nechci jim do toho kecat, ale určité pochybnosti o tom mám. A tak místo, kde je zcela určitě svět ještě v pořádku, je www.nostalcomp.cz...

Globus: tady je svět ještě v pořádku

20) Ufff. Tohle teda byla makačka! A nejhorší je, že po dokončení této aktualizace a vyškrtání seznamu položek nachystaných k vystavení na stránkách, mi toho půlka zbyla. Takže zase příště. Bude Trójská Hellena, bude nový jednodeskáč s 8085, budou GALy, bude toho zase spousta. Teď se jdu odměnit nostalgií bez elektroniky. Musím se rozhodnout, jestli si zatočit Slávinkou, nebo vyvézt Dunovku:-)

Slávinka Dunovka

Poznámka: přestože jsem aktualizované stránky podrobil přísné kontrole, může se stát, že jsem něco přehlédl a něco nebude fungovat. Když na něco takového narazíte, napište mi to, prosím. Díky. Tato aktualizace byla opravdu rozsáhlá a zároveň došlo ke změně struktury webu. Mohlo se tedy stát cokoliv...


Aktualizace 22

1) Narodila se věrná replika slavného osmibitu, který to šílenství vlastně začal: Sinclair ZX-80. A co víc, jsou připravené desky plošných spojů pro další zájemce! Lze k tak fantastické zprávě vůbec něco dalšího dodat?

ZX-80 originál a replika

2) Na stránku o ELFíkovi jsem přidal nějaké další fotky. Samotný ELFík také doznal úpravy - efektní vrchní kryt z čirého plexiskla.


Aktualizace 21

1) Prvořadou novinkou je hotový ELFík. Je to prostě paráda. S těmi páčkami naprostý hard core!

replika mikropočítače Cosmac Elf replika mikropočítače Cosmac Elf

2) Dále bych rád představil další zajímavou desku z řady TOP SECRET. Tentokrát je to jednočipem 80C537 osazená TOP SECRET 537. A máme k ní i "šémátko". Měl jsem možnost si pohrát a něco nového se naučit:-) Získal jsem také další desku do systému TOP SECRET 85, ale nabídku celého počítače jsem s díky odmítl:-)

mikropočítač TOP SECRET 537

3) Pokud řešíte problematiku napájení PMI-80 či procesoru 8080 obecně a nechce se vám stavět složitý zdroj, mrkněte dolu na stránku o napájení 8080. Milan připravil schéma a popis svého jednoduchého měniče, který úspěšně používá s PMI-80 M16. K napájení celého počítače mu tak stačí jediné napětí +5V. Požadovaná další napětí -5V a +12V vyrábí měnič osazený přímo na univerzální šásti desky PMIčka. Skvělý počin!

Měnič pro PMI-80

4) Uším Nostalcompu se doneslo cosi o chystané stavbě repliky BOBa-85. Konečně! Že to autor myslí vážně dokázal přepsáním monitoru do elektronické podoby. Původní binárku jsem ještě disassembloval a dočistil podle výpisu v amáru. Takže máme i zdroják. Vše je k dispozici dole na stránce o BOBovi.

5) Nedávno si v našem "emailovém rozhovoru" jeden nostalgik posteskl, že marně shání nějaké informace o kdysi vyráběné řadě elektronických modulů EMO, KAVOZ Karviná. A protože já nějaké informace měl, rozhodl jsem se dát je k dispozici všem. Kdo zná, zavzpomíná, kdo nezná, něco se doví:-) Pamětníci nechť si nejprve nachystají kapesníčky:-)

Katalog EMO

6) Po určité době nečinnosti jsem se rozhodl "odtajnit" utajené rozhraní ???. Není to nic jiného, než oddělovač a posilovač portů a měl sloužit k připojení tiskárny BT-100, alias "Splašený hřebík" k PMI-80. Projekt stojí na určité nechuti myslet a programovat:-)

7) Kdysi jsem uveřejnil své PMI-80 osazené keramickými obvody Tesla, tzv "ceramic tunning PMI". Následně jsem slyšel o několika následovnících a "Tesla v keramice" se stala jakousi módou. Ovšem mohou z toho být i problémy. Upozornil mě na ně Petr. Sice jsem nic podobného nezaznamenal, ale sluší se to uvést ve známost. Informaci naleznete jak na stránce o úpravách PMI 2, tak na stránce o závadách PMI.

8) Poslední novinkou z této aktualizační dávky je rozdělení stránky s aktualizacemi. Pro větší přehlednost je zavedeno stránkování po deseti. Rozdělení už bylo nutné, protože další nášup novinek je na cestě:-)

9) Tohle mi přišlo z finančáku po tom, co jsem odevzdal daňové přiznání:

Vážený pane inženýre,
vracíme Vám k přepracování Vaše daňové přiznání. V kolonce "Vyživované osoby" nemůžete uvádět:
- vláda, parlament, senát, státní a městští úředníci a půl miliónu cikánů.

Tak co tam tedy mám napsat?


další aktualizace      11-20 -->


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019